Pandemija – proga pasipelnyti farmacininkams ir Rusijoje

2020 m. gegužės 9 d. 21:25
Specialiai „Lietuvos rytui“, Maskva (Rusija)
Lietuvoje Dalios Grybauskaitės vadovaujamas fondas medikams pripirko netinkamų kostiumų, sostinės savivaldybė už kosminę kainą įsigijo plaučių ventiliavimo aparatų. Tas pat dedasi ir Rusijoje.
Daugiau nuotraukų (10)
Neseniai išaiškėjo, jog Saratove valstybės reikmėms iš Maskvos kompanijos įsigyta medikams skirtų kostiumų, akinių bei kaukių už 43,36 mln. rublių (512 tūkst. eurų) – maždaug dešimt kartų brangiau, nei siekia jų rinkos vertė.
Antai 10 tūkstančių vienkartinių kaukių nupirkta sumokėjus už kiekvieną po 425 rublius (5 eurus), nors kitur jos kainuoja nuo 15 iki 35 rublių (atitinkamai 18 ir 41 euro cento).
Kilus pasipiktinimui nuspręsta kreiptis į prokuratūrą, tačiau ši tik skėsčioja rankomis – tokių atvejų apstu, o nieko nubausti neįmanoma. Ir kalti ne vien godūs tiekėjai ar atlygį gaunantys pirkėjai.
Mat dar kovą finansų ministerija išleido raštą, kuriuo leista ypatingomis sąlygomis (pandemija priskirta būtent prie tokių) įsigyti prekių be jokių konkursų, jei taip bus greičiau.
Viskas lyg ir logiška, kai reikia gelbėti žmonių gyvybes. Tačiau būtent tai ir leido Saratovo valdininkams sumokėti už pirkinius fantastinę sumą.
Tas pat dedasi ir su vaistais. Nors jokiomis vakcinomis nuo koronaviruso niekas kol kas negali pasigirti, Rusijoje farmacininkai išsijuosę siūlo įvairių preparatų, neva palengvinančių pacientų būklę. Aišku, nepamiršdami užlaužti jų kainų.
Paaiškėjo, kad šį pavasarį valstybės užsakymai įsigyti vaistų buvo dvigubai didesni nei prieš metus – tam skirta 10 mlrd. rublių (117,5 mln. eurų).
Kone du trečdalius šios sumos pasidalijo dvi kompanijos: buvusio Federacijos Tarybos nario Boriso Špigelio įkurtai įmonei „Biotek“ atiteko 3,5 mlrd. rublių (per 41 mln. eurų), o organizacijos „Versli Rusija“ vadovui Aleksejui Repikui priklausanti „R-farm“ atsiriekė 3 mlrd. rublių (35,25 mln. eurų).
Laikraštis „Vedomosti“ išnagrinėjo, kokius preparatus sergantiems koronavirusu rekomenduoja sveikatos apsaugos ministerija. Paaiškėjo, kad pačius brangiausius.
„Pavyzdžiui, standartinė ticilizumabo dozė gali kainuoti daugiau nei 39 tūkstančius rublių (458 eurus), dviem pacientams skirta lopinaviro ir ritonaviro pakuotė – 6 tūkstančius rublių (70,5 euro)“, – leidiniui aiškino Federalinio profilaktikos ir kovos su ŽIV centro vadovas Vadimas Pokrovskis.
Be to, per pastaruosius porą mėnesių 3-5 kartus pabrango substancijos, skirtos tokiems preparatams gaminti. Todėl neišvengiamai toliau kils ir vaistų kaina.
Tuo metu stambiausios Rusijos farmacijos kompanijos paskelbė Pramonės ir prekybos ministerijai ketinančios nutraukti maždaug 50 pavadinimų nepatentuotų vaistų tiekimą, nes jie yra per pigūs. Jų kainas kontroliuoja valstybė, todėl pardavėjai negali siūlyti brangiau nei nustatyta.
Nepaisant to, per pastaruosius tris mėnesius Rusijos vaistinės pardavimų planus viršijo kelis kartus – iš lentynų iššluota viskas, kas tik gali padėti susirgus. Į kainas pirkėjai net nesidairė.
Rusijavaistinės^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.