Ar davė ponas Dievas gerą orą?
„Palangiškiai priklauso nuo pono Dievo. Jei jis pasiuntė gerą orą – žmonių bus. Gali nebūti jokių renginių, nieko. Jie tik bus saulėtas, gražus oras – Palanga bus pilna“, – įvardijo poilsiautojų gausos priežastį Palangos apgyvendinimo paslaugų smulkiųjų teikėjų organizacijos „Svetingas Šeimininkas“ vadovė Irena Švanienė.
Šį sezoną Palangą tikrai lepino šilti orai, o miesto verslininkus – atvykę poilsiautojai.
„Šiemet pajūryje pabuvę žmonės, kai vasara buvo tokia gera, kitais metais nebenorės net į užsienį vykti.
Kada buvo taip, kad Baltijos jūroje vandens temperatūra nuo birželio iki rugpjūčio pabaigos siektų 20–24 laipsnius? Niekada! Įprastai jūra būdavo šalta – apie 16–18 laipsnių. Nereikėjo šiemet mums jokių antalijų, žmonės vyko į Palangą, nes oras, vanduo buvo puikus“, – portalui lrytas.lt kalbėjo I.Švanienė.
Poilsiautojų šią vasarą neišgąsdino ir kainos. Pasak I.Švanienės, Palangos verslininkai kainų šiemet nedidino arba didino jas nežymiai – vos apie 5 proc.
„Negalime pakelti kainų, kai ir taip viskas brangsta. Juk kiekvieną dieną nuėjusi į parduotuvę matau, kad kažkurie produktai pabrango. Jei kainavo 1,05 euro, tai kitą dieną jau kainuoja 1,15 eurų. Kainos auga žaibiškai, kosminiu greičiu, bet nei žmonės atlyginimai, nei senjorams pensijos nedidėja.
Man net nepatogu būtų pakelti kainas. Aš dar turiu sąžinės ir padorumo, o, jeigu prekybos centrų vadai jos neturi, čia ne mano problema“, – piktinosi I.Švanienė.
Pasak jos, verslininkai kainų didinti nė negali, nes Palangoje yra iš ko rinktis. Jos paskaičiavimu, per 10 metų apgyvendinimo paslaugų pasiūla kurorte net padvigubėjo, o žmonės dažnai kliaujasi pažįstamųjų patirtimi.
„Pasižiūrėkite, kiek vilų pristatyta, žmonės turi iš ko rinktis. Jei užsikelsiu kainą, o žmogus nebegaus, ko tikisi, jis niekada pas mane nebeateis ir dar kitam pasakys, kad neitų, nes neverta.
Reklama iš lūpų į lūpas Lietuvoje stipriai veikia, nes esame maža valstybė. Pas mane nuolat atvyksta žmonės ir sako, kad jų draugai ar pažįstami rekomendavo apsistoti pas mane. Taip reklama veikia, niekur nedingsi“, – pasidalijo patirtimi I.Švanienė.
Jos teigimu, vis mažėja žmonių, norinčių apsistoti už 10 ar 15 eurų, ieškančių pigesnės vietos. Tendencijos keičiasi – poilsiautojai nori komforto ir kokybės. „Žmonės važinėja po pasaulį, pamato, kaip yra kitur, jie sąmoningėja, keičiasi jų požiūris į viską“, – reziumavo I.Švanienė.
Auksinė vasara
„Bent Palangos verslininkai tikrai negali skųstis bloga vasara, nes viešbučiai ir restoranai buvo pilni. Visą vasarą Palangoje stovėjo žmonių eilės.
Jau pernai atrodė, kad vasara labai sėkminga, bet ši – dar sėkmingesnė. Šis sezonas geriausias per 20 ar net daugiau metų. Vasara buvo auksinė“, – portalui lrytas.lt sakė viešbučio „Palangos žuvėdra“ vadovas Kristupas Šliogeris.
Anot jo, poilsiautojai šiemet buvo atsipalaidavę kaip niekada, atostogavo nevaržydami savęs ir neskaičiuodami kiekvieno išleisto euro. „Žmonės nebetaupo, renkasi kokybę, o ne ieško, kur tik pigiau“, – paantrino I.Švanienės žodžius K.Šliogeris.
