Sanatorijos vadovai ryte gavo banko „Swedbank“ laišką, kuriuo pranešta, jog įstaiga vėl gali naudotis banke esančiomis sąskaitomis.
Jos buvo užšaldytos nuo praėjusių metų gruodžio 17-osios, kai Europos sąjunga priėmė sprendimą, kuriuo nustatė papildomus ribojimus Baltarusijai. Priėmus šį sprendimą, bankas „Swedbank“ tiesiogines sankcijas pritaikė ir Lietuvoje veikiančiai sanatorijai „Belorus“.
Per tą laiką bankas tik kelis kartus leido darbuotojams sumokėti atlyginimus. Dėl darbo vietų sunerimę medikai ir slaugytojai ne kartą kreipėsi į politikus, tačiau sulaukdavo tik pasiūlymo ieškotis darbo kitur.
Pasiruoš per kelias dienas
Ketvirtadienį dauguma jų sugrįžo į savo įprastą darbo vietą ir ėmė ruoštis naujam sezonui. Pirmiausia reikėjo nuvalyti dulkes, artimiausiu metu žadama įjungti ir pradėti šildyti vandenį.
Jei atnaujinus vandens tiekimą nekils jokių nesklandumų, sanatorija turėtų pradėti veikti jau po kelių dienų.
„Po tiek laiko reikia sutvarkyti aplinką, šiek tiek atnaujinti interjerą“, – portalui lrytas.lt sakė sanatorijos „Belorus“ vadovas Ilja Epifanovas.
Jis vylėsi, jog atverti duris poilsiautojams pavyks jau šios savaitės pabaigoje.
Laukia ir užsieniečiai
Nors apie galimybę dirbti sanatorija sužinojo tik ketvirtadienį, jau tikimasi sulaukti ir pirmųjų rezervacijų. „Net tuo metu, kai negalėjome dirbti, skambino nemažai žmonių ir klausė, kada pradėsime veikti. Sulaukėme skambučių iš Izraelio, Lenkijos, Vokietijos“, – sakė I.Epifanovas.
Šioje sanatorijoje dirba 390 žmonių, dauguma jų – Lietuvos piliečiai. Kol sanatorija negalėjo veikti dėl pritaikytų sankcijų, 15 žmonių teko palikti darbą. I.Epifanovas teigė, jog iš karto visiems darbuotojams darbo pasiūlyti negalės: „Pirmiausia į darbą grįš tik dalis darbuotojų, kai atsiras klientų, dar dalis, vėliau – dar daugiau“.
Sanatorijos vadovo teigimu, daug kas priklausys nuo kelionių ribojimo dėl koronaviruso. Jei neliks apribojimų, joje vėl laukiama vaikų ir neįgaliųjų iš Baltarusijos. Besigydančių vaikų iš Baltarusijos Druskininkuose nėra jau nuo praėjusių metų kovo vidurio.
Paskelbus pirmąjį karantiną – 2020 metų kovo 19-ąją – šalia sanatorijos išsirikiavo policijos lydima autobusų kolona ir dešimtis neįgalių vaikų išvežė atgal į Baltarusiją.
Pakeitė sanatorijos valdytoją Šimtai „Belorus“ sanatorijoje dirbusių Druskininkų gyventojų jau buvo prarandantys viltį grįžti į darbą, o tiems, kas gyveno sanatorijos butuose iškilo grėsmė likti be namų. Drsukininkiečiai rinko parašus, o gegužės pradžioje surengė Vilnių sudrebinusį piketą automobiliais. Viltis vėl grįžti į darbą jiems atsirado prieš kelias savaites, kai Baltarusijos žiniasklaida pranešė, jog Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pasirašė dekretą atleisti iš pareigų Viktorą Šeimaną, vadovavusį prezidento reikalų valdybai. Oficialiai skelbiama, jog jis išėjo į pensiją.
ES 2020 metų pabaigoje buvo įvedusi sankcijas Vyriausiajai ūkio valdybai (GHU), kuri yra tiesiogiai pavaldi Baltarusijos prezidento reikalų valdybai.
Pats V.Šeimanas į ES sankcijų sąrašus įtrauktas daugiau nei prieš dešimtmetį.
Atsistatydinus V.Šeimanui, A.Lukašenka po kelių dienų pasirašė sprendimą, jog Druskininkuose esanti sanatorija „Belorus“ perduodama Respublikiniam sanatorinio ir kurortinio gydymo centrui.
Pasikeitus situacijai, „Swedbank“ priėmė sprendimą leisti naudotis sanatorijos sąskaitomis.
Pinigai lieka Lietuvoje
Į sanatoriją „Belorus“ nuolat atvažiuodavo po kelis šimtus sunkiai sergančių vaikų iš Baltarusijos. Per metus už vaikų gydymą Baltarusija sumoka po 6–7 milijonus eurų.
Darbuotojų teigimu, nemažai šių vaikų – iš sunkiai gyvenančių šeimų, vaikų globos namų. Daugumai jų išvyka į Druskininkus būdavo pirmoji kelionė į užsienį.
Vaikai atsivežtus pinigus išleisdavo Druskininkuose – Vandens parke, muziejuose, parduotuvėse.
Gyvenantieji sunkiau grįždavo su sanatorijos darbuotojų dovanotais žaislais ir drabužiais.
Sanatorija mokesčius moka Lietuvai
Sanatorija „Belorus“ Druskininkų centre pastatyta 1978 metais. Nors oficialiai sanatorija priklauso Baltarusijai, nuo 1997 metų Lietuvoje ji įregistruota kaip viešoji įstaiga, veikia pagal Lietuvos įstatymus ir moka mokesčius į Lietuvos biudžetą.
Sanatorijos gydymo bazė laikoma viena geriausių kurorte, todėl gydytis į ją kasmet atvyksta neįgalių vaikų iš Rusijos, Izraelio ir kitų šalių. Sanatorijos paslaugomis jie naudojasi už savo lėšas.
Be neįgalių vaikų, sanatorija priima ir poilsiautojus, kuriems skirti 74 viešbučio kambariai. Visos lėšos už jiems suteiktas poilsio, sveikatinimo ir grožio paslaugas lieka pačiai sanatorijai.