– Kaip vertinate tokį prezidento kvietimą?
– Prezidentas akivaizdžiai mato, kad sienos apsaugos klausimas sprendžiamas nepakankamai gerai, migrantai ir toliau plūsta į Lietuvą. Kol kas galimybių juos sustabdyti yra labai mažai.
Džiugu, kad prezidentas prisiminė ir verslininkus, ir visuomenę, kad šie gali padėti spręsti tokį opų valstybės klausimą. Verslas visada yra linkęs padėti, manau, daugelis verslininkų tikrai sutiktų prisidėti ir padaryti tai, ko šiandien labai reikia.
– Kaip tą prisidėjimą įsivaizduojate?
– Verslininkai randa racionaliausius ir geriausius sprendimus. Tai buvo pademonstruota ir pandemijos, karantino metu, kada Lietuvos ekonomika nekrito taip smarkiai, kaip kitų šalių. Manau, kad dabar verslininkai irgi gali pateikti racionalių sprendimų ir padėti juos įgyvendinti.
Tiek politikai, tiek valdininkai yra gabūs daug kalbėti, įtikinti visuomenę, bet kai reikia imtis realių veiksmų, jiems tai sekasi kur kas sudėtingiau. Kelinininkai, statybininkai galėtų padėti įrengti barjerus, kurie pristabdytų migraciją.
– Ką dėl sienos statymo siūlytumėte daryti dabar?
– Pirmiausia turėtų įvykti dialogas tarp verslo ir politikų, Vyriausybės. Jeigu reikėtų įrengti užtvaras ar barjerus, kuriuos, matyt, ir turėjo omeny prezidentas, prisimindamas XVI a. Vilniaus gynybinę sieną, verslas galėtų tą padaryti.
O dabar tik matome emocionalius ministrės pasisakymus, komentarus hiperbolizuojant situaciją, o realių sprendimų, apart ištemptos spygliuotos vielos, daugiau nebuvo padaryta. Jeigu vistik reikalingi realūs sprendimai, darbai, pirmasis žingsnis, kurį turėtų žengti Vyriausybė ir politikai, turėtų būti bendradarbiavimas su verslu ir konkrečių sprendimų paieškos kartu.
– Tai jums reikia tik kvietimo kažką daryti?
– Taip, tai turėtų būti pirmasis žingsnis. Nes dialogas tarp verslo ir politikų, Vyriausybės dabar yra minimalus, labiau simbolinis.
– Prezidentas į visuomenę kreipėsi kalbėdamas su žurnalistais. Įdomu, ar prezidentas su verslininkų bendruomene kaip nors bendrauja?
– Tas bendravimas yra minimalus. Jeigu bendraujama su vienos ar kitos asocijuotos struktūros vadovu, negalima sakyti, kad nėra visiškai jokio bendravimo. Bet jeigu norime spręsti konkrečius klausimus, reikėtų kalbėti su konkrečių kompanijų vadovais, kurie ir gali pasiūlyti, priimti tuos sprendimus. O to pastaruoju metu nebuvo.
Politikai laikosi kuo atokiau nuo verslo, kad išvengtų interesų konflikto, bet, jeigu norime bendradarbiauti ir pasiekti rezultatų, dialogas turės būti.