„Stebint pastarųjų mėnesių NT sandorių rinką matomos kelios tendencijos. Nuo karantino pradžios, kai visa rinka buvo praktiškai sustojusi, jau antrą mėnesį iš eilės stebime augančius, nors ir nežymiai, gyvenamųjų namų ir žemės sklypų pardavimų skaičius.
Nors šių metų rezultatai, palyginti su praėjusių metų analogišku laikotarpiu, dar yra maždaug dešimtadaliu kuklesni, tačiau pozityvūs pokyčiai nuteikia optimistiškai, kad galbūt sklypų ir gyvenamųjų namų rinkos COVID-19 nepaveikė taip, kaip, pavyzdžiui, butų rinkos“, – sakė Paulius Rudzkis, Registrų centro duomenų analitikas.
Jo teigimu, bene sparčiausiai pastaruoju metu išaugo gyvenamosios ir kitos paskirties žemės sklypų pardavimai, taip pat miškų paskirties: „Galima daryti prielaidą, kad šie sklypai buvo įsigyti kartu su gyvenamaisiais namais. Taigi pirkėjai vis dažniau žvalgėsi sodybų ir ieškojo galimybių ištrūkti į gamtą iš karantino išvargintos kasdienybės“.
Daugiausiai pirkėjų dėmesio, tikino P.Rudzkis, sulaukia žemės sklypai ir gyvenamieji namai, esantys šalia didmiesčių – Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos rajonuose. Taip pat poilsiui patrauklios vietovės yra Molėtų, Anykščių ar Trakų rajonai.
„Kalbant apie neigiamą koronaviruso įtaką NT sandorių rinkai, neabejotinai reikia išskirti butų rinką, kuri vis dar nėra pasiekusi savo dugno. Palyginti su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, visoje šalyje įregistruota beveik penktadaliu mažiau butų sandorių“, – kalbėjo jis.
Be to, pastebėjo P.Rudzkis, pastebimai išaugo parduotų sodo namelių kiekis. Gegužės mėnesį jų parduoda 100, kai pastaraisiais metais per mėnesį būdavo parduodama iki 50.
Pasiilgo gamtos
Visgi NT brokeris G.Jankauskas sako, kad sklypų pardavimų padidėjimas yra ne tik dėl per karantiną mažuose butuose užsisėdėjusių žmonių noro pabūti gamtoje, tačiau taip pat ir normalus sezoninis rinkos atsigavimas, įvykstantis kasmet. „Kiekvieną pavasarį atgyja sklypų pardavimai, kurie būna aprimę žiemą. Bet šįmet šie du veiksniai galėjo susidėti ir paskatinti sklypų pardavimus“, – kalbėdamas su portalu lrytas.lt svarstė jis.
Geidžiamiausi sklypai šiltuoju laikotarpiu, anot brokerio, yra šalia ežerų. „Apskritai žmonės nori sklypų šalia vaizdingų vietovių, taip pat netoli miesto“, – vardijo G.Jankauskas.
O štai apie kainų pokyčius, jo manymu, kalbėti kol kas anksti, mat dėl koronaviruso sukeltos nežinios žmonės vis dar nerimauja ir yra atsargesni.
„Visgi apskritai šiais metais dėl karantino nekilnojamojo turto sandorių skaičius, žiūrint pagal preliminarių sutarčių skaičių ir lyginant su praėjusiais metais, šiek tiek mažėja. Jei taip bus ir toliau, tai kainoms gali turėti įvairių pasekmių.
Tačiau šiandien kainos dar nėra kažkaip reikšmingai pasikeitusios. Kai kurie NT pardavėjai daro šiek tiek didesnes – 5–10 proc. – nuolaidas kai kuriuose segmentuose, palyginus su praeitais metais, tačiau kai kurių sklypų, ypač vaizdingose vietose, kainos gali būti net nežymiai padidėjusios. Bet matysime, kaip toliau vystysis ekonomika, kas darysis rudenį“, – neskubėjo prognozuoti G.Jankauskas.
Šiuo metu, palyginus su praeitais metais, pastebėjo jis, sunkiau naujos statybos namų vystytojams. Taip pat atsargesnio žmonių vertinimo sulaukia didesnės vertės turtas – tam įtakos, svarstė brokeris, galėjo turėti bankų karantino metu padarytos „pauzės“. „O visi kiti pardavimai eina daugmaž tolygiai. Bet visgi šiuo metu didesnį susidomėjimą turi sodybos“, – tikino jis.
Perka tiek lietuviai, tiek užsieniečiai
Medinius namelius sodams Lietuvoje ir užsienyje parduodančios įmonės „Eurovudas“ vadovo Maksimo Barocho teigimu, šiuo metu nameliai perkami patys įvairiausi. Visgi labiausiai lietuviai pageidauja iki 25 kv. m dydžio pastatų.
„Tiek Lietuvoje, tiek užsienyje matyti didelis susidomėjimas, klientai labai nori namelius pasiimti iš karto. Viskas, kas yra sandėlyje, šluojama. Net ir stambiausi namelių gamintojai – pavyzdžiui, vieni estų gamintojai – sako, kad, nors sandėliuose turėjo ir labai daug likučių, tačiau viską greitai išpardavė ir dabar pirkėjams naujų tenka laukti kelis mėnesius ir ilgiau“, – portalui lrytas.lt pasakojo M.Barochas.
Jis įsitikinęs, kad toks susidomėjimas susijęs su koronaviruso ir kelionių baime. „Žmonės šią vasarą daugiau laiko leis savo erdvėje, savo sklype, mažiau keliaus, ne skris į užsienį, o daugiau laiko skirs savo sodybai“, – mano „Eurovudo“ vadovas.
Kainos per karantiną, jo teigimu, keistos nebuvo. Šioje įmonėje jau pagamintų namelių kainos svyruoja nuo 1530 eurų už 7,5 kv. m. medinį sodo namelį iki 16825 eurų už 85 kv. m. medinį vasarnamį.