„Elektrinė šita čia išvis nieko nedirba, negalim pajungti nuo generatoriaus, o jei reikia vandens turime bėgti į rūsį, ten turime dujinę pasistatę“, – „Lietuvos ryto“ televizijai Trakų rajono gyventojas Vytautas pasakoja, kokiomis sąlygomis be elektros gyvena jau penkta para.
Kad apsirūpintų elektra, vyras yra įjungęs generatorių, tačiau, anot jo, to nepakanka.
„Mes kažkaip išgyvenam, bet aplinkui yra žmonių, kurie senesni. Mes generatorių pasijungėme, kai kuriuose kambariuose kartais turime elektrą. Bet tas generatorius... Nei dirbti, nei valgyti pasidaryti gali. Dar dujinė plytelė yra. Tai taip ir išsilaikom“, – kalbėjo Trakų rajono gyventojas Vytautas Skirka.
Dėl elektros atkūrimo vyras kelis kartus kreipėsi į elektros skirstymo operatorių, ir tikina sulaukęs netikėto atsakymo, kad problema yra išspręsta.
„Vakar gavau žinutę, kad gedimas pašalintas ir viskas. Ir aš jiems vakar skambinu, sakau, jūs ką – tyčiojatės iš manęs. Erzinate žmones, dar daugiau su savo tokiomis žinutėmis. Jūs ką nežinote, ką daro dešinė ar kairė?“, – piktinosi V.Skirka.
Tinklų eksploatavimo tarnybos direktorius sako, kad daugiausiai sunkumų sukelia per miškus einančių linijų atkūrimas.
„Ne pats vienkiemis problema yra. Problema, kad linija eina per mišką. Medžiai užvirtę, o tu turi pravažiuoti per tą liniją – kur užvirtęs medis ar nutrauktas laidas, ar netgi nulaužta atrama. Čia yra problema“, – aiškino tinklų eksploatavimo tarnybos direktorius Virgilijus Žukauskas.
Šeštadienio popietės duomenimis, be elektros buvo likę beveik 2 tūkst. namų ūkių. Specialistų darbą sunkina išvaryti medžiai ir užpustyti keliai. Dėl to sunkumų kyla ir atokesnių vietų gyventojams. Jiems į pagalbą skuba savanoriai su visureigiais.
Savanoriai važiavo į Vladislavą. Jie gavo žinių, kad iki gyventojų negali privažiuoti giminės, o jie negali nuvykti pas artimuosius, todėl savanoriai važiavo patikrinti, kaip sekasi, ar turi maisto.
„Iš artimųjų sužinojome, kad jie bandė prasibrauti į kaimą ir nepavyko, nieko nežino. Giminių telefonai išsikrovę – neturi jokio susisiekimo ryšio. Susitarėme, kai mes kažkaip pravažiuosime, jie galės bandyti pravažiuoti“, – pasakojo savanoriai.
Tinklų eksploatavimo tarnyba sako, kad sunkiausia padėtis fiksuojama Alytaus, Vilniaus ir Utenos regionuose. Gedimus šalina per 600 specialistų.
„Dirba mūsų brigados, naudoja išmanią techniką. Ten, kur yra daugiau gyventojų, tai esame pastatę generatorius“, – aiškino tinklų eksploatavimo tarnybos direktorius V.Žukauskas.
Savaitės pradžioje dalyje šalies kilusi sniego audra be elektros buvo palikusi per 50 tūkst. namų ūkių.
Be ekeltros dar 250 namų ūkių
Sekmadienį ESO pranešė, kad gedimų atstatymas tebevyksta – operatyvinės brigados dirbs iki vėlyvo vakaro, kad be elektros energijos neliktų nei vieno kliento.
„Gedimai sprendžiami individualiai, nuolatos konsultuojantis su konkrečiais vartotojais, kuriems elektros energijos tiekimas dar neatstatytas – jiems bus statomi generatoriai.
Generatorius stato tie patys darbuotojai, kurie šalina gedimus. Nustačius didžiąją dalį gedimų, iškart pradėti naudoti dideli (60-100 kW) generatoriai, o vakar pradėti naudoti ir pas atskirus klientus pastatyti maži (vienam namų ūkiui skirti) generatoriai. Jie šiandien statomi ir toliau.
Atkreipiame dėmesį, kad vienam dideliam gedimui pašalinti reikalinga sutvarkyti 5-6 vietose nutrauktus laidus, apie 2-3 nulaužtas atramas. Šis darbas reikalauja 4-5 žmonių brigados ir užtrunka visą dieną. Kaip pavyzdys, pašalinus gedimus vidutinės įtampos (10 kV) tinkle elektros energija buvo atstatyta keliems šimtams ar bent keliasdešimčiai vartotojų. Tuo metu sutvarkius gedimus žemos įtampos (0,4 kV) tinkle – elektra atstatoma tik keliems klientams. Tik pašalinus gedimus vidutinės įtampo tinkle yra taisomi gedimai žemos įtampos tinkle.
Naujausiais, sausio 31 d. 18 val., „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) duomenimis, dėl ant elektros oro linijų nuo gausaus sniego nuvirtusių medžių visoje Lietuvoje be elektros yra apie 250 namų ūkių.
Generatoriai bus ir toliau statomi Alytaus regione, pagrinde Varėnoje ir Druskininkuose; Utenos regione, pagrinde Molėtuose, Švenčionyse ir Anykščiuose; Vilniaus regione – Vilniaus rajone, Trakuose ir Šalčininkuose.
Kitose regionuose – Kauno, Klaipėdos ir Panevėžio – gedimai pašalinti“, – rašoma pranešime.