„Viską galima padaryti, tačiau reikia laiko ir pinigų“, – įsitikinęs žinomas biotechnologas ir verslininkas, biotechnologinės farmacijos centro „Biotechpharma“ valdybos pirmininkas Vladas Algirdas Bumelis.
Pasak jo, pinigų gauti tokiam tikslui nebūtų nesunku, ir jų reikėtų kelių šimtų milijonų eurų. Kur kas sunkiau įrengti gamybai tinkamas erdves – tai užtruktų 2-3 metus. Tos pačios sąlygos galioja ir kalbant apie gamybą Lietuvoje, tačiau vakcinos reikia jau dabar.
Dėl tos pačios priežasties nėra paprasta pritaikyti jau veikiančių įmonių gamybos patalpų.
„Gamyba susijusi su gausybės griežtų reikalavimų ir sąlygų atitikimu“, – kalbėjo profesorius V.A.Bumelis. Jis pridūrė, kad pasaulis tiesiog nebuvo pasiruošęs tokio kiekio vakcinos gamybai.
Kita vertus, farmacijos įmonės turi įvairių įsipareigojimų dėl kitų preparatų gamybos. Jos negali staiga visko atsisakyti ir visą dėmesį sutelkti tik naujosios vakcinos gamybai.
Vis tik jau pasigirsta naujienų apie bendradarbiavimą. Penktadienį Šveicarijos farmacijos milžinas „Novartis“ pranešė apie susitarimą, kuris numato pagalbą bendrovėms „Pfizer“ ir „BioNTech“ gaminant vakciną.
Pasak mokslininko, didžiausi sunkumai kyla dėl aktyviosios vakcinos medžiagos gamybos. Tuo tarpu preparato pilstymas į buteliukus – jau paprastesnė procedūra.
Ar būtų galimybių imtis vakcinos gamybos V.A.Bumelio vadovaujamoje įmonėje „Biotechpharma“?
„Galėtume gaminti tik tam tikrus vakcinos komponentus, tačiau neturime galimybių dirbti su virusu“, – aiškino profesorius V.A.Bumelis. Jokia kita Lietuvoje veikianti farmacijos įmonė taip pat neturi tokių galimybių.
Šiuo metu „Biotechpharma“ bendradarbiaudama su Šveicarijos įmone „Memo Therapeutics AG“ sutelkė dėmesį į monokloninių antikūnų gamybą – būtent tokiu preparatu buvo gydomas COVID-19 susirgęs buvęs JAV prezidentas Donaldas Trumpas.