Restorane Vilniaus senamiestyje ramu, lankytojų vos víenas kitas. Kíek daugiau žmonių – tik savaitgaliais. Restorano vadovė sako, kad tokia buvo ir visa vasara – klientų kur kas mažiau nei pernai.
„Alkoholio pardavimai krito. Žmonės kuo toliau, tuo mažiau nori išleisti pinigų alkoholiui. Dabar pastebima tendencija, kad žmonės prašo įdomesnių nealkoholinių gėrimų“, – teigė restorano direktorė Vitalija Saveikienė.
Kaltas virusas
Tačiau mokesčių inspekcija suskaičiavo, jog rugpjūčio mėnesį didėjo visų alkoholio rūšių pardavimai. Per aštuonis šių metų mėnesius į biudžetą surinkta beveik ketvirtis milijardo eurų akcizo pajamų – per 7 proc. daugiau nei pernai tokiu pat laikotarpiu.
„Alkoholio pardavimai rugpjūtį augo visose srityse, išskyrus spirituotą vyną, kurį vartoja probleminių sričių žmonės. Akcizai sutvarkė šią problemą ir tų vynų parduodama vis mažiau“, – aiškino ekonomistas Marius Dubnikovas.
Žmonės spėja, kad alkoholio pardavimų augimą galėjo lemti pavasarį dėl koronaviruso pandemijos įvestas karantinas. Kai kurie mano, kad žmonės sėdėdami namuose nori kažkuo pasidžiaugti, o vienintelė išeitis lieka – alkohlio vartojimas.
„Manau, kad pardavimų didėjimui daro įtaką karantinas, nes daugelis žmonių laiką praleidžia namuose, neturi veiklos. Galbūt daugelis net prarado darbus“, – svarstė vilnietė.
Sveikatos apsaugos ministras sako, kad pagal vieno mėnesio alkoholio pardavimo rodiklius nereikėtų skubėti daryti išvadų, jog Vyriausybės politika mažinti alkoholio vartojimą neveikia.
„Oras geras, žmonės ilgai išbuvę karantine – išlindo į viešąsias erdves, kur norisi viems kartu pašvęsti ir pasilinksminti. Vasarą, kiek žinau, alkoholio vartojimas išauga. Tai nežinau, ar verta žiūrėti į vieną mėnesį ir lyginti kažką su praėjusiais metais“, – teigė sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.
Auga vyno ir alaus pardavimai
Tačiau ekonomistai pastebi – alkoholio daugiau parduota ne tik rugpjūtį, nuo pat metų pradžios auga vynų, fermentuotų gėrimų ir alaus pardavimai. Pasak M.Dubnikovo, tai nutiko dėl to, kad lietuviai mažiau keliavo, grįžo daugiau emigrantų.
„Pardavimai auga ir priežastys yra kelios. Pirma priežastis, tai žmonių pajamos padidėjo ir jų įperkamumas alkoholio taip pat išaugo. Antra priežastis, žmonių grįžusių iš užsienio ir emigracijos, skaičius padidėjo – Lietuva paaugo. Natūralu, kad visų prekių, ne tik alkoholio, vartojimas natūraliai turėtų augti“, – kalbėjo M.Dubnikovas.
Nuo šių metų kovo alkoholio akcizai didėjo daugiau nei 10 proc., dėl to stipraus alkoholinio gėrimo litras parduotuvėje galėjo brangti apie 80 centų.