Vilniuje – negirdėtas sandoris: dangoraižį užpildys baltarusiais

2021 m. birželio 16 d. 06:01
Vilniuje – negirdėtas sandoris: Baltarusijos žaidimų milžinė „Wargaming“ Konstitucijos prospekte nupirko 76 apartamentus ir juose įkurdins iš kaimyninės šalies atvykusius informacinių technologijų specialistus.
Daugiau nuotraukų (9)
Dešimtmečius stovėjęs apleistas, prieš porą metų baigtas statyti „Tower“ apartamentų pastatas laukia daugybės įkurtuvių.
Kad iš karto būtų nupirkta tiek daug butų, Vilniuje to seniai nebuvo. O ir Lietuvoje panašių atvejų vos vienas kitas.
Ekspertai sandorį vadina įspūdingu – jo vertė gali siekti 20 mln. eurų, tačiau „Tower“ butų savininkų bendrijos ir dangoraižį baigusios statyti bendrovės „Irec Baltic“ vadovas Saulius Kulvietis labai nesidžiaugia. Anot jo, kainą aptirpdė buvęs prastas šio anksčiau „Arfa“ vadinto pastato Konstitucijos prospekte vardas.
Sklido įvairiausios kalbos
S.Kulvietis atsisakė atskleisti įspūdingo sandorio detales – tik paminėjo, kad toks šiam nekilnojamojo turto plėtotojui yra pirmas.
„Pagal parduotų butų skaičių šis sandoris tikrai didelis, bet kaina – ne“, – tikino „Tower“ butų savininkų bendrijos vadovas. Kai kuriuose šio 180 apartamentų pastato aukštuose neliko neparduotų patalpų, kai kuriuose – vos po vieną ar du tuščius butus.
Vis dėlto S.Kulvietis nebuvo nusiteikęs optimistiškai. Anot jo, kai buvusį „Arfos“ pastatą perėmė užbaigti „Irec Baltic“, pasipylė kritikos lavina. Buvo kalbama, kad statinio sienos skyla, kad pamatai skęsta vandenyje, kuriame jau plaukioja žuvys.
„Kodėl tai buvo skelbiama? Kad sumažintų kainą. Mes buvome su tuo susitaikę – tiesiog gyvenome taip, kaip yra. Ir išgyvenome“, – kalbėjo S.Kulvietis.
Kainų burbulą vadina netikru
S.Kulviečio manymu, nekilnojamojo turto burbulas, kuris pradėjo pūstis šį pavasarį, yra dirbtinis. Jo žodžiais, tai tam tikrų rinkos žaidėjų užsakyta ir skleidžiama informacija.
„Tower“ šeimininkas net suskaičiavęs, kiek tai kainuoja: „Vienas plėtotojas, turintis parduoti 200–300 butų, tam per pusę metų aukoja vos vieną 1–2 kambarių butą.“
Anot jo, už tiek ir formuojama nuomonė: brangsta, pirkime, statykime. Tiesa, apie „Tower“ taip buvo sudaryta priešinga nuomonė – kad pastatas prastos kokybės.
„Todėl pardavus butus džiaugsmo nėra. Tiesiog buvome susitarę, pažadėję ir sandoris įvyko“, – kalbėjo S.Kulvietis.
Dalį sprendimų teko keisti
Apie „Tower“ iš tiesų keletą metų buvo kalbama kaip apie pastatą vaiduoklį. Minėta, kad jį būtų buvę paprasčiau nugriauti ir statybas pradėti iš naujo.
Tačiau „Irec Baltic“ nutarė išlaikyti tą pačią pastato koncepciją – 29 aukštų bokšto su stiklo fasadais, įvairių dydžių butais ir verslui skirtomis patalpomis.
Nuo projektavimo darbų iki statybų pradžios buvo praėję nemažai laiko, todėl inžinerinę dalį ir įvairius technologinius sprendimus teko keisti.
S.Kulviečiui daug kartų teko girdėti, jog pastatas ilgus metus stovėjo tuščias dėl to, kad jį sėmė vanduo. Tas kalbas jis mėgindavo atremti sakydamas, jog natūralu, kad atviro pastato pirmojo aukšto automobilių stovėjimo aikštelėje po smarkios liūties atsirasdavo vandens.
Prieš įsigyjant „Tower“ pastato konstrukcijų būklę įvertino ir išvadas pateikė ekspertas Jurgis Ražaitis.
Ekonomistas įžvelgė naudos
Vis dėlto ekonomistas Žygimantas Mauricas įžvelgė didžiulę naudą, kad „Wargaming“ Konstitucijos prospekte įsigijo 76 butus. Anot jo, tai padidino ir gyvenamojo nekilnojamojo turto sektoriaus pridėtinę vertę.
„IT įmonės, sukurdamos 11 eurų pridėtinės vertės savo sektoriuje, dar 9 eurus sukuria kitiems sektoriams“, – remdamasis statistika aiškino jis.
Jis taip pat išdėstė dabar Baltarusijos Lietuvai taikomų sankcijų matematiką. Jeigu Lietuvai pavyktų iš Baltarusijos prisivilioti ne kelis šimtus, o 3 tūkst. IT specialistų, jie visiškai kompensuotų visus galimus nuostolius dėl ekonominių santykių įšaldymo.
Anot Ž.Maurico, vienas IT specialistas Lietuvoje per metus vidutiniškai sukuria 46 tūkst. eurų pridėtinės vertės, tad 3 tūkst. tokių specialistų per metus vidutiniškai sukurtų 138 mln. eurų pridėtinės vertės.
Jis pridūrė, kad Baltarusijos IT įmonės, persikėlusios į Lietuvą, naudosis kitų sektorių paslaugomis, pavyzdžiui, biurų nuoma, joms prireiks teisinių, buhalterinių ir kitų paslaugų.
Tad atvykusių specialistų poveikis Lietuvos ekonomikai gali būti ne 138, o 250 mln. eurų.
Būstinė įsikūrė penkiuose komplekso aukštuose
Iš naujų namų Konstitucijos prospekte baltarusiams darbo vietos bus ranka pasiekiamos.
Balandį „Wargaming“ toje pačioje gatvėje esančiame komplekse „Quadrum“ atidarė savo būstinę. Ji įsikūrė net penkiuose aukštuose.
„Wargaming Vilnius“ Lietuvoje planuoja sukurti iki 400 naujų darbo vietų. Baltarusijos žaidimų milžinė kursis etapais: per 3–4 metus čia turėtų būti iki kelių šimtų darbuotojų. Ji išsinuomojo beveik 5 tūkst. kvadratinių metrų ploto patalpas rytiniame komplekso korpuse.
Vidurio ir Rytų Europoje savo struktūrą stipriai išplėtusios „Wargaming“ kompanijos būstinė Vilniuje veiks kaip naujų projektų plėtojimo ir leidybos padalinys.
Tarp kelių garsių specialistų Vilniuje dirba ir Thaine’as Lymanas, 17 metų praleidęs žymiojoje „Activision“ kaip milžinišką gerbėjų bendruomenę turinčio „Call of Duty“ žaidimo prodiuseris. „Wargaming“ kompanijoje jis dirba nuo 2015 metų.
„Wargaming“ padaliniui Vilniuje nuo balandžio vadovauja buvęs agentūros „Investuok Lietuvoje“ vadovas Mantas Katinas.
baltarusiaiWargaming^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.