Valstiečių frakcijos vadovas Ramūnas Karbauskis prieš Seimo posėdį teigė, kad valstybinių vaistinių steigimas padidintų pasirinkimą ir konkurenciją, nors vaistų kainos toks sprendimas nesumažintų.
„Nebūtinai valstybinėse vaistinėse kaina bus mažesnė negu kitose vaistinėse, ir tikriausiai nebus taip, kad ji bus mažesnė. Tačiau būtų geresnė pasirinkimo galimybė. O vaistinių tinklo platumas, didesnė konkurencija savotiškai teigiamai veikia kainą“, – kalbėjo R.Karbauskis.
Dalis ligoninių savininkų teigia, kad neturi sąlygų vaistinėms atidaryti – nėra joms reikalingų patalpų. R.Karbauskis patikino, kad vaistinių steigimas gydymo įstaigose nebus privalomas.
„Vienos įstaigos turi tam sąlygas, kitos neturi, trečios pasirinks nesteigti, nes galvos, kad konkurencijos neatlaikys – tai kiekvienos įstaigos pasirinkimas. Norime duoti galimybę, o kaip pasirinks įstaiga – tai jos sprendimas“, – kalbėjo R.Karbauskis.
Neaiškus tikslas
Konservatorius Mykolas Majauskas klausė, koks tikrasis tokio įstatymo tikslas – anot jo, atpiginti vaistus paprasčiau būtų skiriant tam finansavimą ir kompensuoti didesnę jų dalį.
„Jei tikslas yra atpiginti vaistus, sutikime, jog tam pasiekti yra daug paprastesnių priemonių – kompensuoti daugiau vaistų ir kompensuoti didesnę jų dalį. Kam kurti dar vieną valstybinę instituciją, didinti biurokratiją?
Visi žinome, kas bus: lauktų eilės, būtų sudaromos sąlygos nomenklatūrai, regionuose – darbas per pažintis. Paprasčiau skirti finansavimą ir atpiginti vaistus juos kompensuojant“, – kalbėjo M.Majauskas.
Konservatorių frakcijos narys Jurgis Razma 2 straipsnio pataisa pasiūlė išimtį, numatančią, kad valstybinės vaistinės negalėtų prekiauti internetu.
„Šis pasiūlymas blogą projektą padaro mažiau blogu. Viešaisiais pinigais, kurie turėtų būti skirti pacientų gydymui, medikų atlyginimams, vaistų kompensavimui, mes sukursime valstybinį verslą – monstrą, kuris veiks ir ligoninėse, ir internete“, – pataisai pritarė Seimo narė Aušrinė Armonaitė.
Seimo nariai šiam J.Razmos pasiūlymui nepritarė.
Farmacijos įstatymo pataisomis numatoma, jog valstybinės vaistinės būtų steigiamos ne tik ligoninėse, bet ir poliklinikose, ambulatorijose – tokios vaistinės būtų vadinamos ligoninės vaistinėmis. Jose būtų prekiaujama vaistais ir nuotoliniu būdu.
Pagal Farmacijos įstatymo pataisas, valstybines vaistines būtų galima steigti nuo 2021 metų sausio.
R. Karbauskis dar tikisi sprendimo , A. Veryga prarado viltį
Valdantiesiems antradienį pritrūkus balsų įteisinti valstybines vaistines, išsiskyrė „valstiečių“ lyderio Ramūno Karbauskio ir sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos nuomonės dėl galimybės pataisas priimti vėliau.
R. Karbauskis sako, kad valdantieji rankų nenuleis ir dar kartą bandys balsuoti, tuo metu A. Veryga jau prarado viltį jas priimti šios kadencijos Seime.
„Nieko čia jau nebebus, nes tikrai nėra tiek balsų, kad būtų galima priimti“, – po balsavimo Seime žurnalistams teigė A. Veryga.
Jis abejojo, ar besibaigiančios kadencijos Seimas sugebės įteisinti valstybines vaistines: „Jeigu nuoširdžiai, tikrai neturiu vilties, kad šitas Seimas tą padarytų“.
Tuo metu R. Karbauskis tikino, kad įteisinti valstybines vaistines vis tik dar bus bandoma.
„Dar sykį pabandysime balsuoti. Nežinau, kada. Kai potencialiai turėsime daugiau balsų. Nes mums reikia visų iki vieno. Man atrodo, 71 susirinktų, jeigu visi susirinktų, nors ir sudėtinga“, – BNS po balsavimo sakė „valstiečių“ lyderis.
Dėl pataisų nebalsavo penki ministrai ir premjeras, po pora „valstiečių“ frakcijai ir valdančiųjų koalicijai priklausančių parlamentarų.
R. Karbauskis žada, kad dar vienas balsavimas bus jau po spalio 11-osios, kai įvyks pirmasis Seimo rinkimų turas.
Valdantieji tikino, kad tokios vaistinės pagerins vaistų prieinamumą, mažės jų kaina. Tuo tarpu opozicija tuo abejoja, įtaria korupcijos paraiškas, sveikatos sistemos lėšų švaistymą, konkurencijos sumažėjimą.
Skaičiuojama, kad Lietuvoje dabar 100 tūkst. gyventojų tenka 48 vaistinės, o ES vidurkis yra 25–27 vaistinės. Gydymo įstaigose veikia 233 didžiųjų tinklų vaistinės.