Į sovietmetį sugrąžinantis turgus Palangoje: kokių neįprastų prekių čia galima įsigyti

2020 m. birželio 28 d. 17:19
Galerija
Senų sovietmečiu gamintų cigarečių pakelis – nuo 5 iki 50 eurų, tuomet kurti automobilių modeliukai – 20-50 eurų, tarpukarį menančios lietuviškos monetos – iki kelių šimtų eurų, tarybinių laikų durklas – 350 eurų – už tokią kainą prisiminimus ir įvairiausius daiktus antram gyvenimui prikelti kviečia jau šeštus metus Palangos automobilių aikštelėje veikiantis „Aukselių turgelis“.
Daugiau nuotraukų (87)
„Čia – visiškai naujas tarybinis originalus pasas, neužpildytas. Įklijuokite savo nuotrauką, ir viskas, važiuokite į Tarybų Sąjungą“, – juokavo savo nuo vaikystės prikauptą kolekciją demonstruodamas bagažinių turguje antikvarinius daiktus įsigyti siūlantis prekeivis.
Bagažinių turgaus organizatorė Auksė Kontrimienė sako, kad nors į turgelį užklysta ir norintys pasiieškoti pigesnių jau dėvėtų batų ar drabužių, itin didelę dalį jo lankytojų sudaro būtent įvairūs kolekcionieriai.
„Yra dvi bendruomenės dalys: viena ateina rūbų, batų, kažkokių smulkmenų, kita – kolekcionieriai, kurie domisi antikvarais. Būna, jie ateina, be žodžių parodo nuotrauką, apsikeičia, susitikrina serijas, numeriukus ir pan. Jų – vėl visai kitoks pasaulis“, – pasakojo A.Kontrimienė.
Turgelį suorganzavo dvi bendravardės mamos
Bagažinių turgelio organizatorės teigimu, jo pavadinimas – „Aukselių turgelis“ – gimė iš idėjos, kad kiekvienas iš čia gali išsinešti šiokį tokį „aukso“ atradimą, o ir jos pačios bei draugės, su kuria ir įkūrė turgelį, vardai – Auksės.
„Mes buvome dvi mamos, auginome vaikus ir galvojome, ką daryti su tais vaikų išaugtais rūbais, o ir šiaip esame mėgėjai prisikrauti daiktų. Kažkaip nusprendėme suorganizuoti tokį turgų iš pradžių mokyklos uždaroje patalpoje. Gavosi visai vykęs renginys.
2015 metais turgelį iškėlėme į lauką. Iš pradžių rinkdavomės kartą per mėnesį, vėliau – du kartus, ir žiūrėjome, kad vis užsipildome ir užsipildome. Jau šešias vasaras kiekvieną šeštadienį ir sekmadienį čia renkamės.
Turime labai stiprią žmonių bendruomenę, kai kurie susidraugavę išvyksta ir į keliones, kai kas ir santuoką yra sukūręs... Tai ir laisvalaikio praleidimas, pramoga, o dar ir nereikalingais daiktais tuo pačiu galima atsikratyti“, – tikino turgelio organizatorė.
Anot jos, nors turgelyje yra ir vienas kitas prekeivis naujais, savo rankų gamybos daiktais, papuošalais, pagrindinė turgaus idėja – kiekvienas žmogus čia gali atsivežti savo panaudotus daiktus – rūbus, batus, garažo reikmenis, buitinę techniką, baldus – ir prikelti juos naujam gyvenimui.
Ką galima įsigyti?
Pasivaikščiojus po bagažinių turgelį, iš tiesų matyti, kad jame prekiauja ne vienas kolekcininkas. Daugiausia sovietine simbolika net kelis stalus nukrovęs vienas iš prekeivių sutiko aprodyti savo kolekciją.
„Cigarečių pakelis kainuoja 5-50 eurų. Čia – pilnas pakelis. Tokias gamindavo kažkur iki 1970 metų. Dar ir pakelį 1950 metų rusiškų papirosų turėjau, tai rusiškoje svetainėje pardaviau už 200 eurų. Dar net vieno trūko, ne pilnas pakelis buvo“, – pasidžiaugė jis.
Prie šio stalo galima įsigyti ir tarybiniais laikais gamintų automobilių modeliukų, kurių kaina siekia nuo 20-50 eurų. „ Yra ir tokių, kurie kainuoja po kelis tūkstančius eurų. Nors pats tokių neturiu, bet jų būna“, – pasakojo prekeivis.
Čia galima įsigyti ir tarpukario metų lietuviškų monetų. Jų kaina – nuo vieno euro iki kelių šimtų. Brangiausia, kokią ant savo stalo turėjo jas pardavinėjantis prekeivis, Smetonos laikų moneta, kurios kaina siekė 150 eurų.
„Šis durklas kainuoja 350 eurų. Čia tarybinių lakūnų karininkų kortikas. Baigus aukštąją karininkų mokyklą, kiekvienam karininkui išduodavo po tokį ginklą“, – aprodydamas kolekciją pasakojo bagažinių turgaus prekeivis.
Netoli jo prie kito stalo įsikūręs taip pat antikvarinius daiktus pardavinėjantis kitas palangiškis pasakojo įdomius daiktus kolekcionuojantis nuo 12 metų.
„Pamažu mano hobis tapo mano pragyvenimo veikla. Kolekcijas parduodu internetu, o vasarą atvažiuoju čia, į Palangą. Atsirado įgūdžiai, žinai, ką nupirkti ir parduoti brangiau.
Aš mėgstu sakyti taip, kad kolekcionuojama yra viskas – nuo sagų iki briliantų. Kiekvienam kolekcionieriui savo daiktas įdomus. Vyrai daugiausia domisi laikrodžiais, moterys – statulėlėmis, juvelyrika“, – pasakojo jis.
Šio kolekcionieriaus brangiausia prekė – 1934 metų rankinis laikrodis, kainuojantis 150 eurų. Už 99 eurus galima įsigyti XVIII amžiaus sidabrinę apyrankę, pagamintą iš šakutės.
„Brangūs daiktai čia – nepaklausu, nelabai kas už tūkstantį čia perka. Bet Lietuvoje labai daug žmonių, kurie domisi antikvaru. Vyksta ir suvažiavimai įvairūs, tikrai daug suvažiuoja žmonių.
O sendaikčių kainos prieinamos, jos nėra didelės. Kaina visada auga priklausomai nuo to, kiek retas daiktas. Kuo jis retesnis – tuo brangesnis“, – tvirtino prekeivis.
turgus^InstantPalanga
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.