Pieno gaminių inovatorė, kurios gaminamus produktus pamėgo ne tik Lietuvos gyventojai, tarp kitų gaminių siūlo ir vitaminu D papildytus pieno produktus „Saulutė“ – pieną, grietinę bei varškę.
Šis vitaminas dabar itin reikalingas ir svarbus visiems vartotojams – nuo mažiausių iki didžiausių.
Geras skonis – aukšta kokybė
Šių dienų aktualijų kontekste išsiskiria didele nauda sveikatai pasižymintys produktai, papildyti vitaminu D, kuris neretai dar vadinamas saulės vitaminu.
Šis vitaminas, daugelio mokslinių tyrimų duomenimis, yra svarbus imunitetui stiprinti, naudingas kaulams ir raumenų sistemai.
Imuniteto stiprinimas, jo svarba žmogui buvo aktualūs visuomet, tačiau itin svarbūs tapo pastaraisiais metais, kai pasaulį užklupo koronaviruso pandemija.
Šiandien žmonės neretai yra užsiėmę, skubantys ir neturi pakankamai laiko skirti dėmesio savo sveikatai, imuninei sistemai stiprinti.
Tad vienas būdų tai padaryti – pasirūpinti tinkama mityba ir imunitetą stiprinančiais produktais.
Subalansuota, visavertė mityba – raktas, kuris padeda atrakinti daugelį sveikatos durų.
Ryškūs lyg vasaros saulė naujieji „Saulutės“ pieno produktai – galimybė savo organizmą kasdien papildyti vitaminu D.
Šiuos produktus išbandžiusi gydytoja dietologė Jūratė Dobrovolskienė paaiškino, kodėl žmogui reikalingas vitaminas D ir kaip jo gauti.
Būtinas kiekvienam iš mūsų
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) rekomenduoja nesergantiems, antsvorio neturintiems suaugusiems žmonėms per dieną gauti 5 mikrogramus vitamino D. Šis vitaminas yra dviejų formų: ergokalciferolis (vitaminas D2) ir cholekalciferolis (vitaminas D3).
Vitaminas D3 natūraliai susidaro organizme esant odos sąlyčiui su saule, o vitaminas D2 gaunamas iš maisto arba jo papildų. Teoriškai apie 80–90 proc. organizmui reikalingo vitamino D galėtume pasisavinti būdami lauke, saulei veikiant odą.
Deja, daugelis ne tik nebūna gryname ore pakankamai laiko, bet ir tepa odą apsauginiais kremais, dengia drabužiais ar ieško pavėsio, o tai, pasak gydytojos dietologės J.Dobrovolskienės, labai stabdo vitamino D pasisavinimą.
Pasak gydytojos, vitamino D svarba ir reikšmė visam organizmui yra keleriopa ir labai plati: „Pirmiausia tai vitaminas, kuris reikalingas visoms žmonių grupėms: tiek vaikams, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, tiek kiekvienam suaugusiajam. Viena primirštų grupių – nėščios ir žindančios moterys.
Joms šis vitaminas ypač svarbus, nes skatina laktacijos procesą.“
Nauda ir širdžiai, ir imunitetui
Pasak J.Dobrovolskienės, pagrindinė vitamino D funkcija – normalios kalcio ir fosforo koncentracijos kraujyje palaikymas: „D3 yra labai svarbus kaulėjimo sistemai, todėl nuo seno duodamas dar kūdikystėje.
Kalcis, kuriam įtaką daro vitaminas D, pernešamas į skeletą ir širdies raumenis, todėl ši sąveika svarbi širdies veiklai. Insulino gamybai šis vitaminas taip pat svarbus.“
Pasak gydytojos, nepaprastai svarbi ir dar viena vitamino D misija – jis labai svarbus žmogaus imuninei sistemai: „Remiantis mokslo tyrimų rezultatais, vitaminas D aktyvina už imunitetą atsakingų ląstelių – T ir B – limfocitų gamybą ir palaiko jų pusiausvyrą.
Pasikartojantys depresyvios nuotaikos epizodai, nuolatinis nuovargis, dažnos kvėpavimo takų infekcijos, lėtai gyjančios žaizdos yra pagrindiniai imuninės sistemos nepakankamumo simptomai.
Vitaminas D dalyvauja procesuose, kuriuose limfocitai atpažįsta organizmui svetimus sukėlėjus ir gamina antikūnus. Trumpai tariant, vitaminas D formuoja imuniteto stiprumą, atsaką į virusus ir duoda teigiamus rezultatus.“
Gydytoja dietologė įsitikinusi, kad vitaminas D itin svarbus pavasarį.
