Daugiau kaip 600 darbuotojų Lietuvoje turinti, „Tоp Employer 2021“ sertifikuota bendrovė, net ir pandemijos bei nuotolinio darbo sąlygomis nuolat tobulina ir pagal darbuotojų atsiliepimus adaptuoja motyvavimo sistemą ir kuria profesiniam tobulėjimui bei karjerai palankias sąlygas.
Geriausių darbdavių tarptautinį „Top Employer“ sertifikavimą atlieka nepriklausomas „Top Employer Institute“.
Sertifikatas išduodamas tik geriausių rezultatų pasiekusioms įmonėms išanalizavus ir įvertinus bendrovės veiklą talentų valdymo ir pritraukimo, darbo jėgos planavimo, naujų darbuotojų įtraukimo, mokymosi ir tobulėjimo, rezultatų valdymo, lyderystės skatinimo, karjeros galimybių, kompensavimo ir naudų, vidinės įmonės kultūros srityse. Tyrimui skirtą klausimyną sudaro 100 klausimų, susijusių su darbuotojų veikla.
Sertifikatas įvertina dėmesį žmonėms ir harmoniją įmonės veikloje
Edita Znutienė, „Cognizant“ Personalo vadovė Baltijos šalims, sako, jog šis įvertinimas ypatingai svarbus dėl to, kad įmonės veikla remiasi žmonėmis ir jų įsitraukimu.
Verslo procesų optimizavimo bei IT paslaugas teikiančiame „Cognizant“ padalinyje Lietuvoje įmonės kultūra remiasi „žmogus-žmogui“ (angl. human to human) principu, o ne daug kur dar įprastu „verslas-verslui“ (angl. business to business) požiūriu.
„Strategijos ir praktikos, orientuotos į žmones – mūsų stiprioji pusė, kurią nenuilsdami puoselėjame. Toks požiūris tikrai atsiperka konkurencinėje aplinkoje, nes nukopijuoti klientams teikiamą operacinę naudą paprasta. Mūsų tikslas – aukštesnė pakopa, kuomet įmonė kuria asmeninę, personalizuotą vertę“, – sako E.Znutienė.
Trečius metus iš eilės pelnytas „Top Employer“ sertifikatas, pasak „Cognizant“ Personalo vadovės Baltijos šalims, pirmiausia reiškia gebėjimą pasiekti balanso skirtingose srityse.
„Esame pelno siekianti, biržoje listinguojama organizacija, todėl mums svarbu augti ir kurti vertę akcininkams. Tačiau augdamas turi dalintis sėkme su savo darbuotojais bei visuomene. „Top Employer“ įvertinimas rodo, kad esame harmonijoje su darbuotojais, visuomene, aplinka, akcininkais. Žongliruojame visais šiais kamuoliukais ir nė vienas nenukrenta ant žemės“, – sako E.Znutienė.
Ugdymas ir mokymasis persikėlė į virtualią erdvę
„Cognizant“ Lietuvoje ypatingą dėmesį skiria darbuotojų ugdymui, kuris įmonėje nesustojo net ir per karantiną.
„Turime sukūrę stiprią elektroninių mokymų bazę. Skaitmenizacijos eroje tai nėra tik mada ar laikinas dalykas dėl pandemijos. Tai – būtinybė ir ateitis. Mūsų patirtis rodo, kad gerai parengtuose įtraukiančiuose el. mokymuose dalyvauja net iki 2-3 kartų daugiau darbuotojų negu „gyvai“. Darbuotojai gali įvairius mokymus derinti su kita kasdiene savo veikla. Pavyzdžiui, per pertrauką eidami pasivaikščioti, su ausinėmis gali išklausyti kokį nors audio kursą. Net verdant sriubą ar tvarkantis galima tuo pačiu metu ir mokytis“, – įsitikinusi E.Znutienė.
Be nuolatinių ugdymo ir mokymo programų, savo darbuotojams įmonė siūlo ir papildomų aktualių mokymų sesijų.
Pavyzdžiui, neseniai buvo organizuotas online susitikimą darbuotojams su žinoma psichologe Genovaite Petroniene, kuri pasidalino naudingais patarimais, kaip išgyventi ir geriau jaustis karantino sąlygomis, esant įtemptai pandemijos situacijai.
