Pasirodė pirmosios uogos
Uogautojai Panevėžio turgavietėje vaikams leidžia paragauti ant prekystalio pabertų pirmųjų šių metų žemuogių.
„Būtinai paragauki. Skanu? Valgyk, dar valgyk, – uogautojas pasiūlė mergaitei Gabijai. – Ar skanios?“ „Labai, labai skanios“, – patikino Gabija.
Pirmąsias žemuoges į turgavietę jas atnešę uogautojai rinko Panevėžio rajone, miško pašonėje.
„Labai gražios, didelės. Juk tai pačios pirmosios“, – pasidžiaugė vienas jų.
Žemuogių dar nedaug
Uogautoja Janina tądien pririnko tris litrus pirmųjų uogų.
„Kadangi žemuogių kol kas tėra nedideli ploteliai pamiškėje, per valandą pririnkau pusantro litro uogų. Manau, kad tai – nemažai“, – kalbėjo Janina.
Už stiklinaitę žemuogių uogautojai turguje prašė 3,5 euro.
Kai kurie pirkėjai teiraujasi, ar žemuogės tikrai rinktos miške – ar ne darže užderėjusios. Bet tai – tikrų tikriausios miško uogos.
Derėtis dėl kainos dar nelinkstama – uogautojai nenori tokių gėrybių parduoti pigau. Juo labiau kad ir už tiek, kiek jie prašė, žemuogės buvo išgraibstytos maždaug per valandą.
„Jų dar nedaug, sunku pririnkti, palyginti normali kaina, nedidelė“, – pratarė pirkėja.
Anot uogautojos Janinos, pirmosios miško gėrybės visada brangiausios.
Pasak jos, pirkėjai labai vertina žemuoges. „Jose yra daug geležies, taigi uogos – kaip vaistai. Būtinai reikia pora stiklinaičių jų suvalgyti, kad metams būtų „pakrautas“ organizmas“, – patikino Janina.
Laukia grybingi metai
Ant prekystalių ilgai neužsibūna ir pirmosios voveraitės. Bet tam, kad jų būtų gausiau, reikia daugiau lietaus.
„Joms reikia lietaus. Jeigu jo nėra, voveraitės paauga ir sustingsta: stovi tol, kol palyja ar rasa iškrinta. O tada šoka aukštyn“, – paaiškino grybautojas Vytautas.
Grybautojas parodė ir telefonu miške nufilmuotą pirmąjį savo raudonikių laimikį. Juo džiaugtis šiemet buvo galima itin anksti – pirmąją birželio savaitę.
Pasak Vytauto, pernai buvo itin grybingi metai. Viliamasi dosnaus miško derliaus ir šiemet. Norintys skanauti pirmųjų miško gėrybių turi būti pasiruošę plačiau atverti pinigines.
„Pradžioje visuomet prašoma maždaug 15 eurų už gerų grybų kilogramą. Vėliau kainos krinta – būna ir 10, ir 9, ir 8 eurai“, – paaiškino Vytautas.
Palankus pavasaris
Pasak girininko Valentino Sarapo, grybams ir uogoms pavasaris buvo palankus, drėgmės pakako, tad pirmosios miško gėrybės šiemet pasirodė anksčiau nei pernai.
„Nebūna taip, kad, įėjus į mišką, visos gėrybės atsidurs po kojomis. Yra tam tikros vietos, kurias grybai labiausia mėgsta ir ten jų galima daugiausiai rasti“, – sakė V.Sarapas.
Anot jo, kiekvienas grybautojas turi savo vietas ir kur jos, neišduoda. Kaip sako senieji grybautojai, grybų reikia ieškoti miške.
Džiuginti turėtų ir miško uogų derlius. Jau po Joninių galima tikėtis mėlynių, netrukus sirps ir avietės.
Girininkas priminė, kad keliaujant į mišką degtukus reikėtų palikti namie ir nepamiršti jame susirinkti šiukšlių.