Kavinių ir restoranų atstovai naujojo Vyriausybės sprendimo taip pat liko nesupratę – teigiama, kad didelė dalis maitinimo įstaigų dar neatsidarys.
Bijo dėl kolektyvo
Sostinės naktinio klubo „Matérialiste“ vadovas Matas Puodžiūnas teigia, kad nors Vyriausybė leido atnaujinti veiklą, realiai nutarimas nieko nekeičia – klubas atsidaryti negalės.
„Mes ir taip tik nuo 23 valandos atsidarydavome, todėl leidimas dirbti iki 22 valandos mums nieko nekeičia – toliau liekame uždaryti. Aišku, džiaugiamės, kad bent kažkoks žingsnis yra žengtas – tai geriau, negu nieko. Tačiau sprendimu naktinio klubo darbo valandų net nepasiekiame“, – kalbėjo M.Puodžiūnas.
Vis dėlto, nei jeigu darbo laiko ribojimo nebūtų, reikalavimai renginiams uždarose erdvėse nesudarytų palankų sąlygų klubui atsidaryti.
„Jei 30 žmonių gali būti renginio viduje, neįsivaizduoju, kaip atsidaryti finansiškai: 30 žmonių pagal kvadratūrą – mažas kiekis, reikia sukviesti personalą, didžėjus, apsaugą. Nebent tai būtų uždaras renginys, gimtadienis – tada taip.
Tačiau 30 žmonių patalpoje, kuri įprastai talpina 500 žmonių – atrodytų tuščia erdvė, žmonės nenorės eiti“, – svarstė klubo savininkas.
Vis dėlto, „Matérialiste“ vadovas bandys suktis iš padėties – persiorganizuoti įmonės specifiką, taip siekiant išsaugoti kolektyvą.
„Svarstome įrengti lauko terasą, bandysime persiorganizuoti pačio darbo specifiką – jei buvome naktinis klubas, dabar bandysime galbūt įvesti užkandžius lauke, kokią jaukią terasą. Tiesiog laukti – negalime.
Tikrai nesėdėsime vietoje, bandysime kažką perkelti į lauką – gal tiekti kokteilius, bent iki 22 valandos. Labai norisi išlaikyti kolektyvą – žmonės tikrai nelauks namie, jei klubus žadama atidaryti tik vasaros pabaigoje.
Kolektyvas jau laukia du mėnesius – negalime pasakyti, kad dar palauktų penkis. Labai nesinori, kad išbyrėtų kolektyvas, ir paskui, kai reikės atsidaryti, ieškoti naujų žmonių. Labai gaila – penkerius metus dirbame su tuo pačiu kolektyvu, tačiau žmonių neįmanoma pažadais laikyti, prašyti, kad dar pusę metų palauktų, ir tada pradėsime dirbti. To baiminamės“, – kalbėjo M.Puodžiūnas.
Anot jo, pelno „Matérialiste“ šiais metais nesitiki – sieks tiesiog išlaikyti kolektyvą ir neprisidaryti didelių skolų: „Šie metai bus išgyvenimo metai, apie pelnus šiais metais kalbos nebus.“
Laukia daug bylų
Lietuvos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Evalda Šiškauskienė „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“ teigė, kad sprendimas kavinėms ir restoranams dirbti iki 22 val. – nesuprantamas.
„Prašėme, kad bent jau restoranams leistų veikti bent iki 23 val. Svečiams ta valanda nelabai ką keičia, tačiau restoranams tai – nusistovėjęs darbo laikas: sudėlioti grafikai, įpratę darbuotojai. Verslui tai – apsunkinimas. Nematome, kaip gali nuo 8 val. iki 22 val. dirbti naktiniai klubai“, – kalbėjo E.Šiškauskienė.
Tuo metu nuspėti, kas iš kavinių ir restoranų savo veiklą atnaujins jau nuo pirmadienio, anot jos – labai sudėtinga.
„Nuo pirmadienio atsidarys tik tie, kas gali nuo pirmadienio atsidaryti. Kiti atsidarys tik rudenį. Kadangi Vilniuje daug restoranų, kurie priklauso nuo turistų srautų – rinka labai greitai parodys, kas atsidarys. Labai sudėtinga situacija ir restoranams viešbučiuose: yra tokių, kurie nuomojasi patalpas viešbučių viduje. Čia nematome apskritai šviesos tunelio gale.
Be to, galbūt kai kurie iš viso su patalpų savininkais nesutars dėl mažesnės nuomos kainos. Situacijų yra labai įvairių, todėl labai sudėtinga nuspėti, kas atsidarys, o kas – ne.
Daug bylų bus dėl teisių pažeidimo, nes buvo pažadėti milijardai, kurie verslui nebuvo duoti“, – teigė asociacijos pirmininkė.
„Maitinimo įstaigos per dieną praranda virš 2 mln. eurų pajamų, nes labai mažas procentas dirba lauke – ne visi tokią galimybę turi. Visi liūdnai juokauja, kad tas darbas lauke – tai priminimas svečiams apie save, nes apyvartos – 10–15 proc. buvusiųjų. Su liūdesiu galvojame, kad restoranams teks atsisveikinti su labai nemažu skaičiumi darbuotojų. Reikalavimų tiek, kad sunku juos įgyvendinti.
Mokesčiai atidėti, tačiau tai – ne subsidijos, juos reikės susimokėti. Viešbučiai su restoranais per dieną netenka 3,2 mln. pajamų. O valstybei kasmet reikės sumokėti 176 mln. eurų atleistiems ar savo noru išėjusiems darbuotojams“, – kalbėjo E.Šiškauskienė.