Tačiau pačių barų savininkų teigimu, įvaizdis, kad barai jau atsigauna, gali būti apgaulingas.
Ruduo parodys, kas išliks
Populiarių Vilniaus barų „Piano Man“ ir „Gringo“ savininkas Saulius Galdikas lrytas.lt pasakojo, jog barų atsigavimas jaučiamas, tačiau jis – labai ribotas.
„Jei palygintume su veiklos atnaujinimo pradžia, prieš 2–3 savaites, tai, žinoma, atsigavimas yra, bet jeigu palygintume su tuo, kas buvo anksčiau – atsigavimas yra ribotas.
Šiuo metu mūsų veikla yra ribojama, o tai ir daro didžiausią įtaką: ribojamas darbo laikas, ribojamas žmonių kiekis viduje. Kol tokie ribojimai bus, neplanuojame pasiekti tokios apyvartos, kokia buvo.
Tačiau apskritai nuotaika yra daug geresnė: kai saulė šviečia, į barus ateina žmonės – žinoma, tai yra pozityvus ženklas.
Žmonės yra linkę grįžti, ir mūsų klientai grįžo: sulaukiame daug palaikymo, žinučių, sveikinimų. Dabar žiūrėsime, kaip bus vasarą – turistų nebus, gal bus vietinių žmonių – sunku pasakyti. Orai kol kas nelepina – tikimės geresnio oro“, – lrytas.lt sakė S.Galdikas.
Anot jo, tikimybė sulaukti tokio lankytojų srauto, koks buvo prieš karantiną – maža, nebent būtų panaikinti dabartiniai ribojimai.
„Jei anksčiau baras viduje galėdavo aptarnauti 100 žmonių, tai šiuo metu – 20. Ar įmanoma pasiekti buvusius skaičius su dabartinėmis sąlygomis? Vertinant realiai – ne“, – kalbėjo barų savininkas.
S.Galdiko teigimu, labiausiai barams pagelbėjo savivaldybės dovanojamos miesto viešosios erdvės veiklai vykdyti, tačiau dar neaišku, ar ir ši priemonė padės kai kuriems barams išgyventi.
„Tiems, kurie turi galimybes išsinešti stalus į lauką, kur galima ir ilgiau dirbti – tai yra pagelbėjimas. Tačiau nebėra tos šilumos, prie kurios visi buvo pripratę pastaruosius kelerius metus.
Stengiasi visi, nori išsilaikyti arba bent pradėti dirbti. Nes vis tiek yra smagiau kažką daryti, negu nieko nedaryti, o kas išgyvens ir išliks bus aiškiau rudenį – šiuo metu, manau, daug kas dirba iš entuziazmo.
O iš tikrųjų, manau, kad po dviejų-trijų mėnesių taps aišku, kokia ta nauja realybė – ar labai užspaus, ar bus įmanoma išgyventi“, – kalbėjo S.Galdikas.
Keičia vilniečių įpročius?
Vilniaus gatvėje įsikūrusio baro „Bardakas“ bendrasavininkas Matas Puodžiūnas lrytas.lt pasakojo, jog veiklą atnaujino tik dėl darbuotojų – dėl laiko ribojimų baras gali dirbti tik dešimtadaliu savo pajėgumo.
M.Puodžiūno teigimu, „Bardakas“ atsidaro tik 18 valandą – anksčiau tik 22 valandą pradėdavo rinktis personalas, o dabar tokiu laiku baras jau turi nutraukti veiklą. Kiek ilgiau – iki vidurnakčio – barai gali aptarnauti klientus lauke.
„Kol negalėsime ilginti darbo laiko, „Bardakas“ ir „Sanatorija“ galės dirbti dešimtadaliu savo pajėgumų. Didžiulis faktorius yra ir oras – gatvė atrodo sausakimša, tačiau staliukų nedaug, žmonės užsiėmę savo vietas, neskuba kažkur keliauti, užsisėdi“, – pasakojo baro bendrasavininkas.
M.Puodžiūnas pastebėjo, jog yra nutrūkusi įprasta naktinėjimo po miestą grandinė – prieš karantiną žmonės mėgo mieste pavakarieniauti, prisėsti gėrimų ir tada eiti į naktinį klubą.
„Niekas nesitiki, kad vidurnaktį visas miestas užsidaro. Dabar šiek tiek pasikeitė žmonių įpročiai – seniau jie pasėdėdavo valandėlę „Bardake“, eidavo į „Sanatoriją“, „Materialiste“ ar kitą klubą, o dabar žino, kad viskas dirbs tik iki vidurnakčio, todėl pasilieka toje pačioje vietoje ir paskui skirstosi namo.
Todėl didelis žmonių skaičius nereiškia, kad prasisuka daug žmonių – apyvartai tai daro mažą įtaką. Žinoma, tai vis tiek geriau, nei būti užvėrus duris“, – kalbėjo M.Puodžiūnas.
Baro savininkams svarbiausia yra ne žmonių srauto, tačiau darbo laiko ribojimas – anot M.Puodžiūno, nedaug naudos, jei bare ar klube galės apsilankyti 100 žmonių, jei darbo laikas tik iki 22 valandos.
„Jei 100 žmonių iki 22 valandos – realiai tai nieko nekeičia. Žmonių įpročiai tikrai nepasikeis, kad visi eitų į miestą nuo 18 valandos, ir jau 22 važiuotų namo. Vis sakome, kad tokiam anglų įpročiui, kada visi jau grįžta namo vidurnaktį, nes į miestą būna anksti išėję, susiformuoti reikia turbūt dešimtmečio“, – svarstė M.Puodžiūnas.
Baro bendrasavininkas pasakojo, jog ypač nustebino savivaldybės pagalbos greitis – leidimas plėsti baro erdvę lauke labai padėjo, tačiau lyg tyčia veiklą stabdė išskirtinai prastas oras.
„Ir oras prisideda prie visų bėdų – jei pernai balandžio 6 jau visi staliukai buvo lauke, tai dabar gegužės pabaiga ir neseniai snigo. Tai negelbsti tikrai. Dabar dirbame tik tam, kad pasikviestume darbuotojus, kurie kasdien klausia, ar gali ateiti ar į talką, ar į darbą. Bet su tokiu oru iki gerų rezultatų toli – dirbame, nes reikia nuo kažko pradėti.
Iš tiesų, įspūdingai šaltas pavasaris – žiūriu ketverių metų statistiką, dar nematyta, kad taip su oru nesisektų“, – pasakojo M.Puodžiūnas.