Smulkusis verslas per pandemiją: vieni žlugo, o kiti kioskuose atrado naujas galimybes

2020 m. lapkričio 14 d. 18:28
Kaune sumažėjo kioskų – jie paseno, tapo nereikalingi arba savininkus įveikė pandemija. Bet ne visi smulkieji verslininkai dėl koronaviruso patiria nuostolių. Kioskuose kuriasi nauji verslai, investavę į juos kauniečiai bando išgyventi jau ne pirmą krizę.
Daugiau nuotraukų (10)
Per dvejus metus Kaune buvo uždaryta apie 100 kioskų ar paviljonų. O prezidento Valdo Adamkaus iniciatyva miesto centre pastatytas kioskas dabar nukeltas į kitą Kauno vietą.
Šių mažųjų prekyviečių nykimo priežasčių yra ne viena.
Dalis kioskų savininkų nebežino, ar jiems pavyks išsilaikyti, bet dalis visai nesiskundžia. Pandemijos metu pirkėjai net labiau linkę apsipirkti kioskuose nei prekybos centruose.
Investicija neatsipirks ilgai
Po Laisvės alėjos rekonstrukcijos čia nebeleidžiama prekiauti smulkiesiems verslininkams. Tačiau vieno kiosko savininkai savo verslą išsaugojo.
20 metų ties alėjos ir I.Kanto gatvės kampu veikia daržovių ir vaisių paviljonas. Viena jo savininkių Jurgita Ignatavičienė pasakojo, kad prieš dvejus metus savivaldybė pranešė – jei savo verslą ji nori turėti ir toliau, teks įsigyti naują patrauklų prekybos namelį.
Kaunietė su partneriu taip ir padarė. Įsigijo naują kioską, kuris kainavo 20 tūkstančių eurų.
Iki koronaviruso pandemijos verslas sekėsi neblogai, bet ir pavasarį, ir dabar pirkėjų labai sumažėjo. J.Ignatavičienė sakė, kad daržoves ir vaisius daugiausia pirkdavo aplinkui biuruose ir įmonėse dirbantys kauniečiai. Karantino metu jie nebeateina, todėl per dieną užsidirbti pavyksta tik po kelias dešimtis eurų.
„Apie tai, kad investicija į kioską atsipirks, nebesvajojame, svarbu, kad bent šiek tiek užsidirbame ir išlaikome savo darbo vietą. Tai ne pirma krizė, kurią turime ištverti“, – kalbėjo J.Ignatavičienė.
Nusprendė nebedirbti
V.Krėvės prospekte, prie buvusio prekybos centro „Saulėtekis“, – vaizdas nykus. Čia stovi ne vienas uždarytas kioskas.
Pirkėjų laukia tik mažosios spaudos, mėsos gaminių ir gėlių prekyvietės.
Gėlių pardavėja Renata pasakojo, kad kaimynystėje veikęs vaisių ir daržovių kioskas buvo uždarytas dar pavasarį, pirmojo karantino metu.
„Kitos dvi moterys, pardavinėjusios daržoves ir įvairius maisto gaminius, vasarą dar dirbo, bet neseniai vėl paskelbus karantiną nusprendė likti namuose. Jos vyresnio amžiaus, sakė, kad nori pasisaugoti, todėl nebedirba“, – kalbėjo Renata.
Ji pati šios savaitės pradžioje tvarkė kioske likusias skintas gėles.
„Bandysiu parduoti likusius žiedus. Tada kioską uždarysiu, nes pirkėjų vos prasidėjus karantinui beveik nebeliko. Kada vėl pradėsime dirbti, nežinia“, – liūdesio neslėpė Renata.
Smulkioji verslininkė pasakojo, kad dirbti kioske pradėjo prieš dvejus metus. Atnaujino seną paviljoną, tam išleido nemažai pinigų, todėl dabar užverti jo duris labai skaudu.
