Turgelių prekeiviai pajūryje vienas į kitą svaido žaibais: pradėjo analizuoti, kas pas ką pardavinėjama Galima rasti visko: tarybinių monetų, kolekcinių lėlių, drabužių

2021 m. birželio 12 d. 17:40
Jau ne pirmą vasarą palangiškiai ir kurorto turistai džiaugiasi bagažinių turgumi, kuriame būdavo galima rasti visko: nuo sovietmečiu gamintų cigarečių pakelių, tarybinių monetų, kolekcinių lėlių iki papuošalų ar drabužių. Tačiau šie metai – kitokie. Pasirodo, kad Palangoje toks turgus jau nebe vienas, o net du.
Daugiau nuotraukų (77)
Palangos miesto Rinkliavų centras kasmet skelbia Taikos g. prie „Iki“ parduotuvės esančios automobilių stovėjimo aikštelės, kurioje ir vyksta bagažinių turgelio veikla, viešą nuomos konkursą. Nuostatose nurodyta, kad nuomojamas plotas skirtas bagažinių turgaus veiklai vykdyti. Šiemet konkurse dalyvavo net trys asmenys ir laimėjo didžiausią sumą – 3270, 63 eurų – pasiūlęs asmuo. Pernai suma už šios aikštės nuomą buvo gerokai mažesnė – 1827,10 eurų.
Iki šių metų bagažinių turgelio veiklą vasaros savaitgaliais šioje aikštėje vykdė dvi bendramintės Auksės, todėl ir turgelis vadinamas „Aukselių turgeliu“. Tačiau šiemet konkursą laimėjo kitas asmuo, kuriam suteikta teisė turgelį rengti visomis savaitės dienomis.
Naujasis bagažinių turgelis senoje vietoje
Portalas lrytas.lt pakalbino naująjį aikštelės savininką Žilviną. Pasak jo, ir prekeiviai, ir pirkėjai patenkinti naujojo turgelio veikla.
„Buvo viešas konkursas, kas norėjo, tas dalyvavo. Dalyvavau konkurse ir jį laimėjau. Užpraeitą savaitgalį toks pirmas rimtas turgelis vyko. Penktadienį poilsiautojų srautai buvo dideli, tai ir tų žmonių buvo. Prieš tai nebuvo labai daug, o atsidarėme dar gegužės 8 d.“ – apie prekybą pasakojo jis.
Jis paaiškino, kad prekiauti turgelyje gali ne visi, yra vykdoma atranka.
„Stengiamės, kad žmonės atsivežtų savo prekes. Neleidžiu vežtis maisto produktų. Žinote, būna žmonių, kurie nuvažiuoja į bazę, nusiperka braškių, atvažiuoja čia ir prekiauja. Taip daryti neleidžiame. Bet savo užaugintų braškių galima atsivežti, kažkas savo užaugintų krapų atsivežė ir prekiauja.
Kiekvieną kartą registruodami dalyvius klausiame, kuo prekiaus. Užkietėjusių prekybininkų stengiamės neįleisti, įleidžiame tik su savo daiktais, gėlytėmis. Nuolat tikriname, kas kuo prekiauja, nes būna, kad pasako, jog prekiaus vienu, o, kol nežiūri, iš bagažinės išsitraukia kita ir jau prekiauja. Tai stebime, kad to nebūtų“, – apie kontrolę papasakojo Žilvinas, nors pats, kaip buvo matyti, galimai prekiauja ir naujais kvepalais, ir naujomis kojinėmis.
Šiame turgelyje galima išvysti sendaikčių, antikvaro, papuošalų, rankų darbo žiedų, lėkštučių, paveikslų, sustatytų „Lego“ žaislų. Vienas prekeivis net siūlė pirkti tarybinį dviračio skambutį už 100 eurų. Tačiau turgelyje yra ne tik naudotų, bet ir daug naujų daiktų, pavyzdžiui, drabužių.
Anot Žilvino, bagažinių turgelyje neprivalo būti vien tik sendaikčiai. „Yra ir naujų, ir dėvėtų daiktų, juk gali žmogus spintoje trejus metus laikyti rūbą ir jo neapsivilkti, tai jis kaip naujas“, – paaiškino jis.
