Šeštadienį apsilankius Kauno prekybos centruose prie įėjimų buvo galima išvysti apsaugos darbuotojus, kurie akylai stebėjo, ar visi įeinantys į patalpas dėvi veido apsaugos priemones.
Jų neturintys ar neprisidengę nosies ar burnos buvo perspėjami. Tačiau tokių buvo vienetai.
Prie vieno iš įėjimų į prekybos ir laisvalaikio centrą „Mega“ dirbusi apsaugininkė tikino, jog per kelias valandas jai neteko išvysti nė vieno kaukės nedėvinčio žmogaus.
Pakalbinus į prekybos vietas atėjusius pirkėjus apie prievolę dėvėti šias apsaugos priemones teko išgirsti gana skirtingų ir įvairių nuomonių.
Vieni kauniečiai įsitikinę, kad sugrąžinti kaukes, kuomet pasaulyje vis dar paskelbta koronaviruso pandemija, yra geras sprendimas. Tam daugiausia pritarė vyresnio amžiaus žmonės.
Kiti pirkėjai piktinosi, jog kaukės jiems trukdo kvėpuoti. Treti neslėpė, kad kaukes dėvi tik dėl to, kad negautų baudos. Tokių buvo bene daugiausia.
Bijo užsikrėsti virusu
„Manau, gerai, kad sugrąžino visuotinį kaukių dėvėjimą patalpose, ypač parduotuvėse ir viešajame transporte. Aš bijau užsikrėsti koronavirusu, todėl net kuomet nebuvo privaloma dėvėti apsaugos priemonių, kaukę dažnai dėvėjau eidama į parduotuvę“, – kalbėjo į Kauno „Akropolį“ išsiruošusi senjorė Olivija.
Jai pritarė kita senjorė Albina. Ji sakė, kad pačios siūtą kaukę užsidėjo jau išeidama iš namų ir ją nusiims tik tuomet, kai apsipirkusi vėl sugrįš į savo butą.
„Kasdien žiūriu televizorių ir matau bei girdžiu apie viruso pavojų. Kaukė mane ir kitus turėtų apsaugoti nuo ligos“, – įsitikinusi moteris.
Trukdo laisvai kvėpuoti
Tie, kurie prievole dėvėti kaukes labai nepasidžiaugė, tvirtino, kad apsaugos priemonės, ypač vasarą, jiems kelia nepatogumų, nes kaukės trukdo laisvai kvėpuoti.
„Atėjau tik nusipirkti maisto. Kitose parduotuvėse nesilankysiu. Būdama su kauke po keliolikos minučių pradedu dusti, ima stigti oro, pradeda suktis galva.
Nemanau, kad kaukės apsaugos nuo viruso. Gal kai kuriems net pakenks, nes jie dėvi tas pačias kaukes, kurias dėvėjo dar per karantiną“, – tikino kaunietė Ilona.
Moteris pridūrė, jog jeigu ne didelės baudos, ji jokiu būdu burnos ir nosies neslėptų po kauke.
Su darželinio amžiaus sūnumi į prekybos centrą „Mega“ atvykę jauni sutuoktiniai Rimantė ir Augustas tvirtino, jog sugrąžinta tvarka – vėl dėvėti kaukes, nėra blogiausia, kas galėjo įvykti.
„Svarbiausia, kad iš naujo visko neuždarytų, kaip buvo per karantiną.
Kaukės nėra toks didelis blogis, kokį turėjome išgyventi nuo kovo vidurio iki birželio vidurio. Jų nauda, mūsų manymu, kelia abejonių. Bet tvarkos paisome, automobilyje vežiojamės kaukes, kurias užsidedame tose vietose, kur nurodyta“, – kalbėjo šeima.
Senų kaukių neišmetė
Tame pačiame centre sutiktas studentas Karolis sakė, jog jam nesmagu, kad vėl daugelyje vietų reikės dėvėti kaukes.
„Būtinai turėjau apsilankyti telekomunikacijų bendrovės salone. Išsitraukiau seną kaukę ir atėjau. Kol bus privaloma dėvėti apsaugos priemones, į parduotuves vaikščiosiu tik esant būtinybei“, – sakė pašnekovas.
Kaukes nuo rugpjūčio 1-osios dėvėti privaloma parduotuvėse, oro uostuose, viešajame transporte, laisvalaikio ir pramogų vietose, paslaugas teikiančiose valstybės ir savivaldybių institucijose, įstaigose ir įmonėse.
Išimtys taikomos viešojo maitinimo įstaigose, sporto bei kultūros renginiuose, sporto klubuose, taip pat tais atvejais, kai dėvint kaukę paslaugos suteikti neįmanoma, pavyzdžiui, skutant barzdą.
Administracinių nusižengimų kodekse numatyta, kad dėl privalomų nurodymų nesilaikymo gresia nuo 500 iki 1,5 tūkst. eurų baudos, juridiniams asmenims – nuo 1,5 iki 6 tūkst. eurų baudos. Jeigu bauda sumokama per 15 kalendorinių dienų, taikoma pusė minimalios baudos.
Pagal Administracinių nusižengimų kodeksą baudas skirti gali policija, Priešgaisrinio gelbėjimo departamentas, Savivaldybių administracijos, Viešo saugumo tarnyba, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, karo policija.