VMVT apie paukščių gripo atvejus šalyje: situacija rizikinga – virusas sparčiai plinta visoje Europoje Kaunas stiprina paukščių laikymo kontrolę

2021 m. sausio 13 d. 10:47
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atstovė Vilija Grigaliūnienė, komentuodama šalyje patvirtintus paukščių gripo atvejus, teigia, kad situacija yra pakankamai rizikinga dėl kaimyninėse šalyse stebimo gausaus šio viruso išplitimo, gresiančio ir Lietuvai.
Daugiau nuotraukų (6)
Ji taip pat pažymėjo, kad šalyje šiuo metu nustatyti trys paukščių gripo atvejai laukiniams paukščiams ir vienas – naminiams.
„Du paukščių gripo atvejai trims gulbėms buvo patvirtinti Klaipėdoje ir vienai gulbei – Raseiniuose. O paukščių gripo protrūkis naminių paukščių laikymo vietose buvo patvirtintas tik vienas, Kaune, Petrašiūnuose – Amaliuose.
Tai yra kiek skirtingos situacijos, kadangi kai paukščių gripas yra nustatomas laukiniuose paukščiuose, taikomos priemonės nėra tokios griežtos, kaip paukščių gripą patvirtinus naminių paukščių veisimo vietose“, – Eltai teigė laikinai VMVT Skubios veiklos skyriaus patarėjos pareigas einanti V.Grigaliūnienė.
Kalbėdama apie paukščių gripo atvejį naminių paukščių laikymo vietoje Petrašiūnuose, V.Grigaliūnienė pažymėjo, kad vienas iš veiksnių, lėmusių tai, kad užkratas pateko į ūkį, galėjo būti vieta – ji itin arti Kauno marių.
„Kalbant apie naminių paukščių laikymo vietą Kaune, kadangi Petrašiūnai yra labai arti Kauno marių, yra tikėtina, kad laukiniai vandens paukščiai atskrisdavo prie ūkinių pastatų, nes šalia jų yra iškasti tvenkiniai. Kadangi laikytojas laikė mišrų paukščių pulką, yra tikimybė, kad jo vandens paukščiai turėjo kontaktą su laukiniais vandens paukščiais“, – sakė ji.
Anot V.Grigaliūnienės, vienas iš faktorių, kaip paukščių gripo virusas patenka į naminių paukščių laikymo vietas, yra naminių paukščių kontaktas su laukiniais vandens paukščiais.
„Laukiniai vandens paukščiai yra šito viruso rezervuarai, jie šį virusą perneša iš pietinių Europos šalių į šiaurines. Migracijos keliai eina ir per Lietuvą, taip pat turime laukinių vandens paukščių, kurie žiemos metu tiesiog neišskrenda arba perskrenda į šiaurines šalis, o kai kurie atskrenda į Lietuvos teritoriją. Taip šitas virusas yra pernešamas į kitas šalis, taip pat ir pas mus“, – sakė ji.
V.Grigaliūnienė pabrėžė, kad situacija yra rizikinga, kadangi paukščių gripo virusas šiuo metu fiksuojamas daugelyje Europos valstybių.
„Situacija pakankamai rizikinga, kadangi šis paukščių gripo virusas siaučia daugelyje Europos šalių. Šiuo metu ypatingai greitai jis plinta Prancūzijoje.
Jis jau sunkiai valdomas ir mūsų kaimynėje Lenkijoje, nes labai daug atvejų randama ne tik laukiniuose paukščiuose, bet ypač daug ir naminių paukščių laikymo vietose. Yra tikimybė, kad taip tas virusas pateko ir pas mus į šalį, kadangi esame kaimyninės šalys“, – tikino ji.
Kaip teigia VMVT atstovė, nors anksčiau paukščių gripo rizika išaugdavo paukščių migracijos periodu, per pastaruosius keletą metų šis periodas tapo itin neapibrėžtas.
„Ypatingai reikia atkreipti dėmesį laukinių paukščių migracijos periodu. Bet kelinti metai iš eilės migracijos periodas yra labai neapibrėžtas. Jau pernai pastebėjome, kad Lenkijoje gruodžio mėnesį buvo patvirtintas paukščių gripas. Migracijos periodas jau nebetenka prasmės“, – Eltai sakė ji.