Į tai, kad turgelyje, atrodo, prekiaujama daugiausia drabužiais, Žilvinas taip pat turėjo atsaką: „Žmonės pripratę turguje matyti rūbus. Rūbai einama prekė.“
Savininkas atskleidė, kad prekeivių dalyvio mokestis nuolat kinta. Kartais jis – 2 eurai, o kartais ir visi 8. Būna dienų, kai jis prekeivius į aikštelę priima ir nemokamai. Dažniausiai šis turgelis dirba šeštadieniais ir sekmadieniais nuo 8 iki 15 val., tačiau, jeigu pirkėjų yra daug, dirbama ir ilgiau. Po truputį veiklą bandoma vykdyti ir ketvirtadieniais bei penktadieniais.
Nesutarimų būta
Paklaustas apie senąjį bagažinių turgelį Žilvinas sakė nieko nežinantis ir su jais nieko bendro neturintis. Tačiau pasižiūrėjus abiejų turgelių „Facebook“ paskyras, paaiškėja, kad nesutarimų būta.
Dar prieš septynerius metus veiklą pradėjusio bagažinių turgelio „Aukselių turgelio“ „Facebook“ paskyroje šią gegužę pasirodė įrašas apie naująjį aikštės savininką.
„Šiemet aikštė Taikos g. 2 konkurso būdu už didesnę pinigų sumą atiteko žmogui, negražiai pagarsėjusiam Dituvos ir Rietavo turgaus prekybininkui, kuris įsibrovė ten, kur jam niekas nepriklauso. Liūdniausia, kad bando savo turgaus veiklą vykdyti po mūsų vardu. Aikštę lai turi, bet Bagažinių turgelio gero vardo negaus! <... > Bagažinių turgelio esmė nėra prekyba patalyne ir kvepalais, krūvomis naujų batų ar drabužių su etiketėmis“, – rašyta paskyroje.
Tačiau naujasis turgelis netruko duoti atsaką.
„Situacija tokia, kad „Aukselių turgelis“ prekiauti priimdavo savus pardavėjus, o visiems kitiems buvo taikomi nuostatai, kurių neatitikus tiesiog neįsileisdavo prekiauti, ir visai nesvarbu, kuo prekiauji, tiesiog nepatinka žmogus – neįleidžia. <...>
Po jūsų turgaus vardu niekada nebandėme, nebandome ir nebandysime vykdyti savo veiklos. Ir jokios idėjos nesisavinome iš jūsų. Konkursas buvo skirtas vykdyti Palangos bagažinių turgelio veiklą, taigi, jokios kitos veiklos nei jūs, nei mes negalime vykdyti.
Kai aikštelė priklausė jums, į ją nesibrovėme nė karto, o šiuo metu ji jums nepriklauso, tad neįsibrovėme į jūsų turtą, esame išnuomotos aikštelės savininkai iki sutarties pabaigos“, – feisbuke atsakė naujasis bagažinių turgelio savininkas.
Viena iš „Aukselių turgelio“ įkūrėjų Auksė Buteikienė dėl šios situacijos pažėrė kritikos ir miesto valdžiai.
„Jie pasiūlė didesnę kainą, jie ir laimėjo tą konkursą. Niekam nebuvo įdomu, kas buvo šios idėjos autorius mieste. Miesto valdžiai tai visiškai nerūpi“, – portalui lrytas.lt sakė A.Buteikienė.
Ji patikino, kad nepyksta dėl to, jog konkursą laimėjo kiti. Jau seniai galvota apie vietos keitimą. Jai tik nepatinka, kad naujasis turgelis taip pat vadinasi bagažinių, tačiau iš tiesų, anot jos, šio turgelio veikla visiškai neatitinka bagažinių turgelio specifikos, nes prekiaujama ne tik senais ir naudotais, bet ir naujais daiktais.
Tačiau tą griežtai paneigė Rinkliavos centro direktorius Bronius Martinkus.
