Kad užsienio stambieji investuotojai vienas po kito bėga iš Rusijos, žinoma jau seniai.
Negana to, vietos verslas irgi traukiasi. Federalinės mokesčių tarnybos duomenimis, sausio 10 dieną šalyje buvo registruota 5,6 milijono individualių verslininkų ir juridinių asmenų. Tai 5,5 proc. mažiau nei prieš metus.
Palyginti su 2020-ųjų pradžia, individualių verslininkų sumažėjo 134 tūkstančiais, juridinių asmenų – 189 tūkstančiais.
Analitikai skambina pavojaus varpais – Rusiją palieka žmonės ir pinigai, kurie turėtų padėti atsigauti smulkiajam verslui po pandemijos.
Aleksejus Rybalka, Makroekonomikos analizės ir prognozių instituto ekspertas, apskaičiavo, jog pernai vienai naujai įsteigtai įmonei teko 2,3 uždarytos. 2019 m. šis rodiklis siekė 2,1, 2018 metais – 1,8.
Apskritai įmonių ėmė retėti jau nuo 2013-ųjų, o akivaizdžiai tai pasijuto prieš trejus metus.
Tiesa, ne visi mano, kad tokia tendencija bloga.
Konjunktūros tyrimų instituto direktoriaus Georgijaus Ostapčikovo teigimu, netgi naudinga, kad nyksta silpnos ir neefektyvios įmonės.
Mat šiuo metu apie 32 proc. jų veikia nuostolingai, o apie penktadalį yra ant bankroto ribos.
„Tokios bendrovės gamina nekokybišką produkciją, tad jų pasitraukimas yra ne problema, o tik rinkos apsivalymas, nes šios įmonės tik smukdo ekonomiką“, – aiškino G.Ostapčikovas.
Kad ir kaip būtų, pasibaigus pandemijai Rusijos greičiausiai lauks dar viena verslininkų, o ne tik jų pinigų, emigracijos banga.
Prieš metus viena turtuolius konsultuojančių pasaulinių kompanijų „Knight Frank“ paskelbė nelinksmą žinią: pasirodo, per 13 metų iš Rusijos svetur išvyko 20 tūkstančių asmenų, kurių turtas siekia milijoną dolerių ir daugiau. Net 6 tūkstančiai į kojas dėjo per pastaruosius trejus metus.
Pagrindinės emigracijos priežastys – valdžios kišimasis į verslą, nuolat besikeičianti teisinė bazė ir pastaraisiais metais suvešėjusios antivakarietiškos nuostatos, kurios trukdo normaliai bendradarbiauti su užsienio kompanijomis.