Prekybos centruose pradėjo dirbti daugiau parduotuvių – dėl pirkėjų kai kurios atidarė evakuacinius išėjimus

2021 m. kovo 22 d. 17:25
Akylesni prekybos centrų lankytojai pastebėjo, kad kai kurios parduotuvės pirkėjus kviečia užeiti per laikinus įėjimus. Taip jau savaitė apie savo gyvavimą primena „Sportland“ prekybos centre „Panorama“ ir Vilniaus „Akropolyje“, o pastarajame pirmadienį įprastai evakuacijai skirtas duris laikinuoju įėjimu pavertė ir „Zara“.
Daugiau nuotraukų (10)
„Vyriausybei praėjusią savaitę leidus atnaujinti veiklą parduotuvėms, turinčioms įėjimą iš lauko, ir neberibojant jų ploto, Vilniaus „Akropolyje“ jau savaitę veikia „Ermitažas“ ir „Sportland“ parduotuvės, Šiaulių „Akropolyje“ – „Topocentras“. Nuo pirmadienio, kovo 22-osios, naudojant atskirus įėjimus iš lauko, Vilniaus „Akropolyje“ veiklą atnaujino ir drabužių parduotuvė „Zara“, o Klaipėdos „Akropolyje“ – „4F“.
Specialiai įrenginėti naujų įėjimų į parduotuves iš lauko neplanuojame“, – portalui lrytas.lt perdavė „Akropolis Group“ komunikacijos departamento vadovas Dominykas Mertinas.
„Vyriausybei leidus atnaujinti veiklą parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą, įvertinome galimybes ir ieškojome sprendimų, kurias parduotuves galime atidaryti. „Zara“ parduotuvė Vilniaus „Akropolyje“ turi atskirą įėjimą, tad veikia užtikrinant visas reikalaujamas saugumo priemones. Tikimės, kad šis sprendimas taip pat padės geriau paskirstyti pirkėjų srautus“, – komentavo „Apranga Group“ komunikacijos atstovas Tadas Marčiukaitis.
Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacija (LNTPA) vadovas Mindaugas Statulevičius portalui lrytas.lt aiškino, kad tokią išeitį radusios parduotuvės pagal visus ribojimų kanonus veikia legaliai. „Jos turi įėjimą iš išorės ir su niekuo jo nedubliuoja. „Akropolyje“ be „Zaros“ taip dirba ir „Sportland“ parduotuvė, kuri analogišku principu jau savaitė veikia ir Vilniaus „Panoramoje“.
Gaila, kad reikia ieškoti tokių išeičių – labai prašome, kad Vyriausybė leistų atsidaryti visai prekybai“, – kalbėjo M.Statulevičius.
Patogi vieta
Galimybė klientus kviesti užeiti atidarius įprastai evakuacijai naudojamus išėjimus minėtoms parduotuvėms pasitaikė tik dėl to, kad jos veikia tokioje prekybos centro vietoje: tos parduotuvės, kurios įsikūrusios atokiau evakuacinių išėjimų, jais negali pasinaudoti.
Nors prekybos centruose esantys prekybininkai prašo kuo skubiau leisti dirbti, sveikatos ministras Arūnas Dulkys pirmadienį pareiškė, jog, atsižvelgiant į tai, kad kai kuriose Europos valstybėse blogėja situacijai dėl koronaviruso, apie tai galvoti dar per anksti.
Prekybos centrai patys siūlo priemones
Tuo metu vis dar negalintys veikti ir leidimo atsidaryti laukiantys didieji prekybos centrai siūlo priemones, kaip jie galėtų dirbti saugiai. Jų atstovai siūlo kiekvieną savaitę testuoti darbuotojus bei atskirti lankytojų srautus.
„Mūsų siūlomas saugomo priemonių paketas parengtas taip, kad nebūtų pagundų ilgai užtrukti prekybos vietose, keičiamos lankytojų judėjimo schemos, naujausiomis technologijomis sekamas lankytojų skaičius, tai turi užtikrinti maksimalų saugumą“, – teigė M.Statulevičius.
Vidutinis pirkėjas šiandien prekybos vietoje užtrunka apie dvylika minučių. Kad šis laikas smarkiai neilgėtų, prekybos vietose laikinai naikinamos poilsio salelės, tam skirti suoliukai, išjungiamas bevielis internetas.
