Apie 30 mln. eurų kainavus įmonė veikia beveik penkerius metus ir kelia gausybę rūpesčių netoliese įsikūrusiems kauniečiaims – skleidžia nepakeliamą smarvę. Dėl vyraujančio vėjo labiausiai kentėjo Ramučių (Kauno r.) gyventojai, kurie ne kartą rengė protesto akcijas.
Visi bandymais sumažinti bjaurius kvapus nepasiekė norimo rezultato, o įmonės savininkams beliko skėsčioti rankomis ir aiškinti, neva dėl pasirinktos technologijos visiškai panaikinti sklindančio tvaiko nėra galimybių. Tiesiog įmonei reikėjo paieškoti tinkamesnės vietos.
Kauno meras Visvaldas Matijošaitis ir Kauno rajono meras Valerijus Makūnas pareiškė, kad įmonė turi būti uždaryta. Jos veikla nepatenkintas ir Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius.
„Mums gėda dalyvauti tokiame projekte, įmonės veikla netenkina nei savivaldybės vadovų, nei gyventojų“, – pareiškė Kauno rajono meras V.Makūnas.
Jo žiniomis, Kauno rajone surenkama apie 28 tūkst. tonų per metus, tik 10 proc. bioskaidžių atkiekų keliauja į Lapių sąvartyną.
Kauno MBA išrūšiuoja apie 1 proc. atliekų, kurios vis tiek vežamos deginti į netoliese iškilusią Kauno kogeneracinę jėgainę.
V.Makūnas priminė, kad kol kas galiojantys teisės aktai neleidžia deginti nerūšiuotų atliekų. Kol kas nutraukti įmonės veiklos negalima dar ir todėl, kad tik 2021-ųjų pradžioje baigsis įsipareigojimų ES laikas už suteiktą finansavimą.
„Kauno MBA yra labiausiai nevykęs projektas, kokį teko matyti“, – tikino „Kauno švaros“ generalinis rektorius Saulius Lazauskas.
Per metus atvežama apdoroti apie 140 tūkst. tonų komunalinių atliekų ir net 99,2 proc. jų išgabenama šalinti. Už itin menką išrūšiuotų atliekų dalies perdirbimą kasmet tenka mokėti.
Atsisakius tokios veiklos, Kauno regiono gyventojai kasmet galėtų sutaupyti apie 4 mln. eurų.
„Projektas nepagrįstas nei ekonominiu, nei aplinkosauginiu, nei žmonių sveikatos požiūriu“, – įsitikinęs S.Lazauskas.
Įmonės vadovybė siūlo uždaryti Kauno MBA, tačiau tik tuomet, kai bus tinkamai pasiruošta atliekų panaudojimui.
Kauno MBA įsteigė viešoji įstaiga Kauno regiono atliekų tvarkymo centras (RATC), kurios dalininkai yra šešios regiono savivaldybės bei Kauno savivaldybės valdoma bendrovė „Kauno švara“. Dalininkų susirinkimo sprendimai priimami 3/4 balsų dauguma.
Šią savaitę dėl Kauno MBA veiklos bei aplinkosaugininkų nustatytų pažeidimų ikiteisminį tyrimą pradėjo Kauno apygardos prokuratūra.