Tiesa yra ta, kad tokio tipo darbuotojai yra ypač pažeidžiami, nes jie dirba be darbo sutarčių ir neturi darbuotojams priklausančių teisių bei socialinių garantijų“, – teigia LPSK pirmininkė Inga Ruginienė.
Ji „Bolt food“ kurjerių pavyzdžiu ragina pasekti ir kitus skaitmeninių platformų darbuotojus. „Prancūzijos, Didžiosios Britanijos, JAV teismai yra priėmę sprendimus, kad pasitelkiant elektronines platformas „įdarbinti“ žmonės būtų laikomi darbuotojais ir gautų su šiuo statusu susijusią socialinę apsaugą.
Tačiau tai įmanoma padaryti tik susivienijus ir pradėjus protestuoti“, – komentuoja I.Ruginienė.
Pasaulio profesinės sąjungos aštriai kritikuoja vis didesnį vaidmenį šalių ekonomikose vaidinančias el. platformas, nes per jas dirbantys žmonės nėra apsaugoti ir ateityje tai stipriai atsilieps ne tik jiems, bet ir valstybių socialinės apsaugos sistemoms.
„El. platformos nekuria darbų, o juos pakeičia, siekdamos sumažinti sąnaudas naudojant didžiulę nepriklausomų sutartininkų darbo jėgą, kuriems negarantuojami atlyginimai, pakankamas užimtumas, darbuotojams įprastos socialinės naudos ir socialinė apsauga“, – įsitikinusi LPSK vadovė.
Europos darbuotojų organizacijos vis garsiau kalba apie adekvataus tokių platformų teisinio reglamentavimo būtinybę ES lygiu. Be to, jau yra nemažai šalių, kur el. platformų darbuotojai yra organizuoti į profesines sąjungas, pasiekusias darbo sąlygas gerinančių susitarimų su tokias platformas valdančiomis bendrovėmis.