Per mėnesį šiame UAB „Toksika“ padalinyje sudeginama apie 900 tonų pavojingų atliekų, iš kurių apie 80 tonų sudaro medicininės atliekos.
Apie pusę čia sudeginamų medicininių atliekų šiuo metu sudaro įvairios apsauginės priemonės, kurios buvo naudotos apsisaugojimui COVID-19 užkrato.
Pavojingų atliekų bus daugiau?
„Pagrindinis mano apsilankymo šiame objekte tikslas – išsiaiškinti, ar įmonė yra pajėgi utilizuoti tokias atliekas, jei per antrąją COVID-19 bangą jų kiekiai išaugtų ne procentais, o kartais“, – sakė R.Sinkevičius.
Žurnalistų paklaustas, ar Vyriausybė prognozuoja, kad antroji COVID-19 pandemijos banga mūsų šalyje bus kelis kartus didesnė už pirmąją, ekonomikos ir inovacijų ministras atsakė, kad tokius dalykus sunku prognozuoti: „Ilgalaikes prognozes daryti yra sunku, tačiau dabartiniai rodikliai mus neramina. Be to, reikia įvertinti ir tai, kad per pirmąją bangą labai stigo apsauginių priemonių, o dabar jų yra sukaupta išties daug. Reikia suprasti, kad panaudotos šios priemonės virs pavojingomis atliekomis, kurias reikės utilizuoti“.
Pažintį su UAB „Toksika“ padalinių Šiaulių rajone R.Sinkevičius pradėjo nuo apsilankymo laboratorijoje, kurioje prie utilizuojant yra įvertinamas čia atvežtų atliekų pavojingumo lygis ir priimamas sprendimas, kaip jas utilizuoti.
Atliekos deginamos 1200 laipsnių karštyje
Ministras apžiūrėjo ir pavojingų atliekų deginimo krosnį, kurioje yra deginamos ir pavojingos medicininės atliekos.
Apsisaugojimui nuo COVID-19 skirtos priemonės po jų panaudojimo į Šiaulių rajone esantį UAB „Toksika“ padalinį atvežamos įmonės transportu.
Į nustatyto dydžio kartonines dėžes sudėtos atliekos pneumorankovės pagalba yra dedamos transporterio, kurio keliauja į krosnį.
Pavojingos atliekos sudeginamos 1200 laipsnių karštyje.
Pavojingų atliekų deginimo krosnies tiekiama šiluma naudojama elektros gamybai, kuria apsirūpina pati įmonė, o dalį jos dar gali ir parduoti.
Lietuvą pasieks 1,6 milijonai eurų
Ekonomikos ir inovacijų ministras pasidžiaugė, kad įmonė „Toksika“ dirba pelningai.
„Galiu pasidžiaugti, kad sėkmingai pavyko įgyvendinti pavojingų atliekų deginimo krosnies įrengimo projektą. Neseniai iš Europos Komisijos gavome pranešimą, kad šis projektas laikomas sėkmingai užbaigtu ir į Lietuvos biudžetą bus pervesta 1,6 milijonai eurų.
Taip pat galiu pasidžiaugti, kad ši įmonė yra pasiruošusi utilizuoti COVID-19 pandemijos metu surenkamas atliekas, net jei tokių atliekų kiekis išaugtų ir kelis kartus“, – sakė R.Sinkevičius.
UAB „Toksika“ generalinis direktorius Arūnas Dirvinskas sakė, kad ėmus naikinti panaudotas apsisaugojimo priemones nuo COVID-19 ypač didelis dėmesys buvo skirtas personalo saugumui.
Darbuotojus aprūpino apsaugos priemonėmis
„Pavojingų medicininių atliekų utilizavimo linijoje dirba keturios pamainos, kurios tarpusavyje nekontaktuoja. Sąlyčio su šiomis atliekomis darbuotojai neturi. Atliekos ant transporterio pakraunamos pneumorankovės pagalba. Darbuotojai taip pat vilki apsauginius kombinezonus yra aprūpinti visomis apsaugos priemonėmis“, – sakė A.Dirbinskas.
UAB „Toksika“ generalinis direktorius pasidžiaugė, kad per koronoviruso pandemiją COVID-19 neužsikrėtė nė vienas jų įmonės darbuotojas.
A.Dirvinskas akcentavo, kad į UAB „Toksika“ utilizavimui atvežamų pavojingų atliekų kiekiai pastoviai auga: „Tai mus džiugina, nes reiškia, kad žmonės tampa vis labiau atsakingesniais ir pavojingos atliekos nebėra išmetamos į buitinių atliekų konteinerius“.