Išseko kelte dirbančių žmonių kantrybė: darbo sąlygos spiria skiepytis – antraip neišleidžia namo

2021 m. liepos 1 d. 12:41
„Kalbu ne tik už save – kalbu už visas šeimas. Vien dėl to, kad esame sveiki ir nenorime skiepytis nuo COVID-19, negalime su savo artimaisiais matytis visą mėnesį – visą tą laiką, kol trunka jų pamaina DFDS kelte, plaukiojančiame tarp Klaipėdos uosto ir Karlshamno Švedijoje. Iš mūsų atimta teisė rinktis,“ – pratarė portalui lrytas.lt paskambinusi moteris.
Daugiau nuotraukų (12)
Ji paprašė neminėti nei vardo, nei pavardės, esą, jokiam darbdaviui nepatinkanti kritika. O ji nenori, kad artimi žmonės prarastų darbą kelte. Tačiau neabejoja, jog žmogaus privalo turėti tesię rinktis, skiepytis nuo koronaviruso ar ne.
Kelte – visą mėnesį 
Klaipėdietė su vyru augina poros metų vaiką, o kadangi jaučiasi sveiki, kol kas yra nutarę nesiskiepyti. 
O gal jiedu yra persirgę COVID-19, bet nejuto jokių ligos požymių?
„Nežinau. Nedarėme antikūnų testo. Tačiau pasirinkimas nesiskiepyti dabar ir mano šeimai, ir kitoms tokios nuostatos besilaikančioms šeimoms kelia daug keblumų. 
Mano vyras kelte dirba aptarnaujančiojo personalo grupėje. Tačiau ne tik tiesiogiai su keleiviais dirbantiems žmonėms, bet visiems darbuotojams – mechanikams, kambarinėms, jūreiviams – buvo pasakyta, kad privalo pasiskiepyti.
To nepadariusieji negali visą mėnesį, kol trunka pamaina, iškelti kojos iš kelto“, – pasakojo moteris.
Nustatyta tvarka 
Vakarais keltas išeina iš Klaipėdos uosto, traukia link Švedijos, Karlshamne sulaukia vakaro ir į Lietuvą grįžta antros paros rytą.
Taigi keltui parėjus įgula viską sutvarko ir iki vakarinio reiso turi keletą valandų laisvo laiko.
„Iki pandemijos mano vyras kaskart nors keletui valandų grįždavo į namus. Tai mums labai svarbu, nes auginame mažą vaiką.
Situacija pasikeitė per pandemiją – dėl nuolatinės izoliacijos darbuotojams nevalia buvo išeiti iš laivo. Tačiau kai atsirado vakcinos, atsirado ir savita prievolė skiepytis. Nes to nepadariusiems darbuotojams nevalia išlipti į krantą.
Kelto kolektyve yra nemažai žmonių, kurie jau pasiskiepijo, tačiau yra ir tokių, kurie to nepadarė. Jie visą mėnesį privalo praleisti laive“, – pašnekovė neabejoja, kad tai yra darbuotojų diskriminacija.
Be to, pagal šiuo metu galiojančią tvarką, baigę pamainą kelto darbuotojai privalo 10 dienų praleisti izoliacijoje arba sutrumpinti šį laiką, septintąją dieną pasidarę 80 eurų kainuojantį PGR testą.
„Realiai vyrui telieka dvi savaitės, o tai – didelis suvaržymas šeimai. Tokių šeimų kaip mūsų yra daug, – užsiminė moteris. – Darbuotojai pasipiktinę tokia situacija.
Psichologiškai labai sunku visą mėnesį išbūti uždarytam laive, o po to dar 10 dienų neiškelti iš namų kojos. Visi jie pervargo, kai kurie bando ieškoti naujų darbų“, – užsiminė ji.
Neįžvelgia rizikos 
O gal tokiu atveju geriausia išeitis ir būtų vakcina?
„Galbūt. Tačiau toks yra ir mūsų, ir kitų darbuotojų pasirinkimas. Sukurta situacija, kurioje žmogus priverstinai stumiamas skiepytis, ir taip pažeidžiamos jo teisės – atimama teisė rinktis“, – argumentus dėliojo kelto keleivius aptarnaujančio vyro žmona.
Ji neabejoja – rizikos COVID-19 užsikrėsti kelte nėra. Į jį įleidžiami tik tie keleiviai, kurie turi sertifikatus, liudijančius apie neigiamą testą.
Visos patalpos po kiekvieno reiso dezinfekuojamos, darbuotojams dažnai atliekami greitieji antigenų testai.
Kita vertus, anot moters, ta pati rizika „parnešti“ virusą iš miesto egzistuoja ir pasiskiepijusiems darbuotojams. Vakcina juk apsaugo nuo ligos, bet negarantuoja, kad infekcijos užkratą pasigavęs žmogus jo neišplatins kitiems.  
Laikosi nustatytos tvarkos
„Esame atsakinga kompanija – veikiame taip, kai numato Lietuvoje galiojančių teisės aktų reikalavimai“, – patikino DFDS atstovas Vaidas Klumbys.
Anot jo, tie reikalavimai išguldyti Nacionalinio visuomenės sveikatos centro interneto svetainėje ir nustatyti sveikatos apsaugos ministro įsakymais. Ir jie tebegalioja.
Tai „Reikalavimai dėl testo ir izoliavimo ekipažų ir įgulų nariams, kurie dirba tarptautinius komercinius vežimus vykdančiose įmonėse ar vykdo juos visų rūšių transporto priemonėmis“.
Taigi ministro įsakymais numatyti izoliacijos bei testų reikalavimai, o tam tikros testavimo išimtys taikomos ir keltuose dirbantiems žmonėms.
Grįžus iš reiso izoliuotis bei atlikti testo nereikia, kai asmuo (šiuo atveju – tarp dviejų valstybių kursuojančio kelto darbuotojas) yra persirgęs COVID-19 ir turi tai patvirtinantį asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą dokumentą.
Kitas sąlyga – tai vakcinacija. Darbuotojas turi turėti sertifikatą, nurodantį, kad jis yra paskiepytas kuria nors iš vakcinų: „COVID-19 Vaccine Janssen“, „Comirnaty“, „COVID-19 Vaccine Moderna“, „Vaxzevria“ . Ir kad skiepijimas pagal nurodytą schemą yra baigtas.
vakcinacijakeltasDFDS
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.