Naująjį technologijų centrą stato įmonės „Merkadus“ ir „Biotecus“. Čia bus kuriami farmaciniai, medicininiai, kosmetiniai produktai ir maisto papildai, gaminami iš fitokomponentų – veikliųjų medžiagų iš biožaliavų, tokių kaip pluoštinės kanapės.
Už mokslinius tyrimus ir bandomąją gamybą atsakingos „Biotecus“ vadovas Jonas Čeponis atskleidžia, kad nors mūsų šalyje kanapės kol kas asocijuojasi su psichotropinėmis medžiagomis, mokslinių tyrimų rezultatai kalba priešingai ir atspindi teigiamą poveikį tiek fiziniam, tiek psichologiniam žmogaus būviui.
Anot „Biotecus“ atstovo, farmacijoje šiuo metu aktyviai naudojami cheminiai preparatai, o kanapių pluošto panaudojimas atveria galimybes veiklą plėtoti natūralesniu būdu.
Vienas iš J.Čeponio tikslų – keisti žmonių suvokimą apie kanapių panaudojimą medicinoje ir tapti svarbiais rinkos dalyviais.
Šiuo metu vykdomos aktyvios investuotojų ir partnerių paieškos, planuojama aktyvi plėtra Vakarų rinkose – Jungtinėse Amerikos Valstijose. Visi centre sukurti produktai bus eksportuojami.
Technologijų centras iškils Arino ežero vakariniame krante.
„Merkadus“ vadovas Darius Kupliauskas teigia, kad didieji Lietuvos miestai šiam projektui nebuvo pasirinkti tikslingai, ir išskiria regionų norą bei potencialą plėstis. Į tai atsižvelgta kuriant naująjį technologijų centrą.
Pasak jo, Vilnius, kaip ir kiti didieji Lietuvos miestai, yra užpildyti, o regionuose juntamas investicijų trūkumas. Šalia Vilniaus esantys rajonai gali būti taip pat puikiai panaudojami verslo plėtrai – įmonės gali pasinaudoti Europos Sąjungos fondų dotacijomis, darbuotojai tiek laiko, tiek atstumo prasme nejunta diskomforto dirbdami toliau nuo sostinės.
Centro atstovai įsitikinę, kad darbas už sostinės ribų neturėtų tapti trūkumu ieškant darbuotojų – Vilnius arti, tai turėtų būti vertinama kaip puiki alternatyva vykstantiems dirbti į kitus miestus.
„Be abejo, norėtume ieškoti vietinių žmonių, bet čia reikia kompetencijos, – apie reikalingus specialistus pasakoja D.Kupliauskas. – Tai yra biochemikai, chemikai, farmacininkai, technologai, sandėlininkai, gamybos darbuotojai. reikės plataus spektro žmonių.“
Naujajame technologiniame centre planuojama įdarbinti 10–15 specialistų, kurie valdytų tyrimų ir gamybos procesus.
Vienas rūpesčių – apsirūpinimas žaliavomis. Dabar žaliavų tiekimas užtikrintas iš kitų rajonų ūkininkų, tačiau akivaizdu, kad pastačius naująjį centrą žaliavų kiekis turės išaugti.
„Žaliavas turėtų tiekti ekologiniai ūkiai. Patikrinimus atliekame patys. Esame įpareigoti, nes siekiame tarptautinio sertifikato, todėl žaliavos turi būti mūsų patikrintos“, – sako D.Kupliauskas.