Didžiulės teisėsaugininkų pajėgos tuo pat metu užgriuvo Lietuvos, JAV ir Izraelio įmonei priklausančios klinikos padalinius Klaipėdoje, Vilniuje ir Kaune. Kratose ir sulaikant įtariamuosius dalyvavo per 100 pareigūnų.
Per operaciją buvo sulaikyti devyni asmenys. Įtarimai dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo ir pagalbos tai daryti, neteisingų duomenų apie pajamas, pelną, turtą ar jų naudojimą pateikimo ir piktnaudžiavimo pareikšti 12 vadovaujamas pareigas einančių ir su įmonės apskaita susijusių asmenų.
Vadovai buvo sekami
Tarp įtariamųjų – šviesaus atminimo prezidento Algirdo Brazausko žentas Algirdas Usonis, kuris yra bendrovės bendraturtis ir vadovas. Toje pačioje klinikoje dirba ir jo sutuoktinė gydytoja akušerė-ginekologė Audronė Usonienė.
„Lietuvos ryto“ duomenimis, Vaisingumo klinikos vadovai buvo sekami daugiau kaip pusę metų. O kratos įmonės padaliniuose, įtariamųjų namuose, automobiliuose atliktos tik tada, kai surinkta pakankamai įkalčių apie vykdomas galimai nusikalstamas veikas.
Operacijos mastas buvo stulbinamas – per dieną atlikta daugiau kaip pusšimtis kratų. Jose dalyvavo per šimtą Klaipėdos apygardos prokuratūros, Kriminalinės policijos ekonominių nusikaltimų tyrimo valdybos, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos ir Kriminalinės policijos biuro pareigūnų, Valstybinės mokesčių inspekcijos specialistų (VMI).
Rado krūvas grynųjų
Šios istorijos siūlo galas buvo užčiuoptas uostamiestyje, tad neatsitiktinai operacijai vadovavo ir po jos informaciją viešai teikė Klaipėdos apygardos prokuratūros vyriausioji prokurorė Dalia Pocienė.
„Įtariama, kad gydymo įstaigoje buvo slepiamos pajamos: į apskaitą neįtraukta suma, preliminariais duomenimis, gali sudaryti apie milijoną eurų“, – pranešė prokurorė.
Per kratas rasta nemažai įkalčių. Tarp jų – apie 0,5 milijono eurų grynaisiais, taip pat įvairūs tyrimui reikšmingi buhalterinės apskaitos ir kiti dokumentai, kompiuterinės laikmenos.
Atskleidė slaptas schemas
Pareigūnų teigimu, surinkti duomenys leidžia įtarti, kad buvo sumanytas ir įmonėje veikė nusikalstamos veikos modelis.
Jis buvo taikomas, kad nereikėtų valstybei sumokėti dalies mokesčių.
Ikiteisminis tyrimas atskleidė, kad vadovai buvo nurodę pavaldiniams į įmonės kasą neįnešti dalies iš pacientų už paslaugas gautų pinigų.
„Iš pacientų gaunami pinigai buvo netraukiami į apskaitą. Turimais duomenimis, tuos pinigus pasisavindavo įmonės savininkai ir vadovai, be to, buvo išmokami ir atlyginimai“, – sakė Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininko pavaduotojas Raimondas Vaitkevičius.
Paskelbus apie neregėto masto operaciją bendrovė savo tinklalapyje išplatino tik trumpą informaciją apie vykstantį ikiteisminį tyrimą.
„Bendradarbiaujame su teisėsaugos pareigūnais ir teikiame jiems informaciją.
Vaisingumo klinikos padaliniai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje tęsia veiklą ir teikia paslaugas“, – tepaaiškino bendrovės atstovai.
Žurnalistai bandė pakalbinti gydytoją akušerę-ginekologę A.Usonienę, bet ji irgi atsitvėrė tyla.
Ilgai lydėjo sėkmė
Bendrovė Vaisingumo klinika įkurta 2000 m. liepą ir tapo didžiausiu specializuotu centru visoje Lietuvoje.
Registrų centro duomenimis, įmonės akcijas valdo Algė Ivaškevičė, Virginijus Diržauskas, A.Usonis ir Dovas Feldbergas.
Pastaruoju metu klinikoje ir jos padaliniuose dirbo 45 specialistai, o atlyginimų vidurkis šių metų sausį siekė 902,3 euro.
2016 ir 2017 m. bendrovės apyvarta buvo po 5 mln. eurų, o 2018 m. sumenko iki 3 mln. eurų. Vaisingumo klinika įtraukta į VMI sudarytą nuo COVID-19 nukentėjusių įmonių sąrašą. Šioms bendrovėms taikomos mokestinės pagalbos priemonės.