Su lrytas.lt naujienų portalu susisiekęs skaitytojas Dalius pasakojo, kad sostinės Savanorių prospekte, „Emsi“ degalinėje, tvyro didžiulis karštis, o kondicionierius neveikia jau apie dvi savaites. Skaitytojas informavo, kad darbuotojai kreipėsi į degalinės vadovą, o šis atsakė, kad „žmonės gali pakentėti, o šokoladais galima ir neprekiauti.“ Maža to, birželio 19 d. buvo kreiptasi į Valstybinę darbo inspekciją (VDI), tačiau jų specialistai iki šiol nepasirodė.
„Net neįsivaizduoju, kaip ten tos merginos neiškepa. Tokios sąlygos – nenormalios“, – situacija piktinosi Dalius.
„Emsi“ įmonės vadovas, kol kas į klausimus neatsakė ir šios situacijos naujienų portalui lrytas.lt nepakomentavo. Tikimės „Emsi“ komentarą gauti vėliau.
Darbo inspekcija iki šiol neapsilankė
Valstybinės darbo inspekcijos (VDI) patarėja komunikacijai Jurgita Kažukauskaitė-Sarnickienė sako, kad „Emsi“ degalinėje Darbo inspekcija dar nebuvo, tačiau artimiausiu metu planuoja apsilankyti.
J.Kažukauskaitė-Sarnickienė pasakojo, kad leistina oro temperatūros riba darbo vietoje priklauso nuo darbo fizinio sunkumo. Dirbant biure, kai darbas nereikalauja didelės fizinės įtampos, šiltuoju metų laikotarpiu temperatūra turi būti ne didesnė nei 28 laipsniai, tačiau jeigu darbas yra fiziškai sunkus, temperatūra negali siekti daugiau nei 26 laipsnių.
Darbdavys, atlikdamas Darbo kodekse nurodytą pareigą saugiai organizuoti ir vykdyti darbą, privalo įvertinti galimą riziką darbuotojų saugai ir sveikatai ir taip pat atsižvelgti į darbo karštyje bei saulėje keliamus pavojus.
„Dėl saugių darbo sąlygų sudarymo darbuotojas pirmiausia turėtų kreiptis į savo darbdavį. Tais atvejais, kai darbdavys saugių ir sveikatai nekenksmingų darbo sąlygų nesudaro, asmuo turi teisę kreiptis į VDI.
Prašymuose būtinai reikia nurodyti tikslų įmonės (ar jos padalinio) pavadinimą, adresą, taip pat įvardyti konkrečią problemą, dėl kurios skundžiamasi“, – komentavo J.Kažukauskaitė-Sarnickienė.
Tinkamos sąlygos darbo metu
Darbo vietose, kuriose darbuotojams gresia perkaitimo pavojus, svarbu mechanizuoti fiziškai sunkius darbus. Siekiant išvengti karščio sukeliamų pavojų darbuotojų sveikatai, uždaros patalpos turėtų būti tinkamai kondicionuojamos, vėdinamos.
Oro kondicionieriai turėtų būti įrengti atokiau nuo patalpoje dirbančių žmonių ir sureguliuoti taip, kad oro srovė nebūtų pučiama tiesiai į juos. Temperatūros skirtumas sėdint po vėsaus oro srove ir išėjus karštą vasaros dieną į lauką būna labai didelis, o staigūs temperatūrų skirtumai neigiamai veikia organizmą.
Perteklinei šilumai pašalinti gali būti taikomas natūralus (per stoglangius, langus) patalpų vėdinimas. Jei neįmanoma tinkamai vėsinti patalpų, darbuotojams turi būti suteikiamos pertraukos, per kurias jie palikę darbo vietą eitų atsivėsinti.
Karščiui jautresni yra 65 metų amžiaus ir vyresni darbuotojai, taip pat darbuotojai, turintys antsvorį, padidėjusį kraujospūdį, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, vartojantys vaistus.
Svarbu, kad kondicionieriaus oro srovė nepūstų tiesiai į žmogų: nuo to oda ir gleivinės išsausėja ir praranda drėgmę odą niežti, parausta akys. Netinkamai išvalyti kondicionieriaus filtrai yra gera terpė įvairiems mikroorganizmas ir grybeliams, kurie sukelia ligas, alergines reakcijas.