Užsienio turistų spragą iš dalies pradeda užpildyti lietuviai, savaitgaliais traukiantys į pajūrį, tačiau jau liepos mėnesį prognozuojamas turistų pagausėjimas ir iš tolesnių valstybių.
Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos viešbučių atstovai papasakojo, kokių priemonių imsis, kad viešbučiai netaptų naujais koronaviruso židiniais.
Žemas užimtumas
Šią vasarą turistų srautai Vilniuje bus ne tokie, kokius buvome įpratę skaičiuoti, lrytas.lt teigė Vilniaus miesto turizmo ir verslo plėtros agentūros „Go Vilnius“ direktorė Inga Romanovskienė.
„Pasaulyje pandemija nesibaigė, kiekvienoje šalyje situacija yra skirtinga ir nuolat besikeičianti, todėl natūralu, kad dalis užsienio keliautojų pasirinks tiesiog likti namuose, keliauti savo šalyje arba kelionę atidėti kiek vėlesniam laikui“, – teigė I.Romanovskienė.
Anot jos, Baltijos šalių gyventojai jau nuo gegužės pabaigos pradėjo keliauti į Vilnių, o šiek tiek didesnį turistų srautų atsigavimą galima matyti birželį.
„Siekdami paskatinti atvykti užsienio turistus, stengiamės priminti apie Vilnių, parodyti miesto įdomiausias puses, patraukti siūlant nuolaidas ir daryti viską, kad svečiai liktų patenkinti.
Manome, kad dalinį turistų srautų atsigavimą galima bus pradėti stebėti nuo birželio mėnesio ir jis vyks palaipsniui. Tikėtina, kad vasarą matysime vietinio turizmo srautus bei Baltijos šalių gyventojus, kurie jau pradėjo keliauti į Vilnių nuo gegužės pabaigos. Tikimės, kad kartu su skrydžių atidarymu atvyks daugiau ir kitų šalių gyventojų“, – sakė „Go Vilnius“ direktorė.
Vilniaus centre įsikūrusio viešbučio „Radisson Blu Royal Astorija Hotel“ atstovė Irma Rudelytė – Kasputienė svarstė, kad užsienio turistų grupių viešbutis šiemet greičiausiai nesulauks.
„Viešbutyje jau yra ir užsienio turistų, jų labai nedidelis procentas. Daugiausiai atvykstančiųjų yra verslo klientai, čia esantys dėl darbo reikalų.
Su poilsiautojais tendencija labai aiški – jie labiau aktyvūs antroje vasaros pusėje: tai individualiai keliaujantys asmenys ar šeimos, jaunesnio amžiaus žmonės. Kol kas tikėtis turistinių grupių, ypač LUXURY viešbučiams – sudėtinga. Manome, kad šią vasarą jų nesulauksime, viskas persikels į kitus metus“, – lrytas.lt sakė I.Rudelytė – Kasputienė.
Anot jos, „Radisson“ grupės viešbučiai bendradarbiauja su koronavirusinės infekcijos (COVID-19) plitimo prevencijos priemonių įgyvendinimą užtikrinančia įmone SGS.
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė lrytas.lt teigė, jog kol kas į Vilnių atvyksta labai mažai turistų.
„Užimtumai viešbučiuose, bent jau Vilniuje, yra 2-4 proc. Atvyksta labai nedaug – užimta po dešimt kambarių, po penkis. Labai minimaliai“, – kalbėjo E.Šiškauskienė.
Pastebi naują tendenciją
Laisvės alėjoje įsikūrusio viešbučio „Kaunas“ direktorė Inga Zimkevičiūtė lrytas.lt pasakojo, kad pastaruoju metu kambarių užimtumas – apie 25 proc., vis gausiau atvyksta Baltijos šalių gyventojai.
Anot jos, apgyvendinimo paslaugų sektoriuje galima pastebėti naują tendenciją – seniau viešbutis visada buvo užimtas darbo dienomis, nuo pirmadienio iki penktadienio, o dabar užimtumas šiek tiek padidėja savaitgaliais.
„Situacija yra tokia pati sudėtinga, kaip ir visiems viešbučiams. Kol kas niekas daug nesikeičia, gal daugiau pradeda judėti Baltijos valstybių keliautojai – latviai, estai. Tai – daugiau laisvalaikio turistai, keliaujantys savaitgaliais, – sakė I.Zimkevičiūtė. – Darbo dienomis estai ir latviai atvyksta darbo reikalais, tačiau tokių kol kas mažiau – dabar labiau vyrauja poilsinis turizmas“.
Viešbučio direktorė teigė mananti, jog situacija liepos mėnesį turėtų pagerėti – jei tik nepagausės susirgimo atvejų.
„Manome, kad liepą turėtų dar labiau padaugėti laisvalaikio keliautojų – po truputį gauname užklausų. Tačiau sunku pasakyti – dabar pats keliautojas yra labai jautrus, ir jei tik matys, kad didėja susirgimų skaičius, tai faktas, kad rezervacijos bus atšauktos. Šiai minutei po truputį žmonės rezervuoja kambarius tiek rugpjūčiui, tiek liepai, bet ar tos rezervacijos pasitvirtins – labai sunku pasakyti“, – svarstė I.Zimkevičiūtė.
Kol kas vietas viešbutyje rezervuoja latviai ir estai, tačiau I.Zimkevičiūtės žiniomis, vokiečiai taip pat jau pradeda planuoti keliones.