V.Grigaliūnienė taip pat teigė, kad šiuo metu naminių paukščių laikytojams privaloma griežtai vadovautis VMVT nurodymais.
„Dabar išleistas VMVT direktoriaus nurodymas, kad naminius paukščius reikia laikyti uždarytus. Juos galima išleisti tik į aptvertas teritorijas. Reikia pasirūpinti, kad naminiai paukščiai nepatektų prie atvirų vandens telkinių, kad nebūtų jokio kontakto su laukiniais vandens paukščiais. O, žinoma, komercinėms paukščių laikymo vietoms yra taikomos ypatingai griežtos biologinio saugumo priemonės“, – teigė ji.
Kauno pakraštyje praėjusią savaitę nustačius paukščių gripo atvejį, savivaldybė trečiadienį paskelbė griežtinanti jų laikymo kontrolę.
„Vis dar pasitaiko žmonių, kurie nori apeiti taisykles. Tačiau jos tam ir sukurtos, kad būtų išvengta tokių incidentų kaip šis. Būtent dėl to Kaune stipriname kontrolę. Viešosios tvarkos specialistai kartu su seniūnijų darbuotojais aktyviau tikrins namų valdas miesto teritorijoje, žvalgydamiesi nelegaliai auginamų paukščių.
Norisi tikėti, kad tikrintojams gyventojų bausti nereikės, tačiau kol kas tai vienintelis būdas užkirsti kelią pažeidimams“, – pranešime cituojamas Kauno miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Paulius Keras.
Savivaldybė pabrėžia, kad miesto teritorijoje auginti naminius paukščius galima tik žemės ūkio paskirties žemės valdose ir turint raštišką kaimynų sutikimą bei kitus dokumentus. Už taisyklių pažeidimus numatytos piniginės baudos.
Kauniečiams primygtinai siūloma miesto teritorijoje auginamus paukščius laikyti tik uždarose patalpose ar bent sandariuose aptvaruose. Tai padės juos apsaugoti nuo tiesioginio kontakto su laukiniais paukščiais.
Būtina pasirūpinti, kad naminiai paukščiai nebūtų girdomi vandeniu iš atvirų vandens telkinių ir apskritai negalėtų prie jų prieiti. Labai svarbu užtikrinti, kad atvirose erdvėse neliktų nė vieno sparnuočio. Tik taip bus sumažinama apsikrėtimo ir paukščių gripo plitimo rizika.
Kadangi paukščių gripas pavojingas ne tik naminiams paukščiams, specialistai ragina žiemą nemaitinti laukinių sparnuočių, nes tai jiems nenaudinga, be to, skatina paukščius būriuotis.
„Dabartinėmis sąlygomis, siaučiant itin užkrečiamam paukščių gripo virusui H5N8, tai itin pavojinga“, – įspėja savivaldybė.
Praėjusį penktadienį pranešta, jog didelio patogeniškumo paukščių gripo atvejis patvirtintas ir naminių paukščių ūkyje, kur laikyti 27 paukščiai. Tai pirmas Lietuvos istorijoje atvejis, kai gripas nustatytas naminių paukščių ūkyje.
Įtarimų dėl ligos kilo Kaune, Petrašiūnų rajone, Amaliuose esančiame mažame ūkyje staiga nugaišus kelioms vištoms ir kalakutams. Ištyrus gaišenų mėginius, patvirtintas didelio patogeniškumo paukščių gripo virusas.
Be to, Klaipėdos ir Raseinių rajonuose rastos nugaišusios keturios gulbės nebylės, užsikrėtusios paukščių gripu. Anksčiau laukinėms gulbėms virusas buvo nustatytas 2017 metais.
Pernai dėl Europoje plintančio paukščių gripo viruso, pasireiškusio tiek laukiniams paukščiams, tiek ir naminių paukščių ūkiuose, teko nugaišinti beveik 9 mln. naminių paukščių. Pernai gripas nustatytas 16 Europos šalių, daugiausiai protrūkių kilo Vengrijoje.
paukščių gripas^InstantKaunas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.