Kai kurių sodybų šeimininkai net mano, kad pasibaigus subsidijavimo laikotarpiui, kai kurioms šia veikla besiverčiančioms sodyboms teks net užsidaryti visam laikui.
Teiraujasi paskutinę minutę
„Medžiotojų sostinės“ įkūrėjas, vadovas ir Kaimo turizmo asociacijos narys Vidas Silvestravičius pastebėjo, jog šią vasarą dominuoja paskutinės minutės užsakymai. „Turėjome daug tuščių savaitgalių, nes į priekį niekas neplanuoja.
Jeigu kalbėtume apie poilsį, visi lietuviai žiūri į orą ir iš anksto nerezervuoja, o su renginiais situacija yra tokia: kadangi nebuvo aišku, ar bus leista švęsti, būriuotis, tai, pavyzdžiui, birželis pas mus renginių prasme buvo beveik tuščias, nes rezervuotos vestuvės kėlėsi į priekį – liepą, rugpjūtį, – pasakojo sodybos savininkas. – Dabar vestuvių taip pat nėra daug, nors sezonas jau prasidėjęs.
Problema yra ta, kad jaunimas, kuris dabar rengia tokias šventes, labai dažnu atveju dirba užsienyje, jų draugai taip pat yra užsienyje, o kelionės prilygsta nežinomybei – nusipirksi – nenusipirksi bilietus, išleis – neišleis iš šalies, reikės karantinuotis ar ne. Ir kai viena pusė nėra garantuota, ar jai pavyks atvykti, tada griūna visas projektas.“
Panašiai apie dabartinę situaciją kalba ir „Sodybos pas bitininką“ vadovė Vita Ardavičienė. „Daugiau yra paskutinės minutės užsakymai arba paskutinės minutės atšaukimai. Nes būna, kad maždaug prieš savaitę žmonės paskambina iš užsienio ir sako, kad mes negrįšim ir šventės nebus“, – sakė pašnekovė.
Žvelgia kiek optimistiškiau
Kiek optimistiškiau į nežinią ir sodybų paklausą žvelgia sodybos „Pas lapę“ šeimininkas Virgilijus Žemaitis: „Ši vasara iš tiesų kitokia. Pasirodžius pirmiesiems karantino ribojimų atlaisvinimams, pasipylė skambučiai poilsiui ir šventėms sodyboje. Žmonės tikrai kantriai laukė.
Kai kuriems klientams, kurie šventes buvo rezervavę dar prieš metus, pavyzdžiui, gegužės, birželio mėnesiui, teko keisti savo planus, nes didelė dalis artimų svečių arba patys organizatoriai turėjo atvykti iš kitų valstybių. Jiems atsisakius dalyvauti šventėje, ją teko perkelti kitiems metams, vasaros pabaigai arba atšvęsti kiek kukliau nei planavo.
Vis tik ši vasara turi savo žavesio. Patalpas tokioms šventėms kaip vestuvės, žmonės dažniausiai pradeda užsakinėti prieš metus, mažiausiai prieš pusę metų. Tačiau šios vasaros įdomybė – kai dėl vestuvių teiraujamasi iki norimos datos likus mažiau nei vienam mėnesiui.
Paskutinį mėnesį turėjome keletą tokių skambučių, bet norimos datos jau buvo užimtos, tad taip ir nesužinosime, ar karantinas čia turėjo įtakos įsimylėti ar ne“.
Gelbėja įmonės ir šeimos
V.Silvestravičius pasakojo, jog praeitais metais, kai buvo karantinai ir nebuvo leidžiama organizuoti švenčių, dauguma sutarčių buvo apskritai nutraukta, o kita dalis kėlėsi į šią vasarą. Dar kitiems buvo paprasčiausiai per mažai laiko pasiruošti.
„Mes turėjome tokių renginių, kuriems vieta buvo rezervuota pernai šių metų gegužei. Ir kai įvairūs valdžios išaiškinimai dėl karantino ir jo ribojimų labai dažnai keisdavosi, žmonės nusprendė visai neorganizuoti švenčių, nes pavargo nuo nuolatinės kaitos ir nežinomybės. Tokiu būdu tie renginiai nyko“, – apie užsakymų mažėjimo priežastis sakė sodybos šeimininkas ir pridėjo, jog dabar juos gelbėja įmonių darbuotojų susibūrimai.
