Puošmenų kūrėjų sumažėjo, likusieji didelio uždarbio nesitiki: dirbome valandų valandas, o nėra pirkėjų

2020 m. gruodžio 19 d. 14:10
Prieš Kalėdas Kauno turguose auksarankiai siūlė išskirtinių rankų darbo vainikų, eglučių, kitų jaukumo suteikiančių dekoracijų. Pardavėjai iš jų daug uždirbti nesitikėjo, nes dėl karantino sumažėjo pirkėjų.
Daugiau nuotraukų (20)
Įprastai artėjant didžiosioms metų šventėms miesto turgavietes, prekybos centrų prieigas ir net Laisvės alėją užplūsdavo darbštuoliai, siūlydavę pačių rankomis kurtų kalėdinių grožybių.
Jie kasmet sulaukdavo nemažai pirkėjų – smarkiai neišlaidaudami žmonės šventinę nuotaiką susikurdavo įsigiję vienetinių rankų darbo puošmenų.
Šįmet vaizdas visiškai kitoks. Miesto centre ir senamiestyje, prie prekybos centrų prekeivių šiomis dekoracijomis liko mažai. Turguose ar šalia jų buvo galima išvysti tik pavienių prekiautojų.
Žmonės tikino, kad šias puošmenas gamino ne vieną valandą ar dieną, tačiau gerokai sumažėję pirkėjų srautai juos nuliūdino.
Viliojo spygliuoti elniai
Prie Kauno pilies savaitgaliais veikiančiame ūkininkų turgelyje galima išvysti ir prekiaujančiųjų kalėdinėmis dekoracijomis.
Daugelio pirkėjų dėmesį šioje vietoje traukė iš kėnių šakų sukurti kalėdiniai vainikai ir nuotaikingi elniai. Žmonės mielai juos apžiūrinėjo, šypsojosi, gyrė gamintojus už idėją.
„Elniukus gaminame iš kėnių šakelių. Pagrindas yra medis, jį sukala vyras, o aš apipinu šakelėmis. Kad vienu iš Kalėdų simbolių laikomi raguočiai gyvūnai būtų patrauklesni ir šventiški, parišame juostelę, nosį formuojame iš raudonai nudažyto graikinio riešuto, akis – iš uogų“, – pasakojo pardavėja Kristina.
Pagaminti vieną elnią užtrunka kelias valandas. Per dieną kauniečiai pardavė keletą spygliuotų elnių. Už juos prašė 18–25 eurų.
Tame pačiame turguje gėlininke save vadinanti kaunietė Zita Kažemėkaitienė siūlė pačios kurtus advento vainikus ir kitas dekoracijas. Puošmenas ji gamino iš kankorėžių, džiovintų gėlių, augalų šakelių, uogų.
„Naudoju tik tai, ką randu gamtoje ar užauginu savo sode ar darže. Ant iš šiaudų pagaminto vainiko pagrindo sukomponuoju kankorėžius, juos prilipdau karštais klijais, po to vainiką dar pagražinu sausomis gėlėmis ar lapeliais, pridedu džiovintų uogų“, – kalbėjo moteris, kuri už pačios kurtas kalėdines puošmenas prašė 3–5 eurų.
Pasigedo perkančių vainikus
Eigulių turgavietėje ir jos prieigose šventinėmis dekoracijomis prekiavusi Ana taip pat sakė, kad visas jas kūrė pati.
Moteris puokštėms gaminti naudojo ir gamtoje rastas medžiagas, ir įvairius šventinius suvenyrus, dekoracijas. Grožybes kūrė ne vieną dieną.
„Kūriau puokštes, kurios skleistų gerą šventinę nuotaiką. Pirkėjų nėra labai daug, bet galbūt prieš pat šventes jų padaugės.
Mano puokščių jau nupirko žmonės, kurie nori papuošti darbo vietą ar namus. Jas įprastai padeda ant stalo, spintelės, komodos. Linksmas puokšteles su žvėreliais ar pasakų personažais žmonės perka vaikų kambariams papuošti“, – tikino Ana, kuri savo rankų darbo dekoracijas įvertino 5–10 eurų.
Kaunietis Algis Eigulių turgaus prieigose pardavinėjo paties kurtus vainikus.
„Pats supyniau vainikus iš šakų, papuošiau juos džiovintais vaisiais, uogomis, padažytais kankorėžiais, bukmedžių šakelėmis. Ant kai kurių dar pridėjau blizgių karoliukų, parišau juostelių. Manau, kiekvienas gali išsirinkti jam patinkančią šventinę dekoraciją“, – tikino vyras.
Už daugiau nei valandą gamintą vainiką vyras prašė 5 eurų, tačiau pirkėjų skaičiumi nesidžiaugė.
Jo teigimu, prieš adventą prekyba judėjo geriau, o gruodžiui prasidėjus per dieną vyrui pavyksta parduoti vos po kelis vainikus.
Besmegenius kūrė iš samanų
Stoties turguje rankų darbo kalėdinėmis puošmenomis prekiaujančių žmonių mažai.
Puokščių, eglučių, vainikų sukūręs Laimis Bakutis tikino, kad šias grožybes gamino iš kėnių šakų, kankorėžių, gilių, šiaudų, samanų, gamtoje rastų medžiagų, sausų gėlių, kitų augalų. Jis taip pat naudojo įvairias blizgias šventines dekoracijas, vaikų žaislus, suvenyrus.
Akį traukė ir seniai besmegeniai, kuriuos kaunietis pagamino iš samanų, siūlų, medžių šakelių, juostelių, kitų aksesuarų. Už šiuos linksmuolius vyras prašė tiek, kiek negaila.
„Prieš adventą žmonės gausiau pirko vainikus. Vieni ieškojo jau padekoruotų, kiti tik susuktų iš šakų, kuriuos galėtų puošti patys. Gruodžio pradžioje pirkėjai pradėjo dairytis kalėdinių puokščių. Jas pamažu perka iki šiol. Jau domimasi ir iš šakų sukurtomis eglutėmis.
Pastebėjau, kad žmonės nėra linkę labai taupyti dekoracijoms, tačiau pirkėjų srautas šįmet sumažėjęs“, – kalbėjo L.Bakutis.
Nedekoruotus vainikus vyras siūlė už 5–6 eurus, išpuoštus – už 12–20 eurų.
Puokštės, nelygu dydis, panaudotos medžiagos ir joms kurti skirtas laikas, kainavo 10–40 eurų. Išpuoštos eglutės iš šakų – iki 50 eurų.
Kalėdos^InstantKalėdų vainikas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.