Lietuvoje būtų galima pradėti vakcinos nuo COVID-19 gamybą: tereikia susitarti dėl dviejų dalykų

2021 m. gegužės 11 d. 11:07
Lrytas.lt
Papildyta
Lietuva turi aukšto lygio mokslinių tyrimų ir gamybos potencialą, kurio reikia norint jau artimiausiu metu mūsų šalyje pradėti gaminti vakciną nuo COVID-19 ar jos komponentus. Šalyje turime visas sąlygas gaminti aktyviąją COVID-19 vakcinų medžiagą, tik reikia ieškoti galimybių bendradarbiauti su vakcinų išpilstymo įrangos ir vakcinų buteliukų gamintojais. Europos Komisija šiuo metu kaip tik rengia masinės vakcinų gamybos Europoje planą ir ieško galinčių tuo užsiimti įmonių.
Daugiau nuotraukų (8)
Taip teigė Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, antradienį apsilankiusi „Northway Biotech“ įmonėje.
„Northway Biotech“ neseniai paskelbė, kad kartu partneriais jau išbando vaistus, skirtus COVID-19 virusą neutralizuojančių antikūnų gamybai. Šiuo metu atliekami klinikiniai testai Šveicarijoje ir, esant teigiamiems rezultatams, antikūnai rinką turėtų pasiekti jau šiemet.
„Turime puikią aukštųjų technologijų pramonę ir turime gerai išvystytas biotechnologines kompanijas ir tikrai esame pasiruošę vystyti įvairius biotechnologinius procesus, o kovidinių vakcinų gamyba yra biotechnologinis procesas“, – naujienų agentūra BNS citavo „Northway Biotech“ valdybos pirmininką prof. Vladą Algirdą Bumelį.
Jis teigė, kad šalis turėtų „labai aiškiai visai Europai pasakyti“, jog turi galimybes dalyvauti vakcinos gamybos procese.
„Pandemija suteikia unikalią galimybę gyvybės mokslų spurtui. Mūsų šalis turi stiprų gyvybės mokslų ir verslo potencialą – Lietuvoje gyvybės mokslų sektorius sukuria apie 2 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP), tai net šešis kartus daugiau nei ES vidurkis. Mūsų strateginis tikslas yra pasiekti, kad iki 2030 m. gyvybės mokslai sukurtų 5 proc. BVP.
Siekdama šių tikslų, Vyriausybė užsibrėžė tikslą moksliniams tyrimams bei eksperimentinei plėtrai jau 2024 m. skirti 1,5 proc. BVP, o ateityje šis skaičius turėtų augti iki 3 proc.“, – sakė A.Armonaitė.
Lietuvoje gyvybės mokslų sektorius sukuria 6 kartus daugiau BVP nei ES vidurkis ir turi visas galimybes augti. 2019 m. Lietuvos gyvybės mokslų sektoriuje veikė 571 įmonė, o dirbo apie 7,5 tūkst. darbuotojų. Pernai šio sektoriaus lietuviškos kilmės produktų eksporto vertė pasiekė 627 mln. eurų – palyginti su 2019 m., ji padidėjo net 62 proc.
Didžiausios Lietuvos sektoriaus eksporto rinkos 2020 m. buvo JAV (29 proc.), Vokietija (14 proc.) ir Kinija (6,3 proc.). Apie 47 proc. gyvybės mokslų sektoriaus lietuviškos kilmės eksporto atiteko ES šalims.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.