Jei jo trūksta, imunitetas silpsta: „Tai ypač svarbu, kai siaučia virusų sukeliamų ligų – ūminių kvėpavimo takų ligų, gripo, COVID-19 ir kitų – bangos. Tuomet organizmui imuniteto būklė yra labai svarbi, o viena stipraus imuniteto sudedamųjų dalių – vitaminas D.
Mokslininkų patirtis COVID-19 pandemijos akivaizdoje parodė, kad imuniteto būklė lemia susirgimo eigą, komplikacijas ir gydymo strategiją.
Gydytojai vieningi – COVID-19 profilaktikos grandyje būtent vitaminas D yra viena svarbiausių priemonių.“
Štai viena mokslininkų komanda, apžvelgusi 25 mokslines studijas, įtraukusias daugiau kaip 11 tūkstančių dalyvių, išsiaiškino, kad tie asmenys, kurie papildomai gavo vitamino D, turėjo mažesnę riziką sirgti ūminėmis kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis.
Pastebėta ir tai, kad lėtiniu kvėpavimo nepakankamumu sergantys ir didelį vitamino D trūkumą turintys žmonės patyrė apčiuopiamą naudą po vienų metų nuolatinio šio vitamino vartojimo.
Paprastas sprendimas kasdienai
Niekam nėra paslaptis, kad didžiajai daliai Lietuvos gyventojų trūksta vitamino D.
Viena priežasčių – daugelis nežino, kaip natūraliai gauti šio vitamino.
„Pirmiausia – per odos ląsteles su tiesioginiais saulės spinduliais, tačiau tai nėra lengva dėl Lietuvos klimatinės zonos ypatumų, taip pat dėl to, kad oda dengiama drabužiais, ji tepama kremais, saugančiais nuo saulės spindulių.
Taip pat retas kuris saulėje gali išbūti pakankamai laiko – juk dieną būname patalpose, o ir dienos ne visos saulėtos“, – tvirtino gydytoja.
Kita forma (neaktyvi) gaunama su maistu.
Tam tikri produktai turi daugiau vitamino D, tad juos būtina įtraukti į savo mitybą. Tai jūrinės žuvys, pieno produktai, turintys kalcio, menkių kepenėlės su aliejumi, konservai (šprotai, tunas, sardinės).
Vis dėlto ne visi iš šių produktų vartojami kasdien, juos gana sunku pritaikyti įprastinėje mityboje.
Štai Airijos mokslininkų komanda mano, kad dėl to, jog vitamino D pakankamai gauti su maistu nėra taip lengva.
Verta atkreipti dėmesį į maisto produktus, papildytus vitaminais.
Dažniausiai tai yra įvairūs pieno produktai: grynas pienas, sūris, jogurtai.
Pieno laše – saulės galia!
Būtent pieno gaminių inovatoriai – „Žemaitijos pienas“ – mūsų šalies gyventojams pristatė pieno produktus „Saulutė“ su vitaminu D: pieną, varškę ir grietinę.
Tai tradiciniai, pirkėjams gerai pažįstami produktai, tapę dar patrauklesni ir aktualesni nūdienos kontekste.
„Saulutės“ pienas, grietinė ir varškė, papildyti vitaminu D, – tai paprasta galimybė kasdien valgiaraštį papildyti sveikatai palankesniais šviežiais produktais. 100 g bet kurio iš šių produktų yra 15 proc. rekomenduojamos vitamino D paros normos (apie 0,75 mikrogramo). Tad šie produktai dovanoja teigiamą saulės poveikį visus metus.
Gydytoja dietologė J.Dobrovolskienė sako teigiamai vertinanti pieno produktus, papildytus vitaminu D: „Tai viena sėkmingų profilaktikos priemonių. Pati išbandžiau šiuos produktus ir pastebėjau, kad skonio tai nekeičia, – o tai labai svarbu, tad tiek pieną, tiek grietinę, tiek varškę galima labai lengvai įtraukti į kasdienę mitybą. Poveikis gali būti gana efektyvus.
Urbanizuojant pasaulį ir technologiškai žengiant į priekį tai logiškas, tikslingas ir apgalvotas sprendimas.
Manau, kad jei prekybos centre reikia rinktis, pavyzdžiui, iš dviejų rūšių varškės, imčiau tą, kuri papildyta vitaminu D. Tai išties vienas būdų stiprinti imunitetą.“
J.Dobrovolskienė pabrėžia, kad visais atvejais, kai yra įtarimas, jog vitamino D organizme trūksta, reikėtų pasitarti su savo šeimos gydytoju.