„Nuoširdžiai gaila žmonių, kuriems išrašyti vaistai, yra receptai, bet mes jų negalime pasiekti. Tai – didžiausia problema“, – televizijai kalbėjo vaistininkas.
Žadama, kad e.sveikatos sistema turėtų pradėti veikti iki trečiadienio. Vis dėlto apie pačios sistemos netobulumą ir problemas kalbėta jau anksčiau – Seimo komisija buvo konstatavusi, kad ją kuriant galėjo būti padaryta didelė žala valstybei. Dėl to teisėsauga buvo net pradėjusi tyrimą. Į sistemos problemas prieš trejus metus pirštu baksnojo ir Valstybės kontrolė.
Žinojo, kad taip gali nutikti
Pirmadienio rytą Registrų centro vadovą pokalbio pasikvietė atostogaujantį sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą pavaduojantis Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
„Šią savaitę e.sveikata turi būti paleista, keliu direktoriui uždavinį vėliausiai iki trečiadienio ją paleisti. Tiesa, gali būti, kad patys naujausi duomenys laikinai nebus šitoje sistemoje, bet visos įstaigos turės juos savo serveriuose“, – kalbėjo teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Tik lietui sutrikdžius sistemos darbą visuomenė sužinojo, kad 40 mln. eurų kainavusi sistema neturi atsarginių serverių. Tačiau apie tai institucijas jau prieš porą metų buvo perspėjusi auditą atlikusi Valstybės kontrolė.
„2018 metais mes darėme visų pagrindinių Lietuvos 12 svarbiausių informacinių išteklių valdytojų auditą. Tarp jų buvo ir Registrų centras. Atkreipėme dėmesį, kad visų tų valdytojų išteklių valdymo branda arba pasirengimas kažkokioms galimoms nelaimėms, rizikų valdymas yra pakankamai žemas. Iš 5 galimų balų jis siekė tik 1,7“, – „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo Valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Živilė Simonaitytė.
Anot jos, tikimybė, kad kažkas nutiks, kad sutriks svarbiausios valstybės informacinių sistemos, buvo tikrai nemaža.
Auditavo tris kartus
Pačią e.sveikatos sistemą valstybės kontrolė auditavo net tris kartus. Ir jau prieš trejus metus nustatė, kad nepakankamai užtikrinamas ypatingos svarbos asmens duomenų saugumas. Kilo klausimų ir dėl sistemos palaikymo ateityje. Tačiau nurodytos klaidos ištaisytos nebuvo, o baudų Valstybės kontrolė skirti negali.
„Kai pasilyginame su kolegom vakariečiais, matome, kad ten įgyvendinti analogiškų institucijų rekomendacijas yra garbė. Kai pakalbi su kolegomis Skandinavijoje, jie net nesupranta, kaip taip gali būti, kad aukščiausia audito institucija turi kovoti įtikinėdama, jog jų rekomendacijos turi būti įgyvendinamos“, – stebėjosi Valstybės kontrolės atstovė.
Neskaidriai ir neracionaliai
Tai, kad sistema buvo sukurta nevykusi ir taip galbūt buvo padaryta žala valstybei, prieš porą metų konstatavo ir tyrimą atlikusi Seimo Antikorupcijos komisija.
„Turbūt akivaizdu, kad pati diegimo eiga, pati sistema reikalavo tokių sprendimų. Bet apie kokius atsarginius serverius galime kalbėti, kai diegiant sistemą ji buvo diegiama tam, kad pasipelnytų konkretūs juridiniai asmenys. Ir apie kokias papildomas išlaidas galime kalbėti, kai viskas buvo neskaidriai ir neracionaliai naudojama“, – „Lietuvos ryto“ televizijai sakė buvęs Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius.
Po Seimo komisijos išvadų darbo ėmėsi teisėsauga. Prokuratūra kartu su Specialiųjų tyrimų tarnyba dar 2018-ųjų pradžioje pradėjo tyrimą, tačiau šį pavasarį jį nutraukė. Teigta, kad projektą įgyvendinę valdininkai ir sistemos kūrėjai tyčia neveikė prieš valstybės interesus, taip padarydami žalą. Kitaip tariant, jeigu ir buvo klaidų, jos padarytos netyčia.
„Manau, kad viską reikia daryti laiku. Turėjome 2010-2015 metų laikotarpį, kai Generalinės prokuratūros vadovybė dirbo... Na, nedirbo turbūt – sėdėjo žmonės, kuriems tokie tyrimai, tokie procesai – tiesiog misija neįmanoma. Mes turime prarastą laikotarpį, kurį tiesiog sunku atkurti“, – komentavo V.Gailius.
Anot Registrų centro vadovo, jeigu iki trečiadienio e.sveikatos nepavyks sutvarkyti, yra numatyti planai B ir C. Tačiau kokie jie, nedetalizuojama.