Dėl apsaugos nuo koronaviruso priemonių viešbučių svečiai gali tikėtis ir tam tikrų pokyčių.
„Kambariai yra vėdinami, dezinfekuojami specialiomis priemonėmis. Pusryčius nešame tik į kambarius, padavėjai yra su apsaugos priemonėmis. Iki šiol į viešbutį buvo galima įeiti tik su kaukėmis. Po kiekvieno pasirašymo dezinfekuojami tušinukai, svečiai skatinami atsiskaityti kortelėmis“, – pasakojo I.Zimkevičiūtė.
Rekordinis užimtumas
Klaipėdos „Amberton“ direktorė Aistė Matjošaitytė lrytas.lt pasakojo, kad viešbučio užimtumas pastaraisiais savaitgaliais, palyginti su tuo, kas buvo karantino pradžioje – rekordinis, tačiau dauguma svečių – lietuviai.
„Vienareikšmiškai, taip – jaučiame svečių pagausėjimą, ypač savaitgaliais. Jau antras ar trečias savaitgalis, kai užimtumas didėja gana sparčiai.
Pagrindinės atvykusiųjų šalys, žinoma, yra Lietuva, taip pat Latvija. Atvyksta užsieniečių, tačiau pagrindinis atvykstančiųjų srautas yra lietuviai. Jie atvažiuoja, ypač savaitgaliais, praleisti laisvalaikį su šeima, draugais. O darbo dienomis matome, kad verslo segmentas po truputį atsigauna, atvažiuoja ir verslininkų, tačiau tai – Lietuvos verslininkai.
Vis dėlto pagal atvykstančiųjų sąrašą matome, kad daugėja užsienietiškų pavardžių“, – pastebėjo A.Matjošaitytė.
„Amberton“ direktorė pasakojo, kad kelis pastaruosius savaitgalius pusė ar daugiau viešbučio kambarių buvo užimti.
„Pagal mūsų viešbučio kambarių skaičių tai yra gana nemažai. Ateinantis savaitgalis, atrodo, bus rekordinis nuo karantino paskelbimo – gali būti, kad parduosime ir visus kambarius. Mūsų sezonas anksčiau prasidėdavo jau gegužės pradžioje – jau tada siekdavo 100 proc. užimtumą. Jei pasižiūrėtume, kokia šiemet buvo gegužė, net nėra ką lyginti“, – sakė A.Matjošaitytė.
Anot jos, turizmo agentūros dėl šios vasaros nusiteikusios optimistiškai – pirmosios turistų iš Vokietijos grupės (nors ir sumažėjusios) į Lietuvą turėtų atvykti liepos pradžioje.
Siekiant užtikrinti svečių apsaugą nuo galimo koronaviruso plitimo, viešbutyje įrengtos automatinio įsiregistravimo ir išsiregistravimo sistemos.
„Įrengėme „Self-check in“ ir „Self-check out“ programą: klientas gauna SMS žinutę, nurodančią, koks yra jo kambarys. Atvykęs į registratūrą jis su niekuo neturi kontakto – nuo registratūros stalo pasiima laišką su kambario numeriu.
Tas pats yra išsiregistruojant. Klientas turi galimybę trijose skirtingose viešbučio lokacijose įmesti raktą į automatinę „Check-out“ dėžutę. Taip iš mūsų viešbučio jis išvažiuoja taip pat neturėdamas jokio kontakto“, – pokyčius įvardijo „Amberton“ direktorė.
Numato apribojimų
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) antradienį paskelbė labiausiai koronaviruso (COVID-19) paveiktų šalių sąrašą, jame – 45 valstybės, rašė naujienų agentūra BNS.
Užsieniečiai iš šių šalių į Lietuvą atvykti gali tik išimtiniais atvejais, be to, jie privalo 14 dienų izoliuotis. Dėl to svečiai per 48 valandas turi užsiregistruoti, pateikdami savo duomenis Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistams.
Sąraše daugiausiai – ne Europos valstybės, tarp jų Baltarusija, Rusija, Meksika, Brazilija, Jungtinės Amerikos Valstijos, Singapūras ir t. t. Taip pat į sąrašą įtrauktos ir Švedija, Jungtinė Karalystė ir Portugalija.
Tuo metu Lietuvos piliečiams leidžiama atvykti iš bet kurios šalies, tačiau jiems, jei 14 dienų sergamumo koronavirusu rodiklis toje šalyje yra daugiau nei 15 atvejų 100 tūkst. gyventojų, atvykus į Lietuvą reikės izoliuotis 14 dienų.
Statistikos departamento duomenimis, apgyvendinimo įstaigose 2020 m. pirmąjį ketvirtį apgyvendinta 527,9 tūkst. turistų, tai 21 proc. mažiau nei per tą patį 2019 m. laikotarpį. Turistų iš užsienio apgyvendinta 219,7 tūkst., arba 23,8 proc. mažiau, šalies gyventojų – 308,3 tūkst., arba 18,8 proc. mažiau.
2020 m. sausį apgyvendinta 1,2 proc. turistų mažiau, vasarį – 2,3 proc. daugiau, o kovą, dėl COVID‑19 įvedus karantiną Lietuvoje, – 58,1 proc. mažiau, palyginti su 2019 m. atitinkamais mėnesiais.
Viešbučiuose, svečių namuose ir moteliuose 2020 m. pirmąjį ketvirtį apsistojo 382,3 tūkst. turistų, arba 21,8 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu. Turistų iš užsienio skaičius sumažėjo 22 proc. ir sudarė 184,5 tūkst.