„Norime aiškių kriterijų, kas gali dirbti, kas negali. Jei reikia testuotis, mes gatavi testuotis, jei reikia laikytis atstumų, viskas sužymėta, judėjimas ratu sutvarkytas. Pas mus taip pat, kaip centruose“, – sakė jie „Lietuvos ryto“ televizijai ir pridūrė, kad Gariūnuose yra 13 įėjimų, veikia ventiliacija.
„Dirbam, mokam mokesčius, turim krūvas pareigų, teisių neturim jokių“, – širdo žmonės.
Nuo pirmadienio Vyriausybė leidžia atsidaryti parduotuvėms prekybos centruose, bet ne esančioms turgavietėse. Šios atnaujinti veiklą galėtų dviem savaitėm vėliau.
„Mes patys nesuprantame jų veiksmų ir kodėl jie kiekvieną valandą keičia savo nuomonę. Turbūt kažkas daro įtaką iš kitų pozicijų, kurių mes nežinome“, – kalbėjo Gariūnų verslo parko direktorius Ramūnas Šeduikis.
Vyriausybė paskelbė, kad karantinas tęsis iki birželio, tačiau lengvesnėmis sąlygomis. Nuo kitos savaitės, balandžio 19 dienos, atidaromos visos iki šiol neveikusios parduotuvės, įsikūrusios prekybos centruose. Tačiau jos negalės dirbti savaitgaliais.
Taip pat nuo balandžio 19 dienos leidžiama atsidaryti kino teatrams, organizuoti renginius, kuriuose galėtų dalyvauti iki 50 žmonių.
Nuo balandžio 22 dienos galės veikti lauko kavinės, bet jų darbo laikas numatytas nuo 7 iki 21 valandos.
Nuo pirmadienio ne daugiau 10 abiturientų galės dalyvauti konsultacijose, o į mokyklas jie grįš gegužės pradžioje.
Nuo balandžio 26 dienos atsidarys sporto klubai.
Premjerė Ingrida Šimonytė sako, kad karantino švelninimai susiję su įsibėgėjančiu skiepijimu.
„Čia, matyt, ta situacija – kaip darysi, taip nepataikysi. Faktas yra tas, kad nuo praėjusios savaitės vidurio, kada buvo gauti didesni vakcinų kiekiai ir įsibėgėjo skiepijimo procesas, pasiekti gana neblogi rezultatai. Šią savaitę procesas tęsiasi ir, stebėdami viena akimi, kas vyksta ligoninėse, ir priimame tuos sprendimus.
Niekas neatlaisvinama nuo pirmos dienos – tai yra dviejų savaičių planas, tikiuosi, pavyks tą procesą sklandžiai suvaldyti“, – vylėsi I.Šimonytė.
Po dienos, penktadienį, ji jau kalbėjo apie tai, kad tuo atveju, jei turgaviečių atstovai ir Sveikatos apsaugos ministerijos epidemiologai ras sutarimą dėl griežtesnių epidemiologinės kontrolės principų, būtų galima anksčiau svarstyti dėl paviljonų atvėrimo turgavietėse, kurių veikla šiuo metu yra apribota.
Buvęs premjeras, dabar opozicijos lyderis Saulius Skvernelis sako, kad valdžia švelninti karantiną ir atlaisvinti verslus turėjo gerokai anksčiau, kai užsikrėtimų skaičiai buvo mažesni.
„Kokia logika dabar, kada susirgimų skaičius auga, pradėti daryti tuos veiksmus. Juos reikėjo daryti, kai situacija buvo stabilizuota ir skaičiai buvo mažesni“, – kalbėjo S.Skvernelis.
Panašiai svarsto ir kai kurie mokslininkai. Anot biomedicinos mokslų daktaro Rimo Jankūno, karantiną švelninti reikėjo dar vasarį, nes ribojimai jau seniai neduoda didelės naudos.
„Manau, atvejų skaičius didės, matyt, keletą mėnesių. Galima tą vadinti trečiąja banga, bet to nereikia bijoti: tas skaičiukas turi labai ribotą reikšmę, Vyriausybė turi kruopščiai stebėti situaciją ligoninėse, nes čia yra kritinis taškas, ir analizuoti, kas ten patenka, kodėl patenka ir kaip nutraukti tą patekimą“, – „Lietuvos ryto“ televizijai komentavo biomedicinos mokslų daktaras.
Mokslininkai neatmeta rizikos, kad laisvesnį gyvenimą pajutę žmonės pablogins pandeminę situaciją šalyje. Psichologo Edvardo Šidlausko vertinimu, penkis mėnesius gyvenę griežto karantino sąlygomis, kitą savaitę žmonės gali pasijausti lyg per juodojo penktadienio išpardavimus.
„Aišku, jau yra susikaupęs noras, kuris ilgai buvo netenkintas, kažkur eiti, linksmintis. Tai išbadėjusio žmogaus efektas, kurį prileidžia prie vaišių stalo – bus pagunda pulti, nekontroliuojamai reikštis.
Kitas momentas – yra baimė, kuri pakursto, kad tai laikina, trumpa, ir kad paskui bus dar viena banga, todėl reikia kuo greičiau skubėt tuo visu atsidžiaugti“, – aiškino psichologas Edvardas Šidlauskas.
Nuo balandžio 22 dienos įsigalioja palengvinimai žmonėms, turintiems neigiamą testo rezultatą arba imunitetą koronavirusui, jeigu yra persirgę ar pasiskiepiję. Jie galės rinktis grupėmis iki dešimtie, rengti šventes, ekskursijas, lankyti žmones globos įstaigose ir ligoninėse.