„Dabar labai „ant bangos“ įmonės, kurioms susiorganizuoti įmonės kolektyvo stiprinimo ar šiaip vasaros renginius daug laiko nereikia. Per porą savaičių tai yra įmanoma. Tai ne vestuvės, kurioms reikia ruoštis labai iš anksto.
Todėl dabar aktyviai dirbame su šiais klientais. Visi stengiasi išnaudoti tą laiką, kol dar nėra didelio atvejų skaičiaus ir pandeminė situacija nepradėjo sparčiai blogėti, kai galbūt vėl viskas užsidarys“, – sakė V.Silvestravičius.
Žmonės bijo
V.Ardavičienės teigimu, jų sodybai praeitas karantinas buvo palankesnis. „Situacija šiais metais yra tikrai prastesnė – pernai žmonės nebijojo švęsti, nereikėjo galimybių pasų. Dabar – bijo, atšaukia rezervacijas. Bent jau birželis buvo labai prastas.
Daug užsienyje gyvenančių lietuvių negrįžta, o kas turėjo grįžti, arba atšaukia, arba svečių sumažėja per pusę, pavyzdžiui, turėjo būti 50, o dabar liko tik 25–30, – apie šiandieninę situaciją pasakojo sodybos šeimininkė. – Poilsiui yra didesnė paklausa negu pernai. Žmonės tikrai važiuoja ilsėtis – yra daugiau norinčių pakeisti aplinką, apsigyventi nedideliuose namukuose, kuriuos dažniausiai renkasi šeimos.“
V.Žemaitis sakė, jog poilsio užsakymus sodyboje pradėjo priimti tik nuo pernai metų, nes anksčiau dirbdavo tik savaitgaliais, kuomet užsakomos šventės. Todėl būtų sunku lyginti su buvusiais metais. O štai savaitgalių šventės po karantino ribojimų atlaisvinimų užsipildė gan greitai.
Savaitgaliams vietų sunku rasti
Kaip pastebėjo Kaimo turizmo asociacijos narys, panaši situacija yra daugelyje sodybų.
„Žinoma, jos skirstomos į tam tikras kategorijas: tie, kas yra įsikūrę prie kokių nors vandens telkinių, jie dabar išgyvena aukso amžių, kadangi į užsienį daug kas nevažiuoja, todėl žmonės, dažniausiai viena ar dvi šeimos, renkasi poilsį Lietuvoje prie ežerų, upių, jūros, – kalbėjo V. Silvestravičius. – Tačiau, kai mes neturime ežero ar kažkokios poilsinės bazės, kur atvykus galėtum praleisti, tarkim, penkias dienas, tai pas mus yra proginiai renginiai arba nedidelės šventės.“
Pasak pašnekovo, rugpjūtis jo sodyboje bus labiausiai užimtas vasaros mėnuo: „Bet, pavyzdžiui, netgi ilgasis Joninių ir savaitgalis prieš tai, buvo laisvi“.
V.Ardavičienė pastebėjo, jog savaitgaliams, jeigu nedidelė kompanija ar šeima, tikrai dar galima rasti vietų jos sodyboje, o vidury savaitės apskritai tuščia ir nebūtų jokių problemų pailsėti keletą dienų.
Tiesa, V.Žemaičio sodyboje užimtumas žymiai didesnis. „Turime vieną laisvą savaitgalį rugpjūčio mėnesį ir kiek daugiau laisvų penktadienių. Visada deriname didesnės apimties šventę su mažesnės, kad tvarkingai spėtume paruošti sodybą kitiems klientams.
Kasmet pastebime, kad yra populiarios tų metų tam tikros datos (keista, bet atrodytų niekuo neypatinga data) ir būtent tomis dienoms sulaukiame daugybės skambučių. Būna dienų, kurios, atrodo, iki paskutinio mėnesio išlaukia savo klientų“, – kalbėjo sodybos šeimininkas.
Jau turi užsakymų kitiems metams Paklaustas, ar jau turi užsakymų kitų metų vasarai, V.Žemaitis sakė: „Turime, tačiau žmonės šiemet tikrai atsargesni, galvoja į priekį, kaip elgtis, jeigu vėl prasidėtų pandemija ir žmonių susibūrimai būtų draudžiami“.
V.Ardavičienės teigimu, žiūrint į ankstesnius metus, ji nelabai turėdavo, ką pasiūlyti klientams jau kitų metų liepos ar rugpjūčio mėnesiams, nes viskas būdavo rezervuota.