Pirkėjai liko ištikimi
Kitoje V.Krėvės prospekto vietoje, prie kažkada buvusio prekybos centro „Aguona“ ir priešais jį, taip pat stovi visa eilė kioskų. Beveik visi jie uždaryti.
Pirkėjų laukia tik žuvimis prekiaujanti Ramutė Nominaitienė.
Moteris sakė, kad savivaldybės atstovai jai ir kitiems kioskų savininkams buvo nurodę juos atnaujinti.
„Kai kurie tai padarė. Mano kioskui tereikėjo atnaujinti šonines sienas, bet atnaujinome ir visą fasadą, ir stogą. Daugeliui aplinkinių verslininkų ir gyventojams kliūva kitas kioskas, kuris nėra atnaujintas. Anksčiau jame buvo parduodami vaisiai ir daržovės, vasarą – pildomi kondicionieriai. Dabar jis uždarytas. Jei pradės veikti, bet liks neatnaujintas, bus negražu“, – svarstė R.Nominaitienė.
Pačiai žuvų pardavėjai verslas sekasi visai neblogai.
„Pirmasis karantinas buvo paskelbtas prieš Velykas, dabar artėja Kalėdos, prieš šventes prekyba sekėsi, tikiuosi, kad taip bus ir dabar. Bet ir paprastomis dienomis žmonių ateina. Sako, kad nenori lįsti į prekybos centrus, kur daug pirkėjų“, – atviravo R.Nominaitienė.
Sumanė įdomią idėją
Ne viename miesto gyvenamajame rajone galima pastebėti nemažai spaudos kioskų, kurie taip pat neveikia.
Bendrovės „Kauno spauda“ atstovai ant kioskų buvo pakabinę skelbimus, kad jie parduodami.
Smulkieji verslininkai kaipmat sugalvojo juose plėtoti savo veiklą.
Vienas tokių – kaunietis Algis Karčiauskas. Jis kiek perdarytuose spaudos kioskuose įrengė automatus, kuriuose bet kuriuo paros metu galima įsigyti žuvų pašaro ir masalo.
Vyras sakė, kad tokią verslo formą sugalvojo prieš ketverius metus. Jį išplėtė pasaulyje prasidėjus koronaviruso pandemijai.
„Įsigijau keturis senus spaudos kioskus. Reikėjo išimti priekinę jų dalį, vietoj sienos su langu įrengti įėjimą be durų ir viduje pastatyti automatus, primenančius kavos aparatus, kur įmetus monetą galima pasirinkti norimą jos rūšį“, – pasakojo vyras.
A.Karčiauskas juokavo, kad žvejams tai patogu, nes įsigyti pašaro jie gali bet kada, nebereikia namų šaldytuvuose laikyti gyvų kirmėlių, kurios gąsdina meškeriotojų žmonas.
„Pradžioje verslą kūriau įvairiuose paviljonuose. Spaudos kioskus pirkau dėl to, kad jų pastatymo vietos suderintos su savivaldybe ir perkelti kur nors kitur nereikėjo. Kioskai yra be durų, dezinfekuojami, užeiti į juos gali po vieną žmogų, nes daugiau nelabai ir telpa.
Šie kioskai tampa vis populiaresni. Manau, kad karantinas šiam verslui net į naudą. Mano verslą jau pradėjo kopijuoti konkurentai“, – neslėpė A.Karčiauskas.
Kovo 11-osios gatvėje jau kurį laiką stovėjo dar vienas uždarytas spaudos kioskas. Dabar ant jo jau pakabinta iškaba, pranešanti, kad čia bus parduodami kebabai.
Beveik pusės nebeliko
Bendrovės „Kauno spauda“ direktorė Elena Bakanauskienė neslėpė, kad įmonė išgyvena krizę.
„Taip yra dėl kelių priežasčių. Viena – mažėja pirkėjų. Antra – miesto centre nebeleidžiama statyti kioskų, buvusius vieną po kito nukeliame. Taip pat pas mus dirba arba pensinio amžiaus, arba neįgalūs žmonės. Prasidėjus pandemijai daugelis jų dirbti bijo, nes yra rizikos grupėje“, – kalbėjo E.Bakanauskienė.
