Pasak jo, pirmojo paramos paketo pinigai gerokai vėluoja ir daugelis verslų šių pinigų iki šiol dar negavo. Be to, maistas išsinešti nėra verslų gelbėjimo ratas. R.Pranka aiškino, kad tokia vykdoma veikla nėra pelninga, o tik leidžia verslui priminti apie save.
Jeigu artimiausiu metu nebus atlaisvinti restoranų ir barų veiklos suvaržymai, R. Prankos įsitikinimu, valdžia privalo jau dabar svarstyti trečiąjį paramos paketą.
– Kaip šiuo metu gyvena kavinių ir barų sektoriai?
– Praktiškai dauguma sėdi be darbo. Taip ir gyvename... Kai kurios kavinės gamina maistą išsinešti, bet tai verslų negelbėja.
– Kiek, jūsų duomenimis, barų ir kavinių šiuo metu yra ties beviltiška riba ir ar daugelis jų atsidarymo nebesulauks?
– Šiuo metu ties nervų, energijos ir resursų išsekimo ribos yra beveik visi naktiniai klubai ir barai. Pirmas pagalbos paketas labai smarkiai vėluoja ir yra labai neaiškus: vieni jį gavo, kiti – ne. Prastovos darbuotojams vėluoja du mėnesius, kiti iki šiol prastovų negavę net už gruodį.
Laukiame antro paketo, žadama, kad jis bus jau greitai, bet tai dar vis neįvyksta. Tikėjimas pagalba dingsta.
Jei nuo balandžio 1 d. dar būsime karantine, iš karto reikalaujame, kad būtų pradedama kalbėti ir galvoti apie trečiąjį pagalbos paketą.
– Savaitgalį verslininkai ir darbuotojai rinkosi į protestus šalia savo kavinių ir barų. Protestas įvyko, o kas pasikeitė?
– Kol kas nieko. Trečiadienį vyko Vyriausybės posėdis. Buvo gražūs pažadai: dirbame, vykdome ir pasistengsime viską padaryti greičiau.
Kol kas niekas nepasikeitė ir kovojame dėl antrojo paramos paketo, kad viskas būtų tvarkingai ir sąžiningai. Reikalaujame ir pirmojo paketo pinigų, taip pat ir trečiojo paketo.
– Gal žinote, kiek įmonių pirmojo ir antrojo paramos paketo dar negavo?
– Ministras gyrėsi keliais tūkstančiais įmonių, kurie yra gavę paketus, bet yra keliasdešimt tūkstančių, kurios dar negavę. Sunku suskaičiuoti, kiek negavo mūsų sektoriaus įmonių, bet kalbame, kad kone kas antra nėra gavusi.
– Yra kavinių, teikiančių maistą išsinešti. Kaip jos laikosi?
– Maistas išsinešti leidžia apmokėti tik virėjų ar pardavėjų atlyginimus, bet jokio pelno nėra, tik nuostoliai. Bet kas gali taip dirbti – dirba, kad apie save vis primintų.
– Vertinant dabartinę koronaviruso situaciją, kada verslai galėtų atverti duris saugiai užtikrindami klientų aptarnavimą?
– Pirmiausia, nesuprantame, kodėl neleidžia dirbti lauke. Čia jau mūsų reikalas, ar dirbsime sniege su dviem ar penkiais klientais. Jei galima stovėti eilėje „Maxima“ parduotuvėje, kodėl negalima lauke gurkšnoti alaus?
Tikimės, kad nebus didelių apribojimų lauko kavinėms. Mus gelbėtų, kad ir atsidarymas balandžio gale, tikimės, kad ir oras bus geresnis. Nors kiek dabar girdime, turi būti labai maži susirgimo rodikliai, kad galėtų dirbti lauko kavinės. Tai – labai negerai.
– Ar teikiate kokius nors pasiūlymus dėl galimybės atsidaryti lauke?
– Kol kas ne. Dabar teikiame daug pasiūlymų dėl plano B – kaip ir su kokiais apribojimais galėtume dirbti viduje. Reakcijos dar nežinome.
