Įrengė slidinėjimo trasas
VU Botanikos sodo Komunikacijos ir paslaugų skyriaus vadovė Aida Dobkevičiūtė naujienų portalui lrytas.lt sakė, kad šiuo metu lankymasis Botanikos sode Kairėnuose nerekomenduojamas, snygis per didelis, situacija visoje Lietuvoje ekstremali. Tokie prašymai susilaikyti nuo atvykimo skelbiami ir jų internetiniame puslapyje.
Visgi, anksčiau botanikos sode lankytojų buvo: tiek atėjusių pasivaikščioti, tiek paslidinėti ar pasivažinėti rogutėmis.
„Jeigu jūs klausiate, ar mes teikiame slidinėjimo paslaugas, tai mes jų neteikiame. Botanikos sodas yra neuždarytas ir lankomas, todėl, kad yra labai didelė erdvė, galima vaikščioti, šeimoms važiuoti rogutėmis, yra kalniukas, atvažiuojama slidinėti. Yra labai dideli laukai, labai didelė teritorija, žmonės turi pravažiavimus ir jie džiaugiasi žiema.
Buvo viena diena, kada pajutome [daugiau – lrytas.lt] automobilių stovėjimo aikštelėje, kad turime geriau organizuoti, ką mes ir padarėme, kai tik iškrito sniegas“, – pasakojo A.Dobkevičiūtė.
Vis tik VU Botanikos sodo internetiniame puslapyje taip pat nurodyta, kad žiemos sezonui yra „papildomai įrengiamos sezoninės slidinėjimo trasos, kurios apima atskiras teritorijas; vietos, pritaikytos čiuožimui ant ledo; vietos, pritaikytos čiuožimui rogutėmis, snieglentėmis (ar pan. inventoriumi); takai pėstiesiems“.
Be to, patekimas į šį sodą yra mokamas. Pasak A.Dobkevičiūtės, dėl šios priežasties žmonių čia susirenka mažiau nei ant bet kokio nemokamo kalniuko. Žmonės esą elgiasi kultūringai bei atsakingai.
Apie reklamą nieko nežinojo
Tačiau A.Dobkevičiūtė neigia, kad Botanikos sodas šiemet kvietė pas juos atvykti būtent slidininkus.
„Mes niekada nekvietėme tik slidinėti. Mes kviečiame Botanikos sodo lankytojus. Mes neorganizuojame pramogų, mes sudarome sąlygas lankytis Botanikos sode“, – teigė ji.
Apie sausio 15 d. žurnale „Namie ir sode“ pasirodžiusią reklamą, kviečiančią atvykti būtent slidininėti, sakė nieko nežinojusi.
„Neįsivaizduoju, kaip šita informacija... kodėl jie tai atspausdino, jie absoliučiai nieko nesuderino, neturiu jokio komentaro.
Mūsų informacija, be abejo, buvo tinklapyje pateikta, kad žmonės, kurie ateina į Botanikos sodą, taip pat turi galimybę atvykti su rogutėmis, gali ir pėstieji... Netgi yra pakabintas žemėlapis, kur buvo saugūs takai. Lygiai taip pat kaip parkuose ir miškuose.
Labai dėkoju, kad pasakėte, kreipsiuos, ką jie rašo“, – situaciją komentavo A.Dobkevičiūtė.
Vadina žmogiška klaida
Gali susidaryti įspūdis, kad, kol visi slidinėjimo centrai uždaryti, Botanikos sodas šia situacija naudojasi ir kviečia, susimokėjus už apsilankymo bilietą, atvykti slidinėti. Kalnai, trasa, mokamas bilietas – atrodo, tai niekuo nesiskiria nuo slidinėjimo centro?
Tačiau moteris tai neigia. Kaip pati sako, bilietų kainos nedidelės, pelno nėra ir čia nėra verslo institucija.
„Nelyginkite Botanikos sodo su centru. Trasa yra miškas, Vingio parkas yra trasa, bet koks miškas turi trasą. Lygiai tas pačias trasas turime ir mes. Tai yra nušluotas takas.
„Liepkalnis“ siunta todėl, kad čia žmonės gali ateiti, vaikščioti slidėmis, taip pat, kaip ir Vingio parke, miške ir kituose parkuose. Tik kad mūsų įėjimas yra mokamas. Tai nušluojame viską, prižiūrime takus, jeigu yra galimybės, barstome smėliu. Labai svarbu, kad žmonės taip pat ir vaikščiotų“, – neigia sąsajas su slidinėjimo centrais A.Dobkevičienė.
