Aplankys kelis barus
„Šiandien su komanda nutarėme aplankyti Vilniaus kavines ir barus, kurie jau atsidarė su galimybių pasu savanoriškai. Noriu labai padėkoti visiems, kurie dirba šioje industrijoje ir socialiai atsakingai pažiūrėjo į šį procesą.
Suprantame, kad yra šiek tiek iššūkių patikrinant, paprašant asmens dokumento, bet vis dėlto saugumas yra svarbiausia. Svarbiausia, kad verslai veiktų“, – penktadienio vakarą žurnalistams kalbėjo A.Armonaitė.
Ministrė teigė, kad prieš savaitgalį aplankys ir daugiau barų.
„Pavyzdžiui, visa Savičiaus gatvė atsidariusi tik su galimybių pasu. Yra tokia sistema, kai gauni apyrankę, ir, jei vienoje vietoje esi patikrinamas, laisvai judi. Tai labai bendruomeniška iniciatyva, kurią labai sveikiname“, – sakė A.Armonaitė.
Pasak jos, galimybe dirbti tik su galimybių pasu pasinaudojo jau daugiau nei 1000 verslų.
Ministrė teigė suprantanti, kad verslams vis dar kyla neaiškumų dėl galimybių paso, tačiau tokių, kurie sakytų, kad dėl Vyriausybės priimtų ribojimų tikrai neatsidarys, nėra.
„Jeigu šis baras būtų be galimybių paso, čia galiotų privalomos kaukės, atstumai tarp staliukų, ir galima būtų prie staliuko sėdėti tik dviese. O dabar galima susitikti su draugais ir bendradarbiais didesniame rate“, – sakė A.Armonaitė.
Kitą savaitę, pasak ministrės, tikimasi, kad galimybių pasą bus galima išsiimti ir „Sodros“ padaliniuose, vaistinėse, „Lietuvos pašto“ skyriuose.
Galimybių paso atsiėmimui užteks žodinio susitarimo
Ji tikisi, jog galimybių pasą atsiimti įvairiose vietose bus galima jau kitą savaitę.
„Mūsų tikslas, kad žmonėms nereikėtų labai toli kažkur ieškoti, o greitai, patogiai parodyti asmens dokumentą, pasakyti žodžiu, kad sutinka gauti galimybių pasą ir tą dokumentą gauti“, – sakė ministrė.
„Dabar yra ir privačių verslų, tame tarpe vaistinės, kai kurie kiti padaliniai, kurie domisi galimybe padėti valstybei ir žmonėms išduoti galimybių pasą. Jei būtų įprasta teisinė situacija, jiems reikėtų pildyti krūvą popierių, žmonėms – pasirašinėti visokius raštiškus sutikimus, tai mes to nenorime, nenorime apkrauti nei verslo, nei žmonių, nei valstybinių institucijų, tai žodinis sutarimas taip pat galios, tai yra svarbiausia“, – pridūrė ji.
Pasak ministrės, iš milijono galimybių pasų, kuriuos išdavė registrų centras, šią savaitę vidutiniškai buvo atspausdinama 4,5 tūkst. galimybių pasų visoje Lietuvoje, o virtualių pasų kasdien išduodama apie 50 tūkst., tačiau tarp jų yra žmonių, kurie galimybių pasą išsiima pakartotinai.
Pasak A.Armonaitės, Vyriausybė penktadienį priėmė teisinius sprendimus, o techniniai sprendiniai Registrų centre jau yra rasti.
Penktadienį Vyriausybė pasitarime pritarė, kad sveikatos apsaugos ministras, valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovas Arūnas Dulkys pavestų Registrų centrui teikti galimybių paso spausdinimo paslaugą, kartu „numatant galimybę pasitelkti šios paslaugos teikimui ir kitus subjektus“.
A.Dulkys žadėjo dar penktadienį pasirašyti operacijų vadovo sprendimus, nustatant tvarką, kad galimybių pasą išduoti galėtų ir valstybės, ir savivaldybių institucijos, įstaigos, įmonės, vaistinės, tai yra „visi, kurie sudarytų sutartis su Registrų centru“.
Ministras sako, kad vien iš Vaistinių asociacijos gautas patikinimas, kad galimybių pasą galėtų išduoti bent 800 šalies vaistinių.