Pardavimai šoktelėjo triskart
„Eurovaistinės“ Komunikacijos vadovės Lauros Bielskės teigimu, tik prasidėjus vasariškiems orams vaistinėje pastebėtas tikras vasarotojų bumas – triskart padidėjo domėjimasis vasaros kosmetika. Tačiau aktyviai perkami ne tik kremai nuo saulės, bet ir įdegį skatinančios ir po nudegimų gelbstinčios priemonės.
„Įsigyjamų priemonių dešimtuke taip pat yra apsaugos priemonės su 50 SPF, o tai rodo, kad saulės daroma žala vertinama rimtai ir imamasi reikiamų priemonių“, – portalui lrytas.lt komentavo L.Bielskė.
Pasak „Camelia“ Komunikacijos projektų vadovės Žiedūnės Juškytės, kremų nuo saulės poreikis pradėjo augti jau gegužės mėnesį, o birželio pirmą savaitę, palyginti su gegužės mėnesiu, pardavimai šoktelėjo net pusantro karto. Šį mėnesį smarkiai suaktyvėjo ir pardavimai priemonėmis, naudojamomis nudegus saulėje.
„Camelia“ vaistinių klientai dažniausiai perka kremus nuo saulės su vidutine apsauga – 30 SPF, kurių kainos svyruoja nuo 4 iki 30 eurų.
„Gintarės vaistinės“ Rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė taip pat įvardijo, kad klientai saulės kosmetinių priemonių įsigijo triskart daugiau, o priemonių nuo saulės, skirtų vaikams, pardavimai išaugo net 4,5 karto, palyginti su gegužės pabaiga.
Štai „Gintarėje vaistinėje“ apsaugos kremų ir purškalų nuo saulės kainos svyruoja nuo 7 iki 24 eurų, o priemonių, skirtų jau po saulės vonių, – 10–22 eurų.
Reikia ne tik nusipirkti, bet ir išsirinkti tinkamą
Anot „Camelia“ vaistininkės Monikos Matulaitytės, būtina visapusiška apsauga nuo saulės – kūną dengiantys drabužiai, kepurė, kremas nuo saulės, drėkinančios priemonės, ypač veidui, su mažiausiai 30 SPF.
„Būtina užtikrinti reikiamą ne tik vandens, bet ir elektrolitų kiekį, nes prakaituojant iš kūno pasišalina ne tik vanduo, bet ir mineralinės medžiagos“, – portalui lrytas.lt kalbėjo ji.
Tačiau I.Tėvelienė pabrėžė, kad pirkdami saulės kremą žmonės turi išsirinkti jį tinkamą – apsauga turi būti ne per maža, bet ir ne per didelė.
„Lietuvoje pakanka 8–25 SPF kremo, atsižvelgiant į odos tipą ir jautrumą, o atostogaujant pietuose būtina turėti apsaugos priemones su 25, 30, 40 ar net 50 SPF pralaidumu.
Tačiau verta prisiminti, kad nuolatinis apsaugos priemonių su aukštu SPF naudojimas stabdo vitamino D pasisavinimą, todėl priemonę reikia rinktis nuo lokacijos, kurioje ji bus naudojama, arba tepti tik pačias jautriausias, nudegti linkusias kūno vietas, pavyzdžiui, nosį“, – paaiškino I.Tėvelienė.
Taip pat ji atkreipė dėmesį, kad joks kremas 100 proc. neapsaugo odos ir organizmo nuo pažeidimų leidžiant laiką lauke aktyviuoju saulės periodu – vidurdienį apie 11–15 val., tad keliaujant į lauką reikia pasirinkti ir tinkamą laiką.
Vasarą vargina ir vabzdžiai
Anot L.Bielskės, šią vasarą pastebėtas didesnis nei įprastai kenčiančių nuo uodų įkandimų žmonių skaičius, tai rodo pirkėjų susidomėjimas repelentais – apsaugomis nuo uodų.
„Gintarinėje vaistinėje“ šių priemonių poreikis birželį išaugo net 4,5 karto, palyginti su gegužės pabaiga. Žmonės perka repelentus ir už 3, ir už 10 eurų.
Visgi, pasak „Camelia“ vaistininkės M.Matulaitytės, praėjusią savaitę daugiau klientų pirko ne apsaugos priemones nuo vabzdžių įgėlimo, bet priemonių, raminančių odą jau įgėlus. Tačiau vaistininkė pripažino, kad visiškai išvengti uodų įkandimų sudėtina, todėl rekomenduojama iš anksto pasirūpinti priemonėmis, malšinančiomis nemalonius įkandimo pojūčius – niežulį, tinimą.
O tokių priemonių neįsigijusiems „Gintarinės vaistinės“ vaistininkas Tadas Labanauskas patarė naudoti ledukus, šaltą vandenį, metalinį ar stiklinį indą. Pasak vaistininko, panašiai veikia ir ant odos tepamas spiritas – jis garuoja, vėsina odą, slopina niežulį, taip pat ir dezinfekuoja.
Tačiau T.Labanauskas sakė, kad svarbiausia prisiminti tai: „Kasymasis niežėjimą ne sumažina, o atvirkščiai, dar labiau sustiprina. Be to, stipriai nusikasius įgėlimo vietą atsiranda žaizdelės, į jas gali patekti nešvarumų ir kilti infekcija.“
Pirmiausia į vaistinę pinceto, o tik tada į mišką
Erkių vasarą taip pat netrūksta, tad vaistininkas T.Labanauskas akcentavo, jog keliaujant į mišką reikalinga tinkama apranga – šviesūs ir ilgi drabužiai, kad erkės būtų kuo geriau matomos.
„Reikėtų apsirengti taip, kad liktų kuo mažiau atvirų kūno vietų, todėl viršutinę drabužių dalį patariama susikišti į kelnes, o kelnes į kojines, taip pat rekomenduojama pridengti galvą.
Grįžus iš gamtos būtina pasitikrinti – kelis kartus aprangą perbraukti lipniu pūkų rinkikliu, kad ant drabužių tupinčios erkės prie jo priliptų. Nusirengus drabužius rekomenduojama gerai save apžiūrėti prieš veidrodį ir įsitikinti, ar ant kūno nėra ropojančių ar jau įsisiurbusių erkių“, – portalui lrytas.lt pasakojo jis.
Vaistininkas rekomendavo naudoti ir vaistinėse nusipirktus repelentus arba namie pasigamintus tirpalus, atbaidančius erkes.
„Erkės labai nemėgsta arbatmedžio, acto, česnako ir citruso kvapo, todėl prieš eidami į lauką aktyviuoju erkių periodu patepkite kelias kūno vietas arbatmedžio arba citrinžolės eteriniu aliejumi“, – rekomendavo jis.
Įsisiurbus erkei ją reikia kuo greičiau staigiu judesiu ištraukti, todėl rekomenduojama einant į gamtą pasiimti ir pincetą. Pasak T.Labanausko, dėl šios priežasties pavasarį ir vasarą itin suaktyvėja specialiai erkėms ištraukti skirtų priemonių pardavimai.
Ištraukus erkę pažeistą odos vietą reikia dezinfekuoti, o po erkės įkandimo vaistininkė M.Matulaitytė ragino ir toliau stebėti sveikatą.
„Jei net ir per mėnesį be priežasties pakils temperatūra, pradės skaudėti galvą, raumenis, apims nebūdingas nuovargis, reikia kreiptis į gydytojus, kad ištirtų dėl erkinio encefalito.
Vienintelė efektyvi apsisaugojimo priemonė nuo erkinio encefalito – skiepai“, – pabrėžė M.Matulaitytė.