Savo ruožtu VU viešosios komunikacijos vadovė Rima Juciutė dėl žurnale pasirodžiusios slidinėti kviečiančios reklamos sakė, kad tai – žmogiška klaida.
„Skelbimas buvo atsiradęs dėl žmogiškosios klaidos. VU Botanikos sodas slidinėtojų nepriima, informacija iš viešai prieinamų VU informacijos šaltinių buvo skubiai pašalinta.
Atsiprašome už galimą suklaidinimą, raginame visuomenę laikytis visų ekspertų ir Vyriausybės nustatytų saugumo reikalavimų bei rekomendacijų“, – komentavo ji.
Kiti ne tokie drąsūs
Slidinėjimo centro „Liepkalnis“ vadovas Artūras Bielskus sako, kad į VU Botanikos sodą žmonės kviesti slidinėti jau iškritus pirmajam šių metų sniegui.
„Mes nesugalvojome, kaip apeiti įstatymą. Manau, kad žmonės šaunuoliai – paėmė, padarė ir dirba. Nelogiška drausti tą veiklą.
Jie gal ribojimuose randa kažkokias skyles ir tuo naudojasi. Mes skylių nerandame, esame per didelis vardas ir norime atsidaryti teisėtu keliu. O kaip kiti – aš negaliu atsakyti“, – kalbėjo A.Bielskus.
Pasak jo, net ir žmonės pastebi, kad sąlygos nėra visiems vienodos.
„Matome daug pavyzdžių, daug ir žmonės rašo, kad: „Štai tas veikia, o kodėl jūs negalite veikti?“ Ir arklių jodinėjimo centrai veikia, ir parduotuvės veikia“, – dalijosi A.Bielskus.
Kaip pats sakė, vieni drąsesni, kiti – ne tokie drąsus. Baudos didelės, todėl yra ko bijoti ir veiklos dėl to neatnaujina.
Anykščiuose esančio kalnų slidinėjimo centro „Kalita“ atstovai taip pat tvirtino, kad jie, vadovaudamiesi Vyriausybės nutarimais, veiklos nevykdo. Darbuotojai prastovose, lankytojai nepriimimi.
Situaciją siūlo įvertinti ekspertams
Lietuvos nacionalinės slidinėjimo asociacijos LNSA prezidentas Remigijus Arlauskas aiškino, kad visi turi elgtis pagal įstatymus ir, jeigu VU Botanikos sodas slidinėti kviečia ir leidžia, vadinasi, tai teisėta.
Jis palygina slidinėjimo centrus bei parkus. Anot jo, žmonių koncentracija didesnė būtų slidinėjimo centruose.
„Parkuose žmonės išsisklaido, vienas su slidėmis čiuožia, tai koks čia susibūrimas. Čia nesulyginami dalykai. Pavyzdžiui, Žiemos sporto centre arba Anykščių slidinėjimo centre šlaitai, plotai nedideli ir jeigu 5 km trasoje susirenka 1000 žmonių...
Kalnų slidinėjimo centras yra kitas dalykas – reikia keltuvo, reikia laukti eilėje prie keltuvo, reikia keltis pro tą pačią vietą. Lygumų slidinėjimas nesulyginimamas su kalnų slidinėjimu, ten viskas pritaikyta“, – aiškino R.Arlauskas.
Jo teigimu, reikia klausyti, ką sako ekspertai.
„Tegu ekspertai šią situaciją vertina. Labai sudėtinga situacija, viskas turi būti išsprendžiama bendru mastu, kad ūkio subjektai nebūtų pastatyti į nelygias sąlygas. Vieniems leidžia atsidaryti, kitiems – neleidžia“, – tvirtino R.Arlauskas.
Šiuo metu slidinėjimo centruose leidžiama slidinėti tik besitreniruojantiems profesionalams. R.Arlauskas džiaugiasi, kad bent tokia galimybė išliko, nes kitose šalyse – net ir profesionalai neturi galimybių slidinėti, viskas uždaryta be išlygų.
Sveikatos apsaugos ministerijos komentaro naujienų portalui lrytas.lt gauti kol kas nepavyko. Tikimės papildyti.