Patobulintame projekte, kuriam Vyriausybė pritarė trečiadienį, išlaidos, įskaitant ES ir kitos tarptautinės finansinės paramos lėšas, sudaro 15,825 mlrd. eurų, pajamos – 11,252 mlrd. eurų.
Išlaidos pajamas viršija 4,573 mlrd. eurų. Iš viso valstybės biudžeto pajamos, palyginti su ankstesniu valstybės biudžeto projekto variantu, mažėja 132,8 mln. eurų.
Didžiausią papildomų lėšų dalį – 933,5 mln. eurų – numatoma skirti COVID-19 pandemijos padariniams suvaldyti.
„480 mln. eurų papildomai ketinama skirti Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai ligos, nedarbingumo išmokoms, subsidijoms prastovų metų, išmokoms savarankiškai dirbantiems, dar ieškantiems darbo.
Ekonomikos ir inovacijų ministerijai – 230 mln. eurų, kurie bus skirti įmonių, nukentėjusių nuo COVID-19, subsidijoms, lengvatinėms paskoloms, daliniam palūkanų kompensavimui bei kitai paramai verslui.
Sveikatos apsaugos ministerijai numatyta skirti 145 mln. eurų, kurie bus skirti COVID-19 vakcinos įsigijimui, gydymui ir medicininės įrangos įsigijimui, laboratoriniams tyrimams ir kita“, – Vyriausybės posėdyje kalbėjo finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad kitų metų biudžetas ateityje dar gali būti tikslinamas.
„Pritarus biudžetui Seime, turėsime sėsti visi ir pagal savo Vyriausybės prioritetus, programą susiplanuoti, kaip geriausiu būdu panaudoti ES Atsigavimo fondo lėšas, kad pasiektume tuos tikslus, kuriuos esame užsibrėžę. Ir esame sutarę, kad teiksime tuomet biudžeto patikslinimą, suplanuodami tuos investicinius projektus atitinkamai ateinančių metų biudžete, kadangi dabar to padaryti nespėjame ir negalime“, – sakė I. Šimonytė.
Numatoma, kad valdžios sektoriaus deficitas 2021 metais sudarys 7 proc. BVP ir bus 2,1 proc. p. BVP didesnis negu formuotas pirminiame variante. Struktūrinis valdžios sektoriaus deficitas, Finansų ministerijos vertinimu, 2021 metais sudarys 6,4 proc. BVP.
Valdžios sektoriaus skola 2021 metais sudarys 51,9 proc. BVP ir bus 1,7 proc. p. BVP didesnė negu pirminiais biudžetų projektais formuojama valdžios sektoriaus skola. Anot G. Skaistės, neigiamas COVID-19 poveikis ekonomikai bus juntamas ir pirmąjį kitų metų ketvirtį.
Pajamos iš pridėtinės vertės mokesčio mažinamos 104,4 mln. eurų, įvertinus patikslintas prielaidas dėl atidėtų mokėjimų, pelno mokesčio pajamos mažinamos 46 mln. eurų dėl prognozuojamų mažesnių metinio pelno mokesčio įmokų už 2020 metus.
Pritarė pareiginės algos bazinio dydžio augimui
Vyriausybė trečiadienį pritarė, kad 2021 metais pareiginės algos bazinis dydis siektų 177 eurus ir, palyginti su šiuo metu galiojančiu dydžiu, didėtų 0,6 proc.
Kaip nurodo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, nustačius minėtą dydį, valstybės politikų, bendrosios kompetencijos ir specializuotų teismų teisėjų, valstybės pareigūnų, valstybės tarnautojų, valstybės ir savivaldybių biudžetinių įstaigų darbuotojų, Konstitucinio Teismo teisėjų, karių darbo užmokestis apie 200 tūkst. darbuotojų padidėtų nuo 4 iki 32 eurų.
Šiemet pareiginės algos dydis siekia 176 eurus.
Baziniam dydžiui padidinti 1 euru iš valstybės biudžeto reikia apie 21 mln. eurų per metus.
Seimas patobulintą biudžeto projektą ketina svarstyti ketvirtadienį.