Artėjant sprendimui pasirinkti elektros tiekėją: kaip ir kokiais jūsų duomenimis bus disponuojama

2020 m. rugpjūčio 31 d. 09:48
Viena didžiausių šiuo metu jau vykstančio energetikos sektoriaus pokyčio naudų, teksiančių būtent galutiniam vartotojui, yra personalizuoti pasiūlymai, kuriuos teiks tarpusavyje konkuruojantys nepriklausomi elektros tiekėjai.
Daugiau nuotraukų (2)
Mat skirtingi namų ūkiai elektros sunaudoja nevienodai, todėl atitinkamai ir iš tiekėjų tikimasi individualizuotų bei konkrečius poreikius labiau atliepiančių elektros naudojimo planų, kas buvo neįmanoma iki šiol monopolio sąlygomis veikusiame energetikos sektoriuje.
Kaip nepriklausomi tiekėjai sužinos, kiek elektros sunaudoja konkretus namų ūkis ir kokiais vartotojų duomenis jie disponuos, pasakoja AB „Energijos skirstymo operatoriaus“ (ESO) Paslaugų tarnybos vadovas Renaldas Radvila.
Jis pastebi, jog prievolės dalintis duomenimis – nėra, apie galutinį vartotoją tiekėjams pateikiamas duomenų kiekis – minimalus, o jei vartotojas to nenori, sudaryta galimybė pareikšti nesutikimą dalytis duomenimis.
Duomenis perduos ESO
Numatyta, jog nuo visuomeninio tiekėjo pereinant prie nepriklausomų tiekėjų, pastarieji siųs galutiniams vartotojams individualizuotus elektros tiekimo pasiūlymus, kuriuos vartotojai svarstys ir iš kurių galiausiai išsirinks sau tinkamiausią.
Pasiūlymams teikti reikalingi dviejų tipų duomenys – informacija apie konkretaus namų ūkio elektros vartojimą bei kontaktai, t. y. kur ir kam pasiūlymą adresuoti.
„Sprendimas saugiai atverti duomenis rinkoje veikiantiems nepriklausomiems tiekėjams priimtas siekiant palengvinti pokytį tiek verslui, tiek ir galutiniam vartotojui, mat jei pastarasis sutiks dalytis elektros sunaudojimo ir kontaktiniais duomenimis, nepriklausomi elektros tiekėjai vartotojui pasiūlymus siųs patys, o vienintelė vartotojui liekanti užduotis bus išsirinkti tinkamiausią pasiūlymą bei pasirašyti sutartį su naujuoju elektros tiekėju“, – sakė R.Radvila.
Galimybė prieiti prie elektros sunaudojimo duomenų nepriklausomiems tiekėjams leis siūlyti ne tuos pačius, it pagal vieną kurpalį sukurptus, pasiūlymus, o jau pritaikytus konkretiems namų ūkiams.
„Pavyzdžiui, tai gali būti labai konkretus planas su fiksuotu elektros tarifu mėnesiui ar metams, kas leis išvengti sąskaitų svyravimo ir užtikrins tam tikrą finansinį stabilumą.
O gal, matydami jūsų namuose didelius skirtumus tarp dieną ir naktį sunaudojamos energijos, elektros tiekėjai pasiūlys kilovatvalandės kainą susieti su elektros biržos kaina realiuoju laiku, kuri taip pat smarkai svyruoja priklausomai nuo paros laiko?
Pateikus elektros sunaudojimo statistiką galima tikėtis labiau individualizuotų, konkrečiam namų ūkiui pritaikytų ir galutiniam vartotojui naudingesnių pasiūlymų, – sakė R.Radvila. – Be to, pasidalijus duomenimis jau pradiniame pokyčio etape sutaupomas laikas, per kurį naujieji tiekėjai duomenis kauptų patys, taigi galima tikėtis, jog reforma vyks efektyviau, greičiau ir sklandžiau.“
Jei nepareiškiamas nesutikimas dalytis duomenimis, nepriklausomiems tiekėjams sudaroma galimybė prieiti prie per mėnesį konkrečiame namų ūkyje sunaudotos elektros energijos statistikos, apimančios 12 kalendorinių mėnesių laikotarpį nuo 2019 m. birželio 1 d. iki 2020 m. gegužės 31 d. (jei patenkama į pirmą pokyčio etapą).
Perduoti šiuos duomenis nepriklausomiems tiekėjams ESO įpareigoja Elektros energetikos įstatymas.
Nesidalijantys duomenimis tiekėjo ieškos patys
Jei visgi galutinis vartotojas dėl vienų ar kitų priežasčių nesutinka pasidalyti savo elektros suvartojimo duomenimis bei kontaktine informacija, apie nesutikimą privalu informuoti ESO. Tai padaryti galima ESO savitarnos svetainėje mano.eso.lt, tinklalapyje eso.lt/nesutikimai.
Informuoti apie nesutikimą reikia iki rugpjūčio 31 dienos.
Jei vartotojas sutinka pasidalyti duomenimis, jam pačiam nieko daryti nereikia – duomenimis su nepriklausomais elektros tiekėjais pasidalys pats ESO, per specialią tam sukurtą platformą.
Nusprendusieji nesidalyti kontaktiniais ir elektros suvartojimo duomenimis įgyja pareigą susirasti nepriklausomą elektros tiekėją savarankiškai. T. y. galutinis vartotojas turi domėtis rinkoje veikiančiais nepriklausomais elektros tiekėjais, susisiekti su jais ir gauti pasiūlymus, o juos išanalizavęs, pasirašyti paslaugų teikimo sutartį.
„Skirtumas tik tas, jog šiuo atveju galutiniam vartotojui tenka kiek daugiau darbo, t. y. jei nesutikimo nepareiškusieji tiekėjų pasiūlymus gaus automatiškai, tai nesutikimą pareiškusieji turės organizuotis procesą patys – susirasti rinkoje veikiančius nepriklausomus tiekėjus ir su jais susisiekti. Visus šiuo metu rinkoje veikiančius nepriklausomus tiekėjus galima rasti čia“, – sakė ESO atstovas.
Tiek ESO, tiek ir nepriklausomi tiekėjai įsipareigoja gautus elektros vartotojų duomenis naudoti saugiai, užtikrinant Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR) laikymąsi.
Išsami projekto informacija pateikiama www.pasirinkitetiekeja.lt.
Tekstas parengtas bendradarbiaujant su ESO.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.