Dėl lauko teikti pasiūlymus dar buvo per anksti, bet dabar sužinojome, kad labai griežtai bus žiūrima ir į lauko kavines. Mūsų nuomone, tai jau perteklinis griežtumas, tad dabar ruošiame pasiūlymus ir dėl lauko kavinių: kaip, kokiu būdu galėtume dirbti.
– Sakėte, kad kreipėtės dėl darbo viduje, bet atsako dar nesulaukėte. Kiek jau praėjo laiko?
– Man atrodo, trys ar keturios savaitės.
– Kaip vertinate tas tris savaites – tai ilgai ar neilgai?
– Valdžia žadėjo viską greitai, objektyviai, operatyviai, bet tai nevyksta. Dėl to buvo ir protesto akcija. Mes priminėme, kad esame smulkus ir vidutinis verslas, netgi mažos mikroįmonės, kurioms parama yra labai svarbi.
Dauguma yra šeimų verslai ir gyvename iš savo pinigų, skolinamės, kad sumokėtume atlyginimus, o paskui laukiame, kol mums atgal perves už prastovas. Esame pikti. Tie pažadai kol kas yra tik ore, realių veiksmų nematome.
– Pasikalbėkime apie paramą verslui. Kiek jos skiriama ir kiek ji tikslinga?
– Liūdime, kad panaikinta nuomos kompensacija. Be to, kai paleido pirmąjį paramos paketą, iki šiol nesugalvota, ką daryti nesavarankiškoms įmonėms. Jos negavo jokios paramos, tai yra labai keista.
Yra naujos įmonės, kurios atsidarė 2020 m. ir gavo 500 eurų. Ką daryti su tais 500 eurų? Aš susimokėjau už buhalterines ir tarnybinių telefonų paslaugas – viskas. Kokia čia pagalba?
Daug rodiklių, daug saugiklių... Jaučiame, kad nėra pasitikima verslu. Gal buvo nesąžiningų verslų, kurie kaip nors pasinaudojo, bet dėl tų saugiklių mes labai kenčiame.
Yra keista tai, kad mes 5 mėnesius dirbti negalime ir dar turime įrodinėti, kad pajamų negauname, turime nuostolių. Jeigu 3 mėnesius pelningai dirbome, vadinasi, mažiau pretenduojame į paramą, subsidiją. Visi pikti. Tų akcijų gali būti dar daugiau ir piktesnių.
– Dalis proteste dalyvavusių verslininkų tikino, kad net negali pretenduoti į valstybės paramą todėl, kad turi po kelis, nors ir mažesnius, verslus. Tai traktuojamas kaip vieno asmens turtas. Kaip vertinate tokią situaciją?
– Tai nesavarankiškos įmonės, kur yra UAB tinklas. Koks nors kolega turi 5 barus ir visi barai yra skirtingų UAB, bet jie maži – po 4 ar 5 darbuotojus. Jie paramos negauna. Čia neapsižiūrėjimas, tai yra labai blogai.
Kita situacija – įmonė neveikė metus, ją pernai nusipirko, atidarė ir ji irgi nepretenduoja, nes nėra lyginamųjų metų.
Mes suprantame, kad kartais Vyriausybė gali nenumatyti visų smulkmenų, turi algoritmus, bet jie labai sunkiai išgirsta, kur yra problema, ir sunkiai ją sprendžia.
– Ko ir kaip greitai dabar turėtų imtis valdžia, kad, kai jau verslams bus galima atverti duris, jų būtų išlikę ne vienas ar du, o daugiau?
– Visų pirma – turi girdėti ir greitai daryti tai, ką išgirsta. Reikia didesnio operatyvumo, pasitikėjimo mumis ir reikia pamatyti, kur yra didelė problema.
Reikia kuo greičiau pagalbą suteikti mažoms, mikroįmonėms, nes mes negauname pajamų kaip dideli restoranai ar kitos įmonės, kurios vis dar vykdo veiklą. Tos įmonės pačios sako, kad jų pajamų kritimas iki 50-70 proc.
Mūsų pajamos yra kritusios 95-100 proc. Esame visiškoje duobėje, juodoje skylėje ir tikimės, kad ji mūsų neįtrauks.