5,5 tūkst. kv. metrų ploto pastate bus pagaminama daugiau reagentų kompanijoms, vystančioms vakcinas ir terapijos preparatus, tarp jų – ir vakcinas nuo COVID-19, pranešė įmonė.
„Šis plėtros projektas liudija mūsų šalies potencialą – pradedant pažangiais moksliniais tyrimais, jaunųjų talentų ruošimu ir baigiant mūsų sugebėjimu kartu su Lietuvos partneriais įgyvendinti projektus per itin trumpą laiką“, – teigė „Thermo Fisher Scientific Baltics“ generalinis direktorius Algimantas Markauskas.
Virtualiame atidaryme dalyvavo prezidentas Gitanas Nausėda, ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, Vilniaus meras Remigijus Šimašius bei JAV ambasadorius Lietuvoje Robertas Gilchristas.
Pasak G.Nausėdos, įmonė dar labiau išplės reagentų gamybą ir tiekimą pasaulio bendrovėms, gaminančioms naujo tipo vakcinas.
„Lietuvoje įsikūrusi bendrovė „Thermo Fisher Scientific“ dar pernai kovą pradėjo gaminti ir tiekti komponentus koronaviruso testams, o dabar tiesiogiai dalyvauja ir vakcinos nuo COVID-19 gamybos grandinėje.
Naujas padalinys leis dar labiau išplėsti reagentų gamybą ir tiekimą bendrovėms, gaminančioms naujo tipo vakcinas, grįstas RNR technologija“, – sakė G.Nausėda.
„Svarbu ir tai, kad Lietuvoje pagaminti vakcinų komponentai vėliau jau vakcinų pavidalu grįžta į Lietuvą, taip mūsų šalyje vykstanti gamyba netiesiogiai mus pačius priartina prie pergalės prieš koronaviruso pandemiją“, – pridūrė jis.
Premjerė I.Šimonytė pabrėžė, kad naujas gamybos pastatas atveria ir naujas galimybes.
„Naujausiais moksliniais pasiekimais grįstas gamybos procesas, padidėję reagentų gamybos tempai, o taip pat vakcinų gamybos proceso paspartinimas leis mums tikėtis, kad greičiau visi susidorosime su dabar kylančiais iššūkiais“, – sakė premjerė.
Ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė teigė, kad „Thermo Fisher Scientific“ plėtra reiškia daugiau galimybių Lietuvai, pirmiausia – auginti aukštesnės pridėtinės vertės investicijas, sukurti daugiau gerai apmokamų darbo vietų ir įgyvendinti spartesnį ekonomikos augimą bei garsinti Lietuvą.
„Tai priminimas mums, mūsų Vyriausybei, asmeniškai man, jog mes irgi turime daryti namų darbus, jog išlaikytume esamus talentus ir pritrauktume naujus, vystytume tinkamą infrastruktūrą, jog tiek „Thermo Fisher Scientific“, tiek kitų talentų paieška taptų vaisinga“, – renginyje sakė A. Armonaitė.
„Thermo Fisher Scientific Baltics“ vadovas A.Markauskas sakė, kad jo statyba įprastomis sąlygomis būtų trukusi dvejus metus, tačiau dėl koronaviruso pandemijos ji truko tik keturis mėnesius. Pasak jo, investicijos į naują pastatą siekė 40 mln. eurų.
„Šitomis patirtimis ir pamokomis, kurias turėjome projekto metu, būtų galima pasinaudoti ir kai grįšime į normalų režimą, būtų galima šituos dalykus pritaikyti naujoje realybėje ir dirbti dar greičiau ir sklandžiau, nei tą darėme iki pandemijos“, – teigė A. Markauskas.
5,5 tūkst. kv. metrų ploto pastate bus pagaminama daugiau reagentų kompanijoms, vystančioms vakcinas ir terapijos preparatus, tarp jų – ir vakcinas nuo COVID-19.
A. Markauskas konkrečiai neįvardijo, kokie bus gamybos pajėgumai, tačiau užsiminė, kad jie sparčiai išnaudojami ir ateityje planuojama juos didinti.
„Pajėgumai yra sąlyginis dalykas, tikrai šitų produktų poreikis yra didelis, pajėgumai yra išnaudojami spėriai, mes planuojame ir toliau plėsti šitų produktų gamybą Vilniuje“, – atsakydamas į BNS klausimą, teigė A. Markauskas.
Jis taip pat neatskleidė, ar „Pfizer“ ir „BioNTech“ vakcinoms naudojami Vilniuje gaminami komponentai.
„Bendradarbiavimo sutartys su klientais yra komercinė paslaptis, dirbame su didžiąja dauguma vakcinos gamintojų, kurie užsiima RNR vakcinomis ir ne tik kovido, bet ir skirtomis onkologinėms ligoms gydyti“, – teigė A. Markauskas.
Pasak jo, „Thermo Fisher Scientific“ tarsi suteikia „statybinius blokus ir įrankius“ vakcinai.
„Farmacinės kompanijos mokslininkai sukuria DNR molekulę, kurioje užkoduojama reikiama informacija, kurią mokslininkai sugalvojo, kad reikia naudoti kaip vakcinos pagrindą, ir tada su mūsų komponentais RNR molekulė padaroma, kuri atitinkamai išvalius ir suformulavus tampa vakcina“, – aiškino įmonės vadovas.
„Thermo Fisher Scientific Baltics“ pernai pavasarį pradėjo gaminti reagentus COVID-19 testams.
Naujame pastate sukurta beveik 150 naujų darbo vietų. Įmonėje iš viso dirba 1,3 tūkst. žmonių.