„Bagažinių turgus nėra sendaikčių turgus. Yra kelios kategorijos turgų. Paskaitykite mokslinius straipsnius apie turgus, kokių jų yra. Bagažinių turgaus esmė: žmogus prekes tą dieną atsiveža, parduoda ar neparduoda, susideda į mašiną ir išvažiuoja, o aikštė lieka tuščia, joje nelieka jokių prekystalių, kurie yra paprastame turguje. Aikštė buvo išnuomota bagažinių, bet ne sendaikčių turgui.
Buvo normalus konkursas, kurį patikrino savivaldybės kontrolė, stengėmės, kad nebūtų nė vienos klaidelės. Konkurse dalyvavo trys dalyviai ir merginos užėmė paskutinę vietą. Tai ką galime padaryti? Pasiūlė 1 tūkst. eurų mažiau. Negalime trečios vietos paskelbti nugalėtojais“, – priekaištavo B.Martinkus.
Teko persikelti į kitą vietą
Nors „Aukselių turgelis“ neteko galimybės tęsti veiklą toje aikštėje, prekybos nesustabdė. Turgelis perkeltas į naują vietą ir šios vasaros savaitgaliais reziduoja šalia Palangos stadiono esančioje automobilių aikštelėje.
A.Buteikienės teigimu, nors ankstesnė aikštė vietiniams buvo itin patogi, dalis prekeivių dėl to net pasiliko veikti senojoje aikštėje, bet persikėlusieji į naująją vietą nesiskundžia.
„Vieta nėra bloga. Vietinėms senoms močiutėms sunku, nes nėra viešojo transporto, bet turistai patenkinti. Jie šalia pasistato automobilį, dar nueina prie jūros pasivaikščioti. Žmonių atsiliepimai neblogi.
Dažniausiai vertiname ne žmonių kiekį, kiek jų ateina, o apklausiame dalyvius, ar gerai suprekiavo. Kai kas sakė, kad pirkėjų yra mažiau, o vienas žmogus, dalyvaujantis pas mus nuo pat pirmojo turgelio, prekiaujantis vyriškais rakandais, sakė, kad užpraeitą šeštadienį suprekiavo rekordinę sumą“, – pasakojo A.Buteikienė.
Kita turgelio įkūrėja Auksė Kontrimienė taip pat vieta džiaugiasi ir pajuokavo, kad dabar jos, iškėlusios turgelį į tolimesnę Palangos vietą, skatina žmones pajudėti. „Žmonės gali atvykti paspirtukais, dviračiais ar automobiliu. Tie, kurie gyvenę Vilniuje ar Kaune, galėtų pasakyti, kad nevarytume dievo į medį, nes Palangoje atstumai juokingi. Per dieną reikia 10 tūkst. žingsnių surinkti, tai kodėl neateiti iki turgelio ir pasiekti tą dienos rekordą“, – juokėsi ji.
A.Kontrimienė pabrėžė, kad visi prekeiviai griežtai tikrinami, kad nepardavinėtų naujų daiktų. Jeigu tokių pamatoma, prašoma juos patraukti nuo prekystalio.
„Mūsų tikslas kurti gražią bendruomenę, kad žmonės atvažiuotų, pasikalbėtų, gerai praleistų laiką ir kartu atsikratytų savo nereikalingų daiktų. Tai galimybė daiktams, kurie yra geri, bet jų tiesiog nebereikia, suteikti antrą gyvenimą: vaikų išaugtiems drabužiams, knygoms, sendaikčiams“, – portalui lrytas.lt sakė A.Kontrimienė.
Pernai dalyvio mokestis šiame turgelyje buvo 6 eurai, tačiau naujosios aikštės nuoma brangesnė, tad dalyvio mokestis šiemet siekia jau 7 eurus.
Patenkinti buvo ne visi
Visgi vietos pokyčiai patiko ne visiems. Vienas iš ilgamečių „Aukselių turgelio“ prekeivių net rinko parašus, kad naujojo turgelio veikla Taikos g. būtų sustabdyta, nes, anot jo, turgelis panašus ne į bagažinių, o į paprastą turgų. Šiam palangiškiui buvo gaila septynerių metų „Aukselių turgelio“ įkūrėjų darbo, į Palangą atneštos dar nebūtos idėjos, tad reikalauta „negadinti geros tikrojo Bagažinių turgelio reputacijos“.
