Jau prieš kelis mėnesius daugeliui vilniečių buvo aišku, kad Kaziuko mugės šiemet nebus. Tiesa, savivaldybė guodžia, kad kitą savaitgalį turėjusi vykti mugė tik keičia rūbą, kad ji persikelia į internetą.
Su niekuo nepaplepės
Kažin ar ką nors įtikina, jog tokia negyva prekyba atstos linksmą pasiplepėjimą su amatininku, tautodailininko pamokas ar derėjimąsi su prekeiviu dėl to, kad per Kaziuką derėtis tiesiog reikia.
Per anksčiau vykusias Kaziuko muges turbūt daugelis prekeivių būtų atsakę, kad šis renginys yra pagrindinis jų metų uždarbis. Bet supratę, kad mugės neverta laukti, menininkai, tautodailininkai ir amatininkai persiorientavo. Vieni įvairiais būdais puolė ieškoti užsakovų, kiti dirbinius ėmė pardavinėti internete.
Bendraudavo tris dienas
Nors tautodailininką Joną Bugailiškį buvome įpratę matyti kiekvienoje Kaziuko mugėje, meistras prisiminė, kad buvo periodų, kai jis šiame renginyje nedalyvaudavo.
J.Bugailiškis savo dirbinius pristatydavo dar sovietiniais laikais, kai Kaziuko mugė vykdavo Kalvarijų turgavietėje, šalia parduodamų arklių ir ožkų.
„Reikia, nereikia, bet reikia dalyvauti. Ne dėl to, kad daug uždirbtum. Tiesiog tokios tradicijos“, – svarstė J.Bugailiškis. Tad jį liūdina, kad šiemet gyvos Kaziuko mugės nebus.
Prisimindamas ankstesnes muges J.Bugailiškis minėjo, kad dažniausiai per Kaziuką pasitaikydavo prastas oras, tad prekiauti muzikos instrumentais ar medinėmis skulptūromis jis nelabai tikdavo. Todėl jis atsiveždavo tik smulkesnių dirbinių – vaikiškų žaislų, inkilų.
„Ateidavo svečių, aš atsinešdavau „Kaziukinės“, ir tris dienas vykdavo bendravimas“, – pasakojo mugės senbuvis.
Tiks ir Užgavėnių kaukės
Tautodailininko sūnus Domantas, gaminantis muzikos instrumentus ir inkilus, pasuko į prekybą internete, o tėvas žada kitą savaitgalį Kaziuką prisiminti Aušros Vartų gatvės 17-ojo namo, kuriame yra jo dirbtuvės ir muziejus, kieme.
„Surengsime įvairių dirbinių parodą, žinoma, jeigu sniegas nutirps. O muziejuje kaip tik dabar vyksta muzikos instrumentų paroda“, – dalijosi planais J.Bugailiškis.
Jis žadėjo pagaminti iškabą, laikytis visų saugumo reikalavimų, įleisti po vieną lankytoją, kuris neturės – įteikti kaukę. Humoro nestokojantis tautodailininkas sakė, kad apsisaugoti tiks ir Užgavėnių kaukės: „Turiu ir beržinių, ir odinių kaukių – visokių.“
Paklausa išliko ta pati
Vilniaus puodžių cecho atstovas Dainius Strazdas minėjo, kad šią Kaziuko mugę ir taip būtų praleidęs, nes turi daug kitų darbų.
Paklaustas, ar dalyvaus virtualioje mugėje, keramikas sakė, kad interneto prekybai šiuo metu skiria nedaug dėmesio: „Nebent kartais socialiniame tinkle, bet dažniau jį naudoju tam, kad pasiskelbčiau, o ne parduočiau.“
D.Strazdas naudotųsi e.parduotuve, bet jis kuria išskirtinius keramikos gaminius ir pajėgumai yra riboti. Todėl daug jų pasiūlyti negalėtų: „Jeigu užsakymai dega, kitus dalykus, prekybą įšaldai.“
Menininkas nežino – atsitiktinumas tai ar ne, bet karantino laikotarpiu užsakymų skaičius maždaug toks pat kaip ir prieš jį.