Vidinė motyvacija ir prasmė darbe – šiandienos karjeros variklis
Net ir pandemijos metais įmonėje netrūko naujų karjeros galimybių ne tik naujiems, bet ir esamiems darbuotojams.
Motyvuoti darbuotojai „Cognizant“ įmonėje turi visas sąlygas kilti karjeros laiptais arba siekti horizontalios karjeros keisdami darbo pobūdį.
E.Znutienė pabrėžia, kad šiandien ypatingai svarbus paties darbuotojo įsitraukimas ir noras tobulėti, atrasti prasmę savo darbe.
„Dabartinėje situacijoje išorinės motyvacijos jau nebepakanka ir ji nebeveikia – būtina paties darbuotojo vidinė motyvacija ir lyderystė, jo paties poreikis ir ambicija siekti rezultatų. Nebe už nugaros stovintis ir kontroliuojantis vadovas, bet pats darbuotojas yra atsakingas už savo karjerą, jis pats turi norėti tobulėti. Tuo tarpu įmonė turi būti tarsi bendruomenė, kuriai darbuotojas jaustųsi priklausantis, turėtų ryšį su kitais komandos nariais, visi procesai vyktų skaidriai. Mūsų įmonėje vyrauja skandinaviška organizacijos kultūra, kai nėra itin griežtų hierarchinių linijų, todėl žmonės gali laisvai keistis mintimis, idėjomis, rodyti iniciatyvą ir būti pastebėti“, – pasakoja E.Znutienė.
Be abejonės, svarbios išlieka ir papildomos motyvacinės priemonės. Bendrovė klausia darbuotojų nuomonės ir atsižvelgdama į ją koreguoja papildomų naudų krepšelį.
Šiuo metu auga dėmesys sveikatai ir fizinei bei dvasinei gerovei, todėl buvo padidintas sveikatos draudimo pasiūlymas. Vidinės apklausos rezultatai parodė, kad tai smarkiai įtakoja darbuotojų įsitraukimą.
Nauja lyderystė remiasi pasitikėjimu ir kūrybiškumu
Besikeičiantis darbas ir robotizacija reikalauja ir kitokios lyderystės. Pasak E.Znutienės, šiandienos vadovas turi ne nurodinėti, o gebėti žmones uždegti įgalindamas juos, pasitikėdamas, suteikdamas laisvės veikti.
„Išaugo kūrybiškumo, atvirumo, lankstumo svarba – kol ieškome sprendimų, pasaulis jau spėja pasikeisti. Tie įrankiai, kurie veikė industriniame amžiuje, nebeveikia mūsų duomenų amžiuje. Dabar vadovai turi nebijoti priimti paradoksų, prieštaringumų ir svyravimų, nenorėti visko kontroliuoti. Labai svarbu mokėti valdyti situaciją neturint visos informacijos, nes viskas greitai kinta. Sprendimai turi ateiti eksperimentuojant, nebijant pamatuotos rizikos, kartais netgi pasitelkiant intuiciją. Šiuos pokyčius svarbu gebėti priimti mums visiems. Tai gali būti sunku, bet be galo svarbu dirbant aplinkoje, kuri keičiasi eksponentiškai“, – įsitikinusi E.Znutienė.
Dabartinė situacija, pasak vadovės, atveria labai daug galimybių, kuria įvairovę. Nebėra jokių formulių, visos formulės ir klišės jau praeityje, todėl geriausia formulė – būti savimi ir nesustoti mokytis. Tik būdami atviri kitai nuomonei, kitam požiūriui galime augti, praturtinti save ir taip sukurti dar didesnę vertę.
Per karantiną „Cognizant“ bendrovėje į virtualią erdvę persikėlė ne tik kasdienis darbas, mokymasis, bet ir laisvalaikio veiklos, netgi pramogos.
Pavyzdžiui, šventiniai susibūrimai, protmūšiai, kasdienės kavos pertraukėlės, degustacijos, rankdarbių būreliai ir daugybė kitų.
Visa tai leido darbuotojams stipriau jaustis organizacijos dalimi, bendrauti tarpusavyje, išlaikyti motyvaciją ir saugumo jausmą.
„Cognizant“ grupė yra įkūrusi virš 270 biurų visame pasaulyje, kuriuose dirba apie 281 tūkst. darbuotojų. Šiuo metu bendrovėje Lietuvoje dirba daugiau kaip 600 darbuotojų.