„Šiemet, galima sakyti, yra labai daug tuščių vietų. Dabar kitiems metams turiu labai minimaliai užsakymų, beveik viskas laisva. Į šiuos metus labai daug švenčių persikėlė iš praėjusių metų arba netgi yra ir tokių situacijų, kai šiemet turėjo švęsti, bet vėl kelia į „kada nors“ – draugiškai tariamės, kad tik avansas nenuplauktų“, – pasakojo pašnekovė.
V.Silvestravičius taip pat pastebėjo, jog lyginant su praėjusia vasara, ši vasara, jo manymu, nebus geresnė.
„Nedirbome gegužę, birželį, t. y. tada, kai jau prasidėjęs sezonas ir šiltas oras. Taigi mes turime per liepą ir rugpjūti atsigauti, o rugsėjis beveik tuščias – tai labai keista, nes anksčiau jau liepos mėnesį rugsėjis būdavo pilnai rezervuotas. Tai rodo, jog yra neapibrėžtumas, baimė, kad rudenį vėl galimas situacijos pablogėjimas, – įžvalgomis dalijosi vyras. – Mes patys labai atsargiai rašomės su klientais sutartis, nes turėjome pamoką, kai reikėjo grąžinti visus avansus.
Dabar, kas sugeba operatyviai susikoordinuoti, tai tie ir organizuojasi šventes. Pavyzdžiui, su klientais nedidelėms vestuvėms sutartį pasirašėme liepos 2-ąją, o vestuvės įvyko liepos 12-ąją. Taip niekada nebūdavo, kad prieš tokį trumpą laiką būtų rezervuojama vieta vestuvėms.“
Dėkingi karantinui
Paklausti apie kainas, visi pašnekovai vieningai tvirtino, jog jos liko tokios pat, kokios buvo ir prieš metus, nors sąnaudos, anot jų, tik didėja. „Apskritai situacija sudėtinga – kiekvieną kartą turi laviruoti tarp kliento ir Vyriausybės sprendimų, tarp kurių žmonės labai pasimeta.
Kol kas, kol dar teikiamos subsidijos, viskas atrodo lyg ir neblogai, bet, kai jos baigsis, prognozuojame, kad situacija pablogės, daug kam teks užsidaryti visam laikui.
Mes patys atleidome visą maitinimo komandą, susimažinome kaštus, apimtis, nes negalime įsipareigoti žmonėms, kai nėra stabilumo, kai bet kuriuo metu gali prasidėti vėl kokia nors atmaina ir vėl viskas bus uždaryta“, – apie neramius laikus kaimo turizmo sodyboms pasakojo V.Silvestravičius.
V.Ardavičienė planuoja padirbėti iki rugsėjo pradžios, t. y. tiek, kiek kol kas yra rezervacijų. „Tačiau žmonės bijo rezervuoti, nežino, kas bus.
Siūlėme galimybę ir vietoje atvažiavus testuotis, gauti galimybių pasus, bet nepasiteisino, jiems paprasčiau viską atšaukti“, – išeičių iš sudėtingos situacijos ieškojo sodybos šeimininkė.
Tuo metu V.Žemaitis sakė, jog iš dalies karantinui yra dėkingas: „Mes karantino ribojimo laiką skyrėme sodybos atnaujinimui, remontams. Įstiklinome terasą, atnaujinome ir išplėtėme švenčių salę, atlikome kitus darbus.
Buvo momentas, kai net lengviau atsipūtėme sužinoję, kad karantinas dar šiek tiek prasitęs ir galėsime dar keletą savaičių skirti pabaigti suplanuotus darbus be didesnės skubos.
Vis tik niekad nebuvo planuota, kad sodyba tiek daug išsiplės ir bus nuomojama svečiams. Kuriame ir statome ją patys – kelių asmenų šeima su minimalia pagalba iš šono, todėl niekas nevyksta per naktį. Turbūt dėl to dalis mūsų klientų – nuolat grįžtantys vis kitomis progomis arba žmonės, ieškantys jaukumo, kurie vertina mūsų sodybos unikalumą ir mūsų nuoširdžias ilgalaikes pastangas.
Tad karantino laikotarpis tik dar labiau mus sustiprino, klientų palaikymas ir grįžimas šią vasarą su kaupu įkvėpė naujoms idėjoms. Kažką gal praradome karantino laikotarpiu, bet tikrai daug ir laimėjome“.