Taip pat poilsio metu žmonės žada būti atsargesni, kas penktas vengs populiarių daug keliautojų pritraukiančių vietų.
„Turime gerų žinių Lietuvos turizmo ir mažmeninės prekybos sektoriams. Daugiau nei pusė Lietuvos gyventojų savo atostogų keliones planuoja Lietuvos ribose.
Žinant, jog karantinui labai apribojus laisvalaikio veiklas, pastebimai išaugo gyventojų santaupos ir tikėtinas didesnis išlaidavimas, tai augantis vidaus vartojimas yra labai gera žinia ne tik Lietuvos turizmo, bet ir kitiems sektoriams, nukentėjusiems dėl judėjimo ribojimų“, – sako „Inspired UM“ vadovas Vasaris Oržekauskas.
Tyrimo duomenimis, net 53 proc. apklaustųjų planuoja atostogų išvykas Lietuvoje, iš jų 33 proc. tik Lietuvoje, 20 proc. Lietuvoje ir užsienyje, o 2 proc. tik užsienyje.
„Panašu, kad lietuviai dar nerimauja, kokia tvarka galios keliaujant užsienyje, įvertinamas galimas karantino režimas, kuris valstybėse įvedamas gana netikėtai ir gali priversti atostogas praleisti viešbutyje.
Svyravimo tendencijas rodo gana didelis neapsisprendusiųjų skaičius – net 27 proc. dar nežino kur atostogaus. Tačiau aišku, jog atostogaus“, – pasakoja V. Oržekauskas.
Atsisakyti atostogų kol kas nusprendė 17 proc. apklaustųjų.
Atsargų požiūrį į keliavimą rodo ir gyventojų atostogų pobūdžio pokyčiai. 36 proc. keliautojų ketina atostogoms rinkti vietas, kur mažiau žmonių, o kas penktas keliautojas atostogų metu lankys tik mažiau turistų sutraukiančias vietas.
„Dar viena gera žinia su turizmu susijusiam verslui – dalis keliautojų ne tik pasiilgo išvykti iš namų, bet ketina atostogų metu išleisti daugiau pinigų nei anksčiau.
Kalbant apie išlaidas susideda net du faktoriai – žmonės pasiilgo kelionių, tad stengsis iš jų gauti kuo daugiau, taip pat karantino ribojimų metu jiems pavyko sukaupti didesnes pinigų sumas, kurias drąsiai galės skirti atostogoms“, – svarsto V. Oržekauskas.
Daugiau nei anksčiau atostogų metu ketina išleisti 13,4 proc. apklaustųjų, tiek pat – beveik 40 proc., dar 16,4 proc. kol kas negali atsakyti kiek ketina išleisti.
„Tačiau vertinant šiuos skaičius reiktų įvesti nemenką paklaidą, nes daugiau nei 15 proc. respondentų pripažįsta, jog paprastai kelionių išlaidos viršija planus“, – pastebi „Inspired UM“ vadovas.
Lietuvos banko duomenimis, per metus gyventojų indėlių suma gerokai padidėjo. Skaičiuojant tiek sąskaitose laikomus pinigus, tiek indėlius, bendra santaupų suma nuo 15 mlrd. per metus išaugo iki beveik 18,5 mlrd. eurų.
Atostogų metu, „Inspired UM“ duomenimis, dauguma (40,3 proc.) gyventojų asmeniui ketina išleisti iki 500 eurų, 16,9 proc. – nuo 500 iki 1000 eurų asmeniui ir tik 6 proc. daugiau. Likusi dalis gyventojų arba dar neapsisprendusi dėl atostogų išlaidų, arba neketina atostogauti.
Apklausą apie Lietuvos gyventojų atostogų planus 2021 m. balandį „Inspired UM“ užsakymu atliko KOG institutas.