Įvertino naujo ir griežtesnio karantino taisykles: ribojimai skausmingi, bet būtini
BNS ir lrytas.lt inf.
2020-12-13 19:13Vyriausybei sekmadienio vakarą sugriežtinus karantino reikalavimus, Lietuvos verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis teigia, kad verslas tikisi valstybės pagalbos.
„Tai, tikriausiai, skausminga mums visiems ir ne vien tik dėl to, kad tai yra kažkokie apribojimai verslui, bet tai yra apribojimai, skirti kiekvienam mūsų kaip piliečiui. Tačiau akivaizdu, kad tai yra būtinas dalykas ir neišvengiamas. Mūsų vienintelė viltis – jau kaip verslo bendruomenės, – kad valstybė tuo pačiu pasirūpins ir tam tikros paramos dalykais verslui“, – sekmadienio vakarą BNS sakė A. Romanovskis.
„Mes tikime, kad tai bus padaryta. (...) Verslas supranta, kad skausmingi sprendimai turi būti daromi. Bet, žinote, geriau greiti ir efektyvūs sprendimai, negu lėti, vilkinantys ir neefektyvūs“, – pridūrė jis.
LVK prezidentas taip pat pažymi, jog valstybės pareiga yra ne vien priimti taisykles, bet ir užtikrinti, kad visi jų vienodai laikytųsi. A. Romanovskis pastebėjo, kad visuomenės atsakomybė taip pat labai svarbi. Apie tai verslo atstovai kalbėjo su naujuoju ministrų kabinetu penktadienį, pateikdami savo rekomendacijas.
„Mes iki šiol matėme, kad daugiausia realūs apribojimai būdavo taikomi verslui, tačiau matome, kad ir visuomenės susitelkimo gal dar trūksta. Todėl tas bendras sprendimų įgalinimo elementas yra ypatingai svarbus. Verslas žino, kad kiekvienas neįvykdytas nurodymas jam gali kainuoti verslą. Ir svarbu, kad ir visa visuomenė suprastų, kad nesusitelkimas arba nevykdymas gali užtraukti tam tikrą atsakomybę“, – sakė LVK prezidentas.
Lietuvoje nuo trečiadienio bus uždaryta dauguma parduotuvių, išskyrus maisto prekių, uždraustas kontaktinių paslaugų teikimas.Toliau galės dirbti vaistinės, veterinarijos, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių parduotuvės. Jose vienam asmeniui turi būti suteikiamas 10 kvadratinių metrų plotas. Veikti taip pat galės internetinės prekybos prekių atsiėmimo vietos.
V. Janulevičius: su ribojimais būtina numatyti ir pagalbą verslui
Vyriausybei sekmadienį sugriežtinus ribojimus prekybininkams ir paslaugų teikėjams bei pratęsus karantiną iki sausio pabaigos, Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Vidmantas Janulevičius sako, kad šios naujos priemonės proporcingos esamai situacijai, bet lygiagrečiai svarbi ir parama verslui.
Pasak jo, smulkiajam ir vidutiniam verslui būtina užtikrinti greitąsias pagalbos priemones, pavyzdžiui atidėtus mokesčius, o stambiajam – prieigą prie kapitalo.
„Tos finansinės pagalbos priemonės pirmiausia, greitosios, jos turės būti teikiamos ir manyčiau, kad šitoje vietoje, kaip ir pavasarį, geriausiai suveikė mokesčių atidėjimai ir visa kita, kas yra greitai įgyvendinama. Nes visos kitos priemonės, mes matėme, kad jos irgi yra veiksmingos ir geros, bet jos užtrunka ir galutinį gavėją pasiekia teoriškai po dviejų-penkių mėnesių“, – BNS sekmadienį sakė V. Janulevičius.
„Pritariu, kad įvedant šitas priemones reikia skaičiuoti ir naująjį biudžetą – papildomai išlaidų, kurios bus skirtos kompensuoti išlaikyti tą smulkų, mikro ir vidutinį verslą“, – pridūrė jis.
Anot V. Janulevičiaus, stambusis verslas nesitiki dotacijų, bet norėtų lengvatinių paskolų, prieigos prie finansavimo.
„Paskolos, ne žvėriškomis palūkanomis, o būtent tokiomis panašiomis, kaip ir skolinasi valstybė, turėtų būti. (...) Niekas nesako, kad reikia dotuoti, bet bent jau suteikti prieiga prie kapitalo“, – sakė jis.
LPK prezidento teigimu, galima tikėtis, kad pavasarį išmoktos pamokos ir sukurti mechanizmai leis sklandžiau užtikrinti išbridimą iš krizės tiek verslui, tiek valstybei.
„Tie instrumentai, kurie buvo sukurti ir pavasarį, ir vasarą, ir dabar kuriami dabar, – jie aišku visada bus arsenale ir juos visada bus galima žymiai lengviau aktyvuoti, nereikės jokių papildomų derinimų su Europos Sąjungos komunikatais ir su Europos Komisija (...)“, – sakė V. Janulevičius.
Jis pastebėjo, kad nors sekmadienį priimtos priemonės yra būtinos ir adekvačios, vis dėlto jos labai skausmingos įmonėms, ypač paslaugų sektoriui.
„Prekybiniams plotams, prekybininkams, viešbučiams, restoranams tai yra, ko gero, labai skaudi žinia, reikia tai suprasti ir suvokti, kad tų paskatų jiems tikrai reikės. Lygiai taip pat reikės sustoti įmonėms, kurios dirba su tais prekybiniais sektoriais“, – sakė konfederacijos prezidentas.
Vis dėlto jis pripažino, kad nesiimdama papildomų veiksmų dabar, Lietuva ne tik prarastų piliečių gyvybes, bet ir savo investicinį patrauklumą.
„Logiška pabandyti sutvarkyti šitą virusą kaip įmanoma dabar, nes vėliau gali būti dar blogiau (...) Nes tokiu atveju Lietuva ilguoju periodu praras ir visą savo investicinį klimatą, ir prarasime, aišku, pirmiausia žmones. Viską bus galima atstatyti atgal, bet žmonių gyvybių atgal mes neatstatysime. Dėl to, manyčiau, šitos priemonės yra proporcingos, šiam momentui“, – sakė V. Janulevičius.
Lietuvoje nuo trečiadienio bus uždaryta dauguma parduotuvių, išskyrus maisto prekių, uždraustas kontaktinių paslaugų teikimas. Toliau galės dirbti vaistinės, veterinarijos, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių parduotuvės. Jose vienam asmeniui turi būti suteikiamas 10 kvadratinių metrų plotas. Veikti taip pat galės internetinės prekybos prekių atsiėmimo vietos.