Nors birželis ir liepa džiugino šiltais orais, rugpjūtis jau buvo lietingesnis, tačiau tai poilsiautojų nuo atostogų pajūryje neatbaidė. Kaip pasakojo K.Šliogeris, nuo pat gegužės vidurio, kai tik ribojimai ir judėjimas tarp miestų buvo atlaisvinti, viešbutis buvo sausakimšas.
Viešbučio savininkas patikino, kad visi kambariai užimti net iki pat dabar, o to – niekada nebuvo. Įprastai rugpjūčio pabaigoje poilsiautojų tiek daug jau nebebūdavo. K.Šliogeris svarstė, jog žmones į pajūrį atginė nuovargis po pusės metų sėdėjimo namuose, taip pat vis dar apsunkintos kelionės į užsienį.
„Visi atvykę buvo tik lietuviai. Užsieniečių gal tik koks 1 proc. – keli latviai, estai. Galiu pasakyti, kad užsieniečiams net neliko vietos, – juokėsi jis. – Visą karantiną buvo visiškas štilis – niekas nieko nerezervavo, bet tik gegužę atlaisvėjus ribojimams rezervacijos pasipylė kaip iš krioklio. Per kelias savaites buvo užrezervuotos visos vietos vasarai.“
Nebeužtenka tenkinti kasdienius poreikius
Palangos turizmo informacijos centro direktorė Rasa Kmitienė patvirtino, kad šiemet turistų Palangoje sulaukta daugiau nei pernai, iš kurių apie 85 proc. lietuvių, ir tik likę – užsieniečiai: latviai, estai, suomiai, vokiečiai. Tačiau šie užsieniečių srautai, palyginti su 2019 m. ar net dar ankstesniais sezonais, menki.
Visgi lietuvių nuo poilsio pajūryje neatbaidė koronavirusas, o aktyvus judėjimas į Palangą matomas net dabar.
„Svečių atvykimas dar nėra nuslopęs. Pikas, aišku, buvo liepą, bet net ir prastesni rugpjūčio orai nesumažino atvykstančiųjų skaičiaus. Žmonės Lietuvos pajūrį renkasi ne tik geru oru“, – patikino ji.
R.Kmitienė svarstė, jog žmonės tikriausiai išmoko gyventi su pandemija, vakcinuojasi, įprato naudoti apsaugos priemones, tad po truputį baimė ir nežinios jausmas traukėsi, o tai paskatino vykti atostogauti.
„Žmonės pradėjo ne tik tenkinti savo kasdienius poreikius, bet jau norėjo ir atstatyti jėgas, užsiimti sveikatinimo procedūromis, pramogomis, turiningai leisti laiką“, – portalui lrytas.lt vardijo ji.
Ribojimai sutrumpino sezoną
Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktoriaus pavaduotoja Angelina Ivanova patikino, kad dar prieš prasidedant vasaros sezonui dauguma apgyvendinimo įstaigų dalijosi įspūdinga rezervacijų statistika – užimtumas siekė apie 70–80 proc., o kai kur jis buvo net 100 proc. Tad vasara Neringos verslininkams sėkminga – džiugino ir puikiu oru, ir turistų skaičiumi.
Visgi didžioji dalis atvykusiųjų – vis dar lietuviai. Po truputį vasarą sugrįžo turistai iš Vokietijos, Šveicarijos, Austrijos.
Juodkrantėje butukus „Pas Jūratę“ nuomojanti Jūratė Gadliauskienė sakė vasaromis niekada nesiskundžianti, jai visi sezonai sėkmingi. Tačiau palyginusi šių ir praėjusių metų vasaras nusprendė, jog visgi 2020 m. jai buvo pelningesni.
„Praeita vasara buvo geresnė, nes anksčiau pradėjo šilti orai, žmonės anksčiau atvyko ilsėtis. Ši vasara sutrumpėjo ir todėl, kad birželio pradžioje dar buvo „uždėti“ apribojimai, nebuvo galima judėti, o ir orai pradėjo šilti vėliau“, – naujienų portalui lrytas.lt įvardijo priežastis ji.
Pasak J.Gadliauskienės, rezervacijų buvo visą vasarą ir tik rugsėjui užsakymų nebėra. Ji mano, kad dėl esamos koronaviruso situacijos žmonės jau vėl bijo ką nors planuoti, o ir ant nosies rugsėjo 1-osios šventė tiek vaikams, tiek jų tėvams, tad visi grįžta namo.