Pasak jos, prieš dvejus metus mieste veikė 134 šios įmonės kioskai, dabar – 80. Darbuotojai išeina į pensiją, prastovas arba turi nedarbingumo pažymėjimus.
„Miesto valdžios politika yra tokia, kad centre kioskų nereikia. Tos erdvės naudojamos kitiems miesto poreikiams. Pavyzdžiui, prieš Laisvės alėjos rekonstrukciją nukėlėme modernų paviljoną, stovėjusį Nepriklausomybės aikštėje, kuris buvo pastatytas prezidento V.Adamkaus dėka“, – pasakojo įmonės vadovė.
E.Bakanauskienė teigė, kad kai prezidentas lankėsi Kaune, Nepriklausomybės aikštėje esančioje M.Žilinsko dailės galerijoje, išėjęs iš jos norėjo įsigyti suvenyrų, bet nerado, kur juos parduoda.
Vėliau priėmime susitikęs su E.Bakanauskiene jis išsakė savo pastabas, kad aikštėje turėtų būti kioskas. Netrukus jis ir atsirado, jame buvo ne tik įprastų prekių, bet ir suvenyrų.
Dabar šis kioskas stovi Jonavos gatvės pradžioje.
Tarp išlikusių yra ir prie Kauno klinikų esantis kioskas. Jis, pasak E.Bakanauskienės, kaip ir kiti toje vietoje buvę įvairios paskirties kioskai, turėjo būti nukeltas. Bet kuriam laikui liko, nes klinikų personalas ir vietiniai gyventojai miesto valdžios prašė jį palikti. Kioskas veiks dar pusmetį, o kas bus vėliau, nežinia.
„Kadangi daug kioskų nebereikalingi, juos parduodame už 100–200 eurų. Gyvename nežinomybėje, kas bus toliau“, – atviravo E.Bakanauskienė.
Prekyvietės turi keistis arba būti nukeltos
Sonata Šėlienė
Kauno savivaldybės Licencijų, leidimų ir paslaugų skyriaus vedėja
„Kauno miesto savivaldybės taryba 2018 metais patvirtino Kioskų, paviljonų ir prekybai pritaikytų automobilių ar priekabų išdėstymo Kauno miesto savivaldybės teritorijoje specialųjį planą.
Vadovaujantis šio plano nuostatomis, kioskai, paviljonai buvo suskirstyti pagal būklę: geros, blogos ir kritinės. Kritinės būklės kioskai turėjo būti nukelti per 3 mėnesius, blogos būklės per 3 metus atnaujinti pagal nustatytus pavyzdžius arba keičiami naujais sutvarkant jų aplinką. Šio plano įgyvendinimo laikotarpis yra 3 metai – iki 2021-ųjų vasario 27 dienos.
Visi Kauno mieste esantys kioskai ir paviljonai buvo įvertinti, kritinės būklės – nukelti, tų kioskų, kurie neatitiko specialiojo plano reikalavimų, savininkai įpareigoti savo prekyvietes atnaujinti iki 2021 metų vasario 27 dienos. Priešingu atveju kioskai arba paviljonai turės būti nukelti. Džiaugiamės, kad atsirado nemažai turto savininkų, kurie geranoriškai sutiko savo turtą nusikelti.
2018 metais viešosiose vietose buvo 283 kioskai ar paviljonai, šiuo metu jų 200.
Šis turtas nukeliamas dėl įvairių priežasčių: buvo kritinės arba blogos būklės ir savininkas nenorėjo investuoti į sutvarkymą, savininkai nusprendė nutraukti veiklą, trukdė miesto darbams tiesiant šaligatvius, dviračių takus.
Vienas iš gerų kioskų ir paviljonų pertvarkymo pavyzdžių yra prie Laisvės alėjos ir I.Kanto gatvės sankryžos daržovėmis prekiaujantis kioskas.“
kioskai^InstantKaunas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.