Planuojantiems remontuoti būstą ekonomistas turi patarimą – įvardijo, kada tikėtis žemesnių kainų

2021 m. rugpjūčio 5 d. 06:32
Dar prieš vasarą kalbėta, kad prasidėjusi kova dėl medienos resursų gali gerokai išpūsti jų kainą. Įmonės pripažįsta, kad dabar medienos žaliavų kainos tikrai skaudžiai kandžiojasi, o produkcija galutiniam vartotojui irgi gerokai pabrango, nors ir apie pusę išaugusios kainos bendrovės teigia dengiančios iš savo lėšų. Ekonomistas sako užjaučiantis tuos, kurie būsto remontus pradėjo vykdyti per karantiną, kada medienos kainos smarkiai išsipūtė, o tik planuojančius tai daryti ragina šiek tiek palaukti – kainos vėliau turės sumažėti.
Daugiau nuotraukų (11)
Dėl išaugusių kainų kaltas pasaulis ar latviai?
Anot „Brandnomika“ ekonomisto Aleksandro Izgorodino, medienos kainos iš tiesų yra didžiausios per penkerius metus, o tam įtakos turėjo spartus pasaulio ekonomikos atšokimas po COVID-19 pandemijos, masinis pinigų spausdinimas pasaulio ekonomikoje ir karantininis vartojimas.
„Lietuvoje ir pasaulyje žmonės karantinų metu ėmėsi remontuoti butus, investavo į nekilnojamąjį turtą (NT) ir tai stipriai padidino medienos žaliavų paklausą. Tačiau medienos pasiūla išliko stabili. Tad rinkoje per trumpą laiką susiformavo disbalansas tarp padidėjusios paklausos ir neišaugusios pasiūlos“, – „Žinių radijo“ laidoje „Atviras pokalbis“ aiškino situaciją jis.
Ekonomisto teigimu, tai tiesiogiai paveikė ir galutinės produkcijos kainas vartotojams. „Tiems žmonėms, kurie šiemet remontavosi būstus ar pirko baldus, nepavydžiu, nes jie išsirinko patį blogiausią laikotarpį“, – sakė A.Izgorodinas.
Tačiau Lietuvos medienos pramonės įmonių asociacijos „Lietuvos mediena“ vadovas Raimundas Beinortas su tokia ekonomisto nuomone nesutiko. Pasak jo, Lietuvoje kainos nustatomos visiškai kitaip nei kitose užsienio šalyse, tad tai, kad pasaulyje paklausa susvyravo, Lietuvos medienos kainoms įtakos visiškai nedaro.
„Lietuvos gamintojai neturi jokio alternatyvaus šaltinio – tik Lietuvos medienos žaliavą. Lietuvos perdirbėjai medieną gali nusipirkti tik Lietuvoje, o mūsų kaimynai gali jos įsigyti ir pas save, ir pas mus. Tad pasiūlos ir paklausos santykis mūsų visiškai neveikia.
Jei kainoms įtakos turėjo pasaulinės tendencijos, kodėl latviai kaip pirko už 80 eurų medieną, taip ir perka?“ – „Žinių radijuje“ kėlė klausimą R.Beinortas.
Kaip jis pasakojo, Lietuvos medienos produktų gamybos žaliavų kaina nustatoma kartą per pusmetį ir artimiausias aukcionas vyks lapkričio paskutinėmis arba gruodžio pirmomis dienomis, kuriame ir paaiškės naujos medienos kainos.
„Šiandien Lietuva yra vienintelė valstybė, kurioje medieną gali pirkti kas tik panorėjęs. Atsitinka taip, kad į mūsų medienos pardavimo aukcionus atvyksta intervencines kainas nustatančios užsienio kompanijos, pirkėjai. Jų tikslas nėra nusipirkti medienos už tam tikrą kainą, jų tikslas – tiesiog pasiimti tam tikrą medienos kiekį.
Pavyzdžiui, Latvijos įmonės 90–95 proc. savo metinio žaliavų portfelio suformuoja Latvijoje, o likusių 10 proc. ieško kitur ir jiems visiškai nesvarbi kaina. Pirmąjį šių metų pusmetį medienos kaina Lietuvoje svyravo apie 80 eurų, bet latviai čia medienos nusipirko pasiūlę 120–130 eurų. Tokia kaina po aukcionų ir nusistovėjo“, – paaiškino R.Beinortas.
Jo teigimu, Lietuvos perdirbėjai į aukcionus ateina jau pasižiūrėję, už kokią kainą medieną perka vokiečiai, lenkai ar latviai, tačiau net ir tai nepadeda. Dažniausiai kaina pateikiama tokia, kokią gamintojas tą dieną gali pasiūlyti didžiausią. Visgi yra kita spraga: aukcione nesivaržoma, o tiesiog užklijuotame voke pasiūloma kaina ir tada laukiama verdikto – laimėjai ar ne.
R.Beinortas mano, kad, jeigu aukcione nebedalyvautų užsienio pirkėjai, tokio drastiško medienos kainų šuolio Lietuvoje visiškai nematytume. „Todėl daryti išvadą, kad būtent pasaulinės tendencijos lėmė padidėjusias kainas – negalime“, – nukirto jis.
Remontai turės palaukti
R.Beinortas pripažino, kad spėti, kokios medienos žaliavų kainos laukia mūsų metų pabaigoje, per daug sudėtinga.
Tačiau A.Izgorodinas mano, kad jos visgi pradės mažėti, todėl planuojančius remontuoti ar statyti namus ragina dar šiek tiek palaukti. Jo teigimu, jau dabar pasaulinėse žaliavų rinkose matoma, kad kainos stabilizuojasi, o kai kurios žaliavos net pradėjo pigti. Tam yra dvi priežastys.
„Pirma – daugumos žaliavų pasiūla po pirmojo pasaulinės ekonomikos atšokimo padidėjo, vadinasi, žaliavų tiekėjai prisitaikė prie tokios situacijos rinkoje.
Antra – rinkose dar matomas nerimas dėl COVID-19 situacijos, nes delta atmaina stipriai progresuoja Europoje ir Amerikoje. Tad, su vakcina ar be vakcinos, nerimas rinkose vis tiek bus, o tai yra signalas finansų rinkoms, kad pikinis, sparčiausias ekonomikos atsigavimas jau pasibaigė ir tas atsigavimas dabar bus lėtesnis, normalesnis.
Manau, kad rudenį ir žiemą žaliavų kainos pasaulyje stabilizuosis ir mažės“, – įvardijo A.Izgorodinas, paminėdamas, kad aiškesnes išvadas, kokios tiksliai kainos mūsų laukia, bus galima daryti jau spalį.
remontas^Instantnamų statyba
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.