Tačiau sodininkai tvirtina – nors derlius didesnis, obuoliai pigūs nebus.
Trūksta darbo jėgos
Iš Ukrainos į Lietuvą užsidirbti atvykusi Tatjana nuo pat ryto skina lietuviškus obuolius. Į dėžes keliauja tik tam tikro dydžio obuoliai.
„Gražūs, skanūs obuoliai, jų daug. Dirbti, žinoma, sunku. Vakar, pirmąją darbo dieną, buvo sunku, šiandien kiek lengviau – adaptavomės“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo Tatjana.
Panevėžio rajono Dembavos medelyne dabar pats darbymetis. Maždaug pusė skynėjų — iš Ukrainos.
Dembavos medelyno direktoriaus Gyčio Kuliešiaus teigimu, kai išmokos dalijamos „į kairę ir į dešinę“, vietinių darbuotojų prisišaukti buvo sunku.
O darbo rankų šiemet reikia – šakos net svyra nuo obuolių. Pernai šalnų nustekenti sodininkai šiemet prognozuoja gerokai didesnį derlių.
„Skaičiavome, kad pernykščiai metai mus nubloškė 3-5 metus atgal. Kol grąžinsime skolas, kol vėl atsistosime ant kojų, galvojame, kad kokie treji metai turėtų praeiti, ir visi jie turėtų būti geri“, – kalbėjo G.Kuliešius.
Derlius vidutinis
Pernai kai kurie šalies sodininkai neteko iki 90 procentų derliaus. Pasak Verslinių sodų asociacijos prezidentės Vitalijos Kuliešienės, šiemet visuose regionuose nuotaikos geresnės.
„Visuose regionuose derlius yra panašus – vidutinis. Nėra taip, kad vienur būtų labai didelis, o kitur – mažas. Šiemet Lietuvoje sniegas iškrito per žydėjimą pas visus, galvojome, kad nebus pasekmių, bet pasekmės yra – derliaus kokybėje“, – kalbėjo V.Kuliešienė.
Pigūs nebus
Nors obuolių šiemet sodininkai priskina daugiau, kainos išlikusios kaip pernai – kai obuoliais prekiauta brangiau dėl jų stygiaus. Pavyzdžiui, turgavietėse šiuo metu lietuviškų obuolių kaina už kilogramą – euras, kiek pigesni krituoliai.
„Pirkėjai mokės tikrai brangiau. Vietomis gal nebuvo sausros, tačiau mūsų krašte – Anykščių rajone, vietomis lietus buvo už 2 kilometrų. Mes lietaus labai laukėm, visur laistėme, tačiau obels nepalaistysi“, – kalbėjo obuolių pardavėjas Antanas.
Didieji sodininkai sako, jog nors obuolių šiemet daugiau, mažinti kainų nėra iš ko – nuo praėjusių metų dar velkasi skolos. Kol kas jie nesulaukė ir žadėtos vyriausybės paramos.
„Dabartinė kaina yra tokia pati, kaip pernai, nes pernai ji jau buvo didesnė, ir vartotojui tikrai reikėtų priprasti, kad obuoliai nebus pigūs. Jau šiandien žinome, kad obuoliai perdirbimui važiuoja brangesni, vadinasi, koncentruotos sultys bus brangesnės gamyboje“, – sakė V.Kuliešienė.
Didieji sodininkai obuolius skinti baigs spalį, tuomet esą ir paaiškės tikrasis derlius. Obuolių augintojai viliasi iki metų pabaigos sulaukti ir žadėtos valstybės paramos.