Po kelių dienų sukaks 15 metų, kai Šiaulių miesto savivaldybė pasirašė koncesijos sutartį su viešąja įstaiga „Pramogų sala“. Tad šį 21,2 mln. eurų mokesčių mokėtojams kainavusį objektą turėtų susigrąžinti ar kitam koncesininkui perleisti tikroji jo šeimininkė savivaldybė.
Bet sutartyje yra punktas, kad sutarties pradžia skaičiuojama nuo turto perdavimo dienos. Tad laiko skaitiklis paleistas tik 2007 metų pabaigoje, nors pinigai į koncesininkų kišenes pradėjo plaukti išsyk – nuo 2006 metų vidurio.
Už 80 kilometrų esančiame Panevėžyje laikas skaičiuojamas kitaip – nuo sutarties pasirašymo dienos 2007 metais.
Todėl ten koncesijos sutartis baigsis anksčiau, nors „Cido“ arena atidaryta metais vėliau negu Šiauliuose.
Sutartis su koncesininku buvo pasirašyta 2006 metų birželio 8-ąją.
Šia sutartimi Šiaulių miestas perleido arenos valdymą 15 metų ir įsipareigojo mokėti koncesijos mokestį. Beje, koncesininkas buvo atrinktas iš vieno kandidato.
Tais pačiais metais į „Pramogų salos“ sąskaitą pradėjo plaukti pinigai, nors arena net nebuvo pastatyta.
Iki 2006 metų pabaigos koncesininkui buvo sumokėta 205,6 tūkst. litų (59,5 tūkst. eurų). 2007 m. pinigų upė plūstelėjo dar plačiau – valdytojui pervesta jau 0,78 mln. litų (226,6 tūkst. eurų).
Dabartinis Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pripažino nežinantis, už ką koncesininkui buvo mokami pinigai. Jis aiškino, neva tai buvęs koncesininko investicijų laikotarpis, bet nepatikslino, kokios buvo tos investicijos.
A.Bartulis sakė, kad jau pradėta ieškoti nuo 2022 m. gruodžio areną valdysiančio koncesininko. Tikimasi, kad būsimajame konkurse varžysis 6–8 įmonės, o Šiaulių miestui apskritai nebereikės mokėti koncesijos mokesčio.
Pasak administracijos direktoriaus, parengiamieji darbai bus atlikti iki rudens, o rugsėjį bus prašoma Šiaulių tarybos pritarimo naujai koncesijos sutarčiai.
Naujajam ar tam pačiam valdytojui areną norima patikėti 5 metams, vėliau žadama tai pratęsti ilgesniam laikotarpiui, mat 20 metų naudojamam statiniui jau reikės kapitalinio remonto.
Šiaulių areną valdanti įmonė ne vienus metus dirbo nuostolingai, todėl savivaldybei pagal sutartį tekdavo mokėti visą koncesijos mokestį.
2018 metais sutartis buvo pakeista, o mokestis šiek tiek sumažintas. Tiesa, išliko prievolė su Šiaulių miesto savivaldybe dalytis gautu pelnu.
Įdomu, kad pelno atsirado būtent per pandemiją, kai dėl suvaržymų dauguma renginių arenoje buvo atšaukti.
A.Bartulis sakė, kad 2020 metais gauta 4 tūkst. eurų pelno, o ir savivaldybė gavo savąją pusę.
Anksčiau savivaldybė iš koncesininko nuomodavo patalpas sporto mokykloms, kol neįsikišo prokuratūra.
Dabar patalpos vėl nuomojamos, tiesa, nebe sporto mokykloms, o vakcinavimo centrui.
Nors miesto centre atidarytas kapitališkai atnaujintas Kultūros centro pastatas, vakcinavimo centras įkeltas būtent į areną.
Savivaldybė už patalpų arenoje nuomą kas mėnesį sumoka po 2420 eurų.