Pas kaimynus – brangiau
„Sunku numanyti, kaip keisis kainos. Iki Velykų dar – pusantro mėnesio, o pigių kiaušinių pasiūla dabar gana didelė, – pratarė Lietuvos paukštininkystės asociacijos direktorius Vytautas Tėvelis. – Vasario 16-osios išvakarėse užėjau į vieną prekybos centrą.
Žiūriu, privežta lenkiškų kiaušinių ir paskelbta akcija: už vienos pakuotės kainą gauni dvi.“
Anot V.Tėvelio, ne visada įmanoma perprasti tokią kainodarą.
Oficiali statistika liudija, kad Lenkijoje kiaušiniai yra brangesni nei Lietuvoje. Bet kai jie atsiduria mūsų parduotuvių lentynose, jie tampa gerokai pigesni už mūsiškius.
Didmeninė kiaušinių kaina pas kaimynus taip pat yra didesnė.
Žvilgsnis į Lenkiją
Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) duomenimis, Lenkijoje iš dedeklių paukštynų perkami kiaušiniai (be PVM) pernai sausį kainavo apie 0,82 euro (už 10 vnt.), šiemet sausį – apie 0,65 euro.
Taigi pardavimo kaina kaimynų paukštynuose per metus smuko net 21,5 proc.
Lietuvoje gi M dydžio kiaušinių vidutinė didmeninė kaina (10 vnt.) pernai sausį sukosi apie 0,75 euro (be PVM), šiemet sausį – apie 0,65 euro.
Tuo tarpu šių metų pradžioje mūsų šalyje M kategorijos 10 kiaušinių parduotuvėse vidutiniškai kainavo apie 1,32 euro – taigi dvigubai brangiau, nei mokama mūsų šalies paukštynams.
Išveža tai, kas lieka
„Tenka daryti išvadą, kad į mūsų rinką patenka pertekliniai kaušiniai iš Lenkijos. Tai didlelė šalis, kurioje jų surenkama 20 kartų daugiau nei mūsų paukštynuose.
Tikėtina, kad kaimynų rinkoje prisikaupia perteklinių kiaušinių, kurie mums parduodami už itin mažą kainą. Kam išmesti, jei dar galima užsidirbti?“ – svarstė V.Tėvelis.
Tuo tarpu iš Ukrainos į Lietuvą kiaušinių atgabenama santykinai nedaug, dažniausiai – prieš Velykas, kai atsiranda baltų kiaušinių poreikis. Jie tuo metu padaro nemenką spaudimą kainoms.
„Jie yra gerokai pigesni, nes Ukrainoje pigesni grūdai, taigi pigesni lesalai, baltyminės žaliavos, darbo jėga – taip pat. Ir tai daro didelė įtaką šio produkto kainodarai.
Tuo tarpi su latviais kiaušiniais mes lyg ir apsikeičiame. Iš Lietuvos jie vežami į Latvijoje esančius mūsų prekybos tinklus, taip atsivežama ir latviškų kiaušinių, nors ir gerokai mažiau“, – kalbėjo V.Tėvelis.
Importas sumažėjo
ŽŪIKVC leidinio „Agro Rinka“ teigimu, 2020 m. sausio – lapkričio mėnesiais Lietuvoje sumažėjo kiaušinių ir importas, ir eksportas.
Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2020 m. sausį – lapkritį buvo importuota 168,3 mln. vnt. kiaušinių. Tai 21,5 proc. mažiau nei per devynis 2019-ųjų mėnesius.
Kiaušinių importo vertė per minėtu laiku buvo maždaug 21 proc. mažesnė nei atitinkamai 2019-aisiais.
Pagrindinės kiaušinių importo šalys partnerės pernai buvo Latvija (apie 128 mln. vnt.) ir Lenkija (apie 20,4 mln. vnt.).
Kiaušinių eksportas pernai per sausį –lapkritį sudarė kone 199 mln. vnt. ir, palyginti su 2019 m. atitinkamais mėnesiais, sumažėjo 6,5 proc.
Pagrindinės kiaušinių eksporto šalys buvo Latvija (apie 68 mln. vnt.), Lenkija (apie 51 mln. vnt.), Vokietija (apie 34,5 mln. vnt.) ir Estija (apie 18,5 mln. vnt.).
Kainos toliau svyruos
Ekspertai prognozuoja, kad šiemet kiaušinių paklausa ir kainos išliks nestabilios.
Anot „Agro Rinkos“, Nyderlandų banko „Rabobank“ analitikai prognozuoja, kad kiaušinių savikainą turėtų padidinti aukštesnės lesalų kainos, tačiau paklausa mažmeninėje prekyboje išliks nestabili.
Be to, praėjusių metų pabaigoje daugelis gamintojų dėl COVID-19 pandemijos susidūrė su darbuotojų trūkumu logistikos srityje.
Paniškas gyventojų poreikis pirkti maisto produktus turėjo ir teigiamą pusę – kai kuriose šalyse sumažėjo perteklinė kiaušinių pasiūla ir padidėjo kainos.
Daugiausia naudos iš šios situacijos turėjo JAV, kurioje kiaušinių eksportas padidėjo 7 proc., o ES kiaušinių eksportas mažėjo 7 proc., Ukrainoje – 10 proc., Turkijoje – 22 proc.
Prognozuojama, kad, atslūgus COVID-19 pandemijai, kiaušinių gavyba besivystančiose šalyse – Indijoje, Pakistane, Bangladeše – turėtų kasmet padidėti vidutiniškai 5 proc.
Nuo 3 iki 5 proc. kiaušinių gavybos augimo galima tikėtis ir Tolimųjų Rytų šalyse, taip pat Kolumbijoje, Nigerijoje ir Turkijoje.
Tačiau Rusijoje, Ukrainoje bei ES šalyse prognozuojamas tik nedidelis 0–1 proc. augimas.