Prekeivis portalui lrytas.lt sakė, kad į prašymą ir surinktus parašus sureagavo tik vienas Palangos savivaldybės tarybos narys Darius Kubilius, iš kitų atsako nesulaukta. Patį D.Kubilių šeštadienį taip pat buvo galima išvysti besisukiojantį šiame bagažinių turgelyje.
Nors idėjos ir įdėto darbo palangiškiui prekeiviui gaila, jis pripažino, kad dabar naujoji vieta jam visai patinka.
„Kai pirmą dieną čia atvažiavau, jaučiau nerimą. Bet šita vieta irgi gera, nes žmonės pravažiuodami pristabdo automobilį, pasižiūri, kas čia vyksta, ir užsuka pas mus. Srautas čia didelis, suprekiauju stabiliai apie 100–200 eurų per dieną“, – patikino jis.
Nuo tarybinių papuošalų iki rankų darbo dirbinių
Šis prekeivis pasakojo, kad iki pandemijos tekdavo bagažinių turgelyje sulaukti net pirkėjų iš Latvijos, Lenkijos ar Baltarusijos. „Jie pirkdavo daiktus, nors jų jiems ir nereikėdavo. Pirkdavo kaip simbolį, kad tai yra iš Palangos bagažinių turgaus“, – su portalu lrytas.lt pasidalijo įspūdžiais jis.
Palangiškis papasakojo, kad pirmais turgelio gyvavimo metais prekiaudavo savais daiktais. Dabar daiktus jam veža ir giminaičiai iš savų palėpių, taip pat nemažai įdomių knygų jis randa ir tiesiog gatvėse. „Kai būna komunaliniai išvežimai, žmonės prie gatvės prideda krūvas knygų, net Smetonos laikų. Aš pravažiuodamas kai kurias susirenku, kai kurias įdomesnes sau pasilieku, kitas – parduodu. Paėmęs knygą kartais net pagalvoju, kad žmogus kvailas, nes išmetė, o vertėjo tokią pasilikti kaip reliktą“, – apie radybas atviravo jis.
Be knygų jis prekiauja ir tarybiniais papuošalais, kurių kaina svyruoja nuo 3–20 eurų. Jie irgi turi savas istorijas: „Vieno žmogaus mama numirė, jis mane susirado, atidavė maišą knygų ir jos tarybinius senus papuošalus.“
Palangiškis pasakojo pardavinėjantis ir kolekcines lėles, kurias taip pat žmonės norėjo išmesti, bet šis juos sustabdė. Prekeivis pasidomėjo, kad tos lėlės gamintos tik Amerikoje, tokių dabar nebeišvysime. Patikrinęs „Ebay“ parduotuvę rado, kad jos parduodamos po 40 JAV dolerių, o Palangoje šias lėles jis parduoda po 10 eurų.
Kitas prekeivis, atvykęs iš Salantų, stalą buvo nuklojęs įvairiais medžio dirbiniais, kuriuos pagamino pats. Ant stalo buvo visko: įvairių žmogeliukų figūrėlių, įmantrių žvakidžių, pakabų, apyrankių, kitų papuošalų. Jiems pagaminti jis naudojo ne tik medį, bet ir pajūryje rastus akmenukus, stiklo šukeles, jas nugludino ir šios tapo karoliukais. Šis prekeivis turgelyje dar naujokas, prekiauti atvyko tik antrą kartą. Daugumos prekių kainos svyravo apie 5–10 eurų.
Turgelyje buvo galima išvysti ir rankų darbo molio dirbinių už 5–7 eurus, sovietinių cigarečių pakelių, senų fotoaparatų „Zenit“ po 20 eurų. Taip pat nemažai prekiauta ir vaikų išaugtais ar jau nebenešiojamais drabužiais, batais, rankinėmis.
bagažinių turgus^InstantPalanga
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.