Pasigenda aiškumo dėl reikalavimų
Dalis naujienų portalo lrytas.lt kalbintų verslininkų Vyriausybės sprendimo efektyvumu abejoja.
Molėtų rajone įsikūrusios vilos „Terra poilsis“ savininkė Teresė Morkūnienė tikina, kad be didesnių judėjimo tarp savivaldybių atlaisvinimų leidimas naudotis pirtimis verslininkams didelės naudos neatneš.
„Kol kas viskas stovi ir stovės. Pagrindiniai klientai būna iš Vilniaus ir Panevėžio, bet šios savivaldybės uždarytos. Vietiniai pirtyse tikrai nesilankys“, – piktinasi moteris.
Pasak jos, verslams trūksta aiškumo apie būsimus saugumo reikalavimus, todėl užsakymų skaičiaus vasarą sodybos savininkė prognozuoti nesiryžta.
„Vasarai rezervacijų nepriimame, nes nežinome, kas bus. Ar apsistoti galės tik vienas namų ūkis, ar bus galima priimti dvidešimties žmonių gimtadienį. Kol nėra konkrečių krypčių ir prognozių, ką planuoja Vyriausybė, tol negalime priimti jokių užsakymų ir avansų“, – dėsto T.Morkūnienė.
Tris dešimtmečius kaimo turizmo verslu užsiimantis „Antalakajos“ sodybos, įsikurusios Molėtų rajone, savininkas Eugenijus Žala taip pat yra atsargus.
Pasak jo, žmonės yra įbauginti ir rezervacijos vasarai vyksta vangiai. Verslininkas tikina, kad tokiomis aplinkybėmis gelbsti per ilgą laiką suformuota klientūra. „Jau daug metų dirbu, tai manau, kad seni mano klientai tikrai sugrįš“, – viliasi E.Žala.
Šventes organizuojančios sodybos nukentėjo labiausiai
Pasak Lietuvos kaimo turizmo (LKT) asociacijos prezidentės Agnės Vaitkuvienės, labiausiai nukentėjo šventes organizuojančios sodybos.
„Akivaizdu, kad jų situacija labai sunki. Vasarą nepavyko sukaupti rezervų žiemos sezonui, kai renginių smarkiai sumažėja, o nuo lapkričio, paskelbus karantiną, joms teko užsidaryti. Be valstybės paramos joms nepavyks išlaikyti darbuotojų, o sodybos, turinčios įsipareigojimų bankams, balansuoja ties bankroto riba“, – sako ji.
A.Vaitkuvienei antrina Žemaitijos nacionaliniame parke įsikūrusios sodybos „Prie Žiedelio“ direktorė Viktorija Rumšaitė Paulauskė.
Pasak jos, sodyboje jau nuo spalio mėnesio nebuvo galima organizuoti renginių, todėl tai verslininkams buvo nemažas nuostolis. „Vienos šeimos poilsis neatperka grupės žmonių apsilankymo“, – tikina V.Rumšaitė – Paulauskė.
Verslininkė yra pasiruošusi pradėti veiklą, užtikrinti lankytojų saugumo reikalavimus, todėl viliasi, kad situaciją pagerins Vyriausybės sprendimas leisti vienam namų ūkiui naudotis pirtimis ir baseinais. „Tai yra labai didelis paskatinimas verslams. Iš žmonių skambučių ir susidomėjimo matome, kad buvo labai to išsiilgę“, – pasakoja ji.
A.Vaitkuvienė aiškina, kad daugiau nei 90 proc. kaimo turizmo sodybų yra ne įmonės, o šeimos verslai, todėl apgailestauja, kad iki šiol žymesnės paramos individualiems verslams nebuvo numatyta.
„Buvo mokama tik Užimtumo tarnybos išmoka 257 Eur, tačiau už tokią sumą neįmanoma išlaikyti nei šeimos, nei verslo. Labai laukiame antrojo valstybės pagalbos paketo, kuriame žadama pagaliau padėti ir individualiems verslininkams“ – sako LKT prezidentė.
Siekiant paskatinti vietinio turizmo atsigavimą, pasak A.Vaitkuvienės, reikėtų aiškesnės Vyriausybės pozicijos. „Šiuo metu, tarsi, dirbti mums ir leidžiama, tačiau apribotas asmenų judėjimas, svečiai iš didmiesčių negali atvykti“, – pastebi ji.
Lietuvos savivaldybių asociacijos (LSA) prezidentas Mindaugas Sinkevičius apgailestauja dėl Vyriausybės sprendimo iš priemonių plano išbraukti lėšas vietiniam turizmui gaivinti.
Pasak jo, turizmui pasinaudoti 2021–2027 metų ES struktūriniais fondais praktiškai nebus galimybių, nes šiai sričiai neplanuojama skirti lėšų.
„Paramos priemonės būtinos jau dabar. Laiku nesuteikus pagalbos, vėliau reikės skirti dar didesnes lėšas spręsti susikaupusias problemas“, – tvirtina LSA prezidentas.
Tuo metu „PrieEžero.lt“ vadovas Laurynas Šertvyčius nusiteikęs optimistiškai. Pasak jo, dabar portalo lankomumas yra didesnis nei prieškriziniu laikotarpiu. „Kiek matome iš portalų lankomumo, žmonės tikrai domisi ir žada atostogauti Lietuvoje. Palyginti su praėjusių metų vasario–kovo mėnesiais, puslapio lankomumas yra išaugęs“, – pastebi jis.
Daugiausia susidomėjimo sulaukia Vilniaus apskrityje, Molėtų ir Kauno rajonuose esančios sodybos.
Kaip teigia A.Vaitkuvienė, daugelis sodybų turi nuolatinių svečių, kurie atvyksta kiekvieną vasarą, todėl ir šiemet skuba rezervuotis iš anksto: „Matome tendenciją, kad populiarėja itin komfortiškos, aukštus vertinimus turinčios sodybos. Paprastesnės ir pigesnės sodybos užsakomos vėliau, dažnai paskutinę minutę.“