„Žmonės nesėdi rankų sudėję, rūpinasi savo poreikiais, jiems reikia grožio kaip ir anksčiau, todėl ir užsako. Nesakyčiau, kad virusas būtų ką nors paralyžiavęs“, – aiškino keramikas.
Žavėjosi aukciono idėja
Skulptoriui Mykolui Tursai pasiruošti Kaziuko mugei pakakdavo 2 mėnesių – sausio ir vasario. Jis prisipažino, kad tie žiemos mėnesiai būdavo labai malonūs kuriant ir laukiant renginio.
Tačiau po Kaziuko gyvenimas vėl grįždavo į įprastą ritmą: „Nesu tas vadinamasis muginis žmogus, į kitas Kaziuko muges Kaune ar Klaipėdoje nevažiuodavau. Man mugė būdavo tik Vilniuje.“
M.Tursa prekybos į internetą taip pat neketina perkelti, juolab kad šiai Kaziuko mugei net nesiruošė, nes žinojo, kad jos nebus.
Vis dėlto M.Tursa neseniai internetu pasinaudojo surengdamas jame savo sakralinių skulptūrų, stogastulpių, koplytstulpių aukcioną.
„Patiko rengti aukcioną, tik norėtųsi didesnės informacijos sklaidos apie jį, nes pirmajame dalyvavo daugiausia vietiniai, pažįstami“, – pasakojo menininkas.
Tiesa, kai kuriuos kūrinius teko parduoti vos ne už savikainą, nes aukciono dalyviai nesiūlė didelių sumų. Bet M.Tursa neatsisako bent kartą per metus rengti po aukcioną.
Į balandį nebeperkels
Kaziuko mugės kitą savaitgalį nebus, bet savivaldybė pažadėjo, kad internete ji vyks ištisus metus.
Kaziuko mugės ištakos siekia XVII amžių.
Manoma, kad šimtmečius gyvuojantis kasmetis renginys nevyko tik Antrojo pasaulinio karo metais.
„Akivaizdu, kad kovą planuota Kaziuko mugė Vilniuje tikrai neįvyks.
Sausį svarstėme galimybę perkelti renginį į balandį, tačiau matydami situaciją ir pirmiausia galvodami apie žmonių saugumą nusprendėme šiais metais Senamiestyje mugės neorganizuoti.
Kad ir kokie būtų karantino ribojimų švelninimai balandžio ir gegužės mėnesiais, saugiai surengti šimtus tūkstančių žmonių pritraukiančios šventės faktiškai neįmanoma“, – sakė vicemerė Edita Tamošiūnaitė.
Savivaldybė drauge su Kaziuko mugės organizatoriais pakvietė visus nuo kovo 4 dienos apsilankyti virtualioje Lietuvos amatininkų ir kūrėjų mugėje adresu craftson.lt.
„Ko gero, daugeliui tradicinės Kaziuko mugės dalyvių, kuriančių tradicinius rankų darbo gaminius, yra didelis iššūkis susikurti ir administruoti savo e.parduotuvę, o lankytojui – atrasti šiuos talentus.
Tikiu, kad ši platforma padės sujungti kūrybingumą ir meistrystę, tradiciją ir šių dienų galimybes, o svarbiausia — saugiai įsigyti ką nors originalaus, gražaus ir išskirtinio“, – teigė vienas šio projekto iniciatorių Renaldas Gražys.
Nepavyksta prisijungti
Ketvirtadienį, šv. Kazimiero dieną, mugės prekiautojams sukurta elektroninė parduotuvė neveikė. Lrytas.lt skaitytojai pranešė, kad prie jos nepavyksta prisijungti nei adresu craftson.lt, nei paieškos sistemoje įvedus raktinius žodžius „Vilniaus Kaziuko mugė 2021“.
Manoma, kad svetainė nepakėlė prisijungimų srauto ir „užlūžo“. Nes ketvirtadienio vakare, nors ir ne iš karto, atkakliausiems prie svetainės pavyko prisijungti.
Vis dėlto kai kurie Lrytas.lt šaltiniai sako, kad, tikėtina, kažkas bandė tą svetainę konfigūruoti, bet nesėkmingai.