Kontroliuojamas ir tinkamas kaukių dėvėjimas, o kiekvienam klientui, kuris į prekybos centrą atvyksta pamiršęs kaukę, prekybvietė įsipareigoja neatlygintinai suteikti vienkartinę medicininę kaukę.
LNTPA vadovas pabrėžia, kad prekybos centrai, jau yra įsidiegę daug priemonių, skirtų saugaus apsipirkimo užtikrinimui. Viena iš jų – technologijos, leidžiančios realiu laiku matyti lankytojų srautą ir esant poreikiui jį reguliuoti fizinės apsaugos pagalba.
Skirtingi prekybos centrai naudoja skirtingų gamintojų sprendimus, pavyzdžiui pasaulinio „Sensormatic ShopperTrak“ srautų skaičiavimo sistemą. Tokios ar panašios technologijos išmaniais 3D sensoriais ir kameromis virš kiekvieno įėjimo skaičiuoja įeinančius ir išeinančius lankytojus, o duomenys realiu laiku apdorojami serveryje.
Srautų skaičiavimo sistemos realiu laiku skaičiuoja pastate esančių pirkėjų skaičių ir reaguoja pagal iš anksto nustatytas taisykles. Lankytojų skaičiui artėjant prie maksimalios leistinos ribos apie tai yra informuojami prekybos centro valdytojas ir apsaugos darbuotojai.
Apsauga pasiruošia laikinai uždaryti visus prekybos centrų įėjimus, o viršijus ribą juos laikinai uždarys ir ribos pirkėjų patekimą, iki nukris viduje esančių lankytojų skaičius.
Atvėrus prekybos centrus, piko valandomis dirbs daugiau apsaugos darbuotojų, kurie kontroliuos saugaus atstumo laikymąsi viduje ar laukiančiųjų eilėje lauke, o neturintiems nemokamai dalins medicinines kaukes.
Panašiu principu kontroliuojamas ir lankytojų skaičius parduotuvėse: pasiekus konkrečioje parduotuvėje leistiną lankytojų skaičių klientų, prieš patenkant į parduotuvę, prašoma palaukti bendrose prekybos centro erdvėse, kuriose saugiu atstumu yra sužymėtos laukimo vietose, kad nebūtų būriuojamasi, prižiūri apsauga.
„Prekybos centrai yra pasiruošę eismą alėjose organizuoti viena kryptimi arba ratu, kad nesusidurtų priešpriešiniai lankytojų srautai. Tam būtų įrengiami laikini fiziniai atitvėrimai. Taip pat reguliariai, mažiausiai keturis kartus per parą, dezinfekuojami visi dažniausiai liečiami paviršiai.
Dauguma prekybos centrų ultravioletiniais spinduliais liftų kabinas ir eskalatorių turėklus dezinfekuoja nuolat. Visuose veikia modernios, galingos ventiliacijos sistemos, papildomai naudojami ir oro jonizatoriai“, – apsaugos priemones vardijo M.Statulevičius.
Anot LNTPA vadovo, verslas taip pat įsipareigoja savo lėšomis reguliariai, ne rečiau nei kartą per savaitę, testuoti klientus aptarnaujančius darbuotojus. Esant Vyriausybės pritarimui, būtų galima organizuoti ir atskirą laiką, skirtą tik senjorų ar kitų pažeidžiamų grupių apsipirkimui.
Pastaruoju metu LNTPA atstovaujamuose prekybos centruose lankytojų srautas nukritęs apie 75 proc., palyginti su praėjusių metų kovo pradžia. Dėl nevykdomos prekybos veiklos fizinėse parduotuvėse kas mėnesį, nuo gruodžio mėnesio nuomininkų verslų nesumokamas pridėtinės vertės mokestis siekia apie 17,5 mln. eurų.
Dar 2,75 mln. eurų kas mėnesį valstybė nesurenka dėl prastovose esančių prekybos centrų darbuotojų nesumokamų mokesčių, tuo pačiu jiems kas mėnesį iš valstybės biudžeto skiriant apie 3,35 